Jump to content

Азия и ние


Recommended Posts

Готово! Само не ме карайте да пътувам, че душичката ми жадува за почивка. Прибираме се във Варна на 7 юни, след което имаме нужда от адаптация около 3-4 дена, следват спешни посещения при бабите и дядовците, може би последната седмица от юни можем да се срещнем. Ако имаш приятели във Варна и можеш да останеш при тях да спиш - добре, ако ли не - поне на теб мога да предложа подслон в детската (може би без децата), понеже апартаментчето ни е сладурско, но малко, сиреч душата е широка, ама леглата са кът. Very Happy

Другите форумци от Варна (и други градове ) също са добре дошли и ако могат да настанят някоя душа в повече - чудесно (все пак бушува финансова криза). Мисля, че от форумците няма серийни убийци Smile , пък и да има едва ли ще си признаят, така че можем да си организираме среща. Ще си оставя координати за контакт малко по-нататък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако много слушкате, съм намислила да ви донеса къдрави нудълси, тъй наречения рамиян, кимчи и да ви направя кимбап. За най-послушните ще има по глътка соджу, по повече не може, иначе ще ме арестуват на летището за трансконтинентална контрабанда. Иначе за носенето ще благодарите на Ican4o, който наистина ми е съпруг, но досега само четеше отстрани, а има и здрава гърбина да носи куфари.

Прибираме се във Варна на 07 юни, а се връщаме на 18 юли, първата и последната седмица ги отпишете.

Чакам отзиви и бройката на мераклиите да ядат люто и с клечки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ви разкажа за шофирането в Корея, това е нещо, което светланчо изпитва само от задната седалка на колата Cool . Статистиката казва, че в Корея има най-много смъртни случаи на глава от населението по пътищата. Трудничко е да се шофира тук, но се научава. Преди да дойда тук никога не бях карал кола, ама никога. Взех си книжката и дойдох тук със самолет. На летището в Инчон като видях какво чудо е си викам няма да оцелея, а още не бях видял Сеулските задръствания (пет ленти в едната посока и пет в другата и това чудо задръстено с километри). Доброто в цялата ситуация беше, че колите са предимно автоматици, ама покрай тебе хвърчат коли и надуват клаксоните. За да се ориентирам в обстановката набързо категоризирах шофьорите по поведението им на пътя за да се ориентирам когато се наложи, ендо малко уточнение - в Корея почти не се срещат добри шофьори. Сега когато ги разказвам на корейци всички се смеят и се разпознават в коя категория са. Така, в корея има

pirat ajuma drivers - (аджума означава омъжена жена) най-често това са жени на средна възраст, кото карат Matiz, Morning или някаква друга малка кола или стари модели на лимузини - щофират бавно и не им трябват огледала, защото не ги използват, а бе, нещо като коне с капаци са, а през лятото дори се зачулват с широки козирки и хавлиена кърпа, и си шофират така. Влиза ти в лентата с 50-60, ти си надуваш зад нея с над 100, аджумата ти влиза щото й е кефнало да си смени лентата, ти зад нея си се видял в чудо бягаш в коя да е свободна лента или в краен случай си с двата крака на спирачката, пушек ти излиза от ушите, псуваш, и натискаш клаксона белким се сети да се върне обратно в нейната лента, ама тя е толкова непукист, че дори и да чува не прави нищо адекватно, а дори извива по рязко волан, че да влезе по-бързо в твоята лента, за да не я изпревариш. В тази група за и мъже, които карат много скъпи лимузини Hyundai (Grandeur, Equus, Genesis) Ssangyong (Chairman - най-скъпата корейска кола). Те са подобни в стила си на шофиране на аджумите, но причините им са други - аз си имам скъпа кола и искам да си я покажа, а пък ти смей да ме блъснеш, щото си имам и висока застраховка и застряховтелят ми ще те разбие дори и за най-малката драскотина, за това ще си правя на пътя, ама, каквото си искам.

pirat tiger drivers - тези са бързи и умеят да управляват машината си. Появяват се внезапно и внезапно изчезват, така че очите на четири, оглеждай се тигрите дебнат и могат да ти излязат на пътя с десен завой (винаги е разрешен в Корея), да се ускорят и да ти изчезнат. Няма да те ударят, но ще ти отнемат предимството. Няма да те оставят да караш, а ще ти пречат да ги изпревариш. Въпрос на престиж е за корееца да няма никой пред него на пътя, а за мен е въпрос на оцеляване. В тази категория най-често са професионалисти - таксиджии и шофьори на служебни коли или микробуси.

pirat dragon drivers - бързи и яростни, драконите са камионджии или млади мъже, които карат джипове. Карат бързо и не познават физичните закони, накак си, ако могат ще се опитат да накарат и водата да тече нагоре. Хубавото им е, че си пускат фаровете и ги виждаш от далече.

и една специална категория, която дължа на преживяното от светланчо при едно нейно пътуване от Мокпо до Куангджу, bus pilot - голямата ни дъщеря беше на 4 и оттиваха с майка си в Куангджу. Светланчо чула, че шофьорът съобщава нещо по микрофона, видяла, че корейците около нея припряно си постават коланите и докато закопчее детето, автобусът потеглил и светланчо 15 минути се мятала в несваст на седалката, докато успее някак си да се закопчее и да пристигне цяла в Куангджу. Вечерта ми вика, знаеш ли, че има една специална категория шофьори? А пък аз, че как така не съм я забелязал? А тя, ами, bus pilot, потеглят и веднага искат да излетят. Така, че внимавайте, ако пътувате с автобус в Корея - първо колана, че да не излетите преди автобуса. affraid

В Корея периодите на свтофарите са много дълги, изпушвам по една цигара докато светне зелено, аджумите се червисват, а пък агаши-тата си слагат спирала или сенки, гледайки се в огледалото за обратно виждане. На тигрите и драконите не им държат нервите и потеглят на червено или ако имат възможност имитират десен завой и отпрашват направо със свирене на гуми, обичаен трик на таксиджиите.

Описаното дотук се отнася най-вече за Мокпо, защото в Сеул и сега тук в Пусан полицията ловува много настървено. Снимат те с камерата, пращат ти снимката и глобата е солена. Удоволствито да караш бързо струва за на 20 км/ч 70 000 уона (около 70 лева). Минаваш на червено - 70 000, караш без книжка - 300 000, ама тя е у дома, ами добре, нека си стои там пък ти се одрусай 300 пари, пък за другия път да си знаеш. Ама коланът забравих да го сложа, хубаво - 70 пари и другия път няма да забравиш. Хайки за алкохол има непрекъснато - вземат книжката за две години и не им дреме.

Пътищата са чудесни, верно износват се бързо - трафикът в Корея е убийствен, ама и още по-бързо ремонтират и опресняват. Строят нови магистрали, мостове и тунели, направо, със скоростта на светлината. Косят тревата около пътя всеки месец. Следят с камери трафика в големите градове и по магистралите, за да вземат мерки за облекчаването му.

Не пътувайте по време на китайската нова година и есенния фестивал (Чосок), защото цяла е Корея е задръстена, всички отиват при родителите си или при няй-възрастния брат за да им се поклонят и покажат уважението си към тях.

Някой друг път може и да ви разкажа как свтланчо се отказа да шофира тук, ако тя се съгласи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

метлите и тук и в бг не помагат, защото с азиатския си манталитет и мото "аз съм цар на пътя" по пътищата е толкова опасно, че за това светланчо като види кола и вика аз няма да карам Sad

хеликоптерите не знам дали ще помогнат, но не пречи да опитаме, пък каквото излезе

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази статийка как не съм я забелязал. Интересни неща има. Любимият цитат ми е ""Може би сте била красива като млада?"" Не може чак такъв въпрос да задат! Laughing Това което ми направи впечатление е "Миризмата на прогизналите от дъжда през мусонния сезон дрехи." Кога точно е този мусонен сезон и за колко време минава? Май трябва да е някъде през лятото, но обезателно трябва да разберем кога точно. Smile

 

ЕДИТ: Като четох подробните описания на пазарите до Тонгдемун и "другата порта"... се подсетих за репликата на Сонг Ни към Бо Ра (от Snow Queen). "Същите неща можеш да ги намериш много по-евтино на пазара Тонгдемун " Това си го представях нещо като Илиенци, ама по скоро като Женския пазар с тея миризми дето ги описа. Very Happy

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам само да ви осведомя за цените на плажните принадлежности на Хеунде бийч, най-известният плаж в ЮКорея:

пара сол (или плажен чадър)- 5000 уона, около 5 лв.

тюбъ (така звучи по корейски) - пояс, - 5000 уона

бедъ ()плажна постелка - 5000 уона.

Стълпотворението от хора е умопомрачително, чакат на километрични опашки за да си хвърлят един душ, организацията обаче е желязна. Спасителите са през 20-30 метра на високи кабинки, а в океана циркулират спасителни лодки, джетове, видяхме дори спасител на сърф. Мацките са се разголили (които са безсрамни Very Happy ), по бански, разбира се с трогателни къдрички и флинтифлюшки, има и такива, които с бански носят високи токчета и толкова много си се харесват, че чак си правят сами снимки с телефоните си. Мъжете има с какво да оплакнат окото, по друг начин стои работата с жените - наблюдателки. Мъжете корейци най-често си плацикат шортите в океана, а не банските, обичайна гледка са мокри фланелки и бермуди. Тук там се мярка някой сух фитнес маниак с изрязан бял потник, което е определено най-секси облеклото, което са способни да надянат върху себе си. Има и много момичета с хубави краки и къси поли, които дори мен (като жена), ме карат да се обърна и да се възхищавам. Ако не ме е срам, ще кажа, че се обръщам за да въздишам от завист, но за това вие и сами може да се сетите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте и от мен!Незнам къде съм спала до сега та не съм видяла тази тема..голям пропуск определено..прочетох всички постове,много време ми отно,ма си беше адски забавно..Съжалявам,че на време не съм питала,когато сте били на определена тема - надявам се да проявите разбиране.На мен ми е интересно за солджъто какъв вкус има,като гледам много по-бързо се напиват,по-силно ли е от наш'та бира?Наистина ли да толкова стеснителни,както по филмите по отношение на прегръщането,целуяането и т.н ...Защо такова голямо значение се отдава на първата целувка.Ходила/ли сте по дискотеки,какво е положението (музика - само корейска ли?как танцуват?) Знаеш ли как се правяр вири яйца,как се научи да готвиш корейски манджи.

П.С Съжалявам за много въпроси,но наистина ми е много интересно..Немога да отиша колко съм развълнувана,сигурно няма да спа тая вечер.Ако мн те затормозявам не отговаряй на всички ?-си

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миме, ето

можеш да намериш отговорите на някой от въпросите си Smile Видеото е от семинара във Варна, където светланчо и ицанчо бяха подложени на кръстосан разпит от нас(в частност от мен... аз съм досадния глас дето само пита) Smile

А иначе светланчо няма да се отърве от нас лесно и от камарата с въпроси...

Светланчо, душицо, как си, как са ицанчо и дребосъците Smile свикнахте ли с новия град... обеща да споделиш за приликите и разлите между двете крайбрежия... чакаме да имаш време и да ни залееш с инфо :kiss2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е интересно отношението на корейците спрямо българите и познанията им за България. Преди време бях гледала репортаж за българския филм "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", в който казаха че филмът е спечелил награта на публиката на един фестивал в Тайпе. Фактът много ме развълнува и се надявах филмът да бъде разпространен и в други азиатски страни ( най-вече в Япония и Корея Embarassed ) иииииии днес намерих тази новина :

 

Режисьорът на "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" спечели награда от фестивал в Албания

Това е 14-ото отличие на филма

 

Стефан Командарев спечели специалната награда на журито за най-добър режисьор на годината на Международния филмов фестивал в Дуреш - Албания, за филма "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде".

 

Това е 14-ото международно отличие на филма, който има разпространение вече в 16 държави - след Тайван, Корея е втората азиатска държава, която придоби правата да го показва, припомнят българските продуценти.

 

Подчертала съм важното изречение

 

Той още едва ли ще е пуснат там, но ако е много ще се радвам ако може да разкажете за впечатлениета на корейците от филма.

 

 

Предварително се извинявам, ако мястото на поста ми не е в тази тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Георги Първанов на посещение в Южна Корея

 

България предложи на Южна Корея съвместен проект за строеж на кораби за транспортиране в Черно море на компресиран газ. Идеята беше лансирана от президента Георги Първанов по време на държавното му посещение в азиатската държава. В рамките на визитата бяха подписани документи за сътрудничество в образованието и културата и споразумение за социална сигурност. Беше обсъдено откриването на директна авиолиния и създаването на съвместна комисия за сътрудничество.

 

Корабостроителницата на Хюндай може да се окаже ключова компания в намирането на алтернативни маршрути за доставка на природен газ в черноморския регион. На среща с ръководството на водещата в бранша компания, президентът предложи на тези докове да се построят кораби, които да транспортират компресиран природен газ в Черно море. Идеята е била приета положително не само от шефовете на Хюндай, но и на политическо ниво. Най-важното обаче предстои - думата на експертите и да се привлекат и други страни.

 

Георги Първанов: "Това е една идея, която би могла да даде повече сигурност на доставките, не само в региона, но и за ЕС".

 

Икономиката беше акцент на разговорите между Георги Първанов и Ли Мюн-бак, защото и двете страни имат да се засилят бизнес-контактите. България търси инвестиции по време на криза, а Корея да засили позициите си в Европейския съюз, където сега е четвъртия по важност икономически партньор. Корейският бизнес може да инвестира в пътната и жп-инфраструктура и във високите технологии.

 

България предложи сътрудничество в така наречената зелена икономика - възобновяемите енергийни източници и разпространението на електромобили - бранш, в който азиатската държава се стреми към водещото място в света.

 

Южна Корея е най-динамичната азиатска икономика и се нарежда на трето място в Азия - след Япония и Китай. След десетилетие обаче тя може да ги измести и да стане новия икономически и културен модел и да смае света с високотехнологичното си развитие. В Корея всичко се развива бързо от автомобилостроенето до безжичните високи технологии. Сега България се опитва да се вмести в глобалните планове на амбициозната далечноизточна държава.

 

Те това най-ми хареса. Подкрепям. Да се надяваме на дълги и ползотворни икономически връзки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук го има

http://vbox7.com/play:e80782d4

 

За съжаление е в последните няколко минути.

Прекрасно изпълнение! От всички момичета се излъчва невероятна радост, играят с голямо удоволствие и стъпват леко като пеперуди. След кратко ровене в интернет - това е ансамбъл от студио за танци "Рилски перли" - гр. Белица. Изпълняват традиционни фолклорни танци. Ръководителите на студиото са Бисерка и Николай Манчеви, които са били в Южна Корея на посещение и оттам са купили костюмите за момичетата.

Имат си и facebook http://www.facebook.com/rilski.perli

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да питам светланчо, от всичките ми изгледани филми и сериали, от доста време ме мъчи един въпрос.

Доста теми прерових и тук ми се видя най-подходящо да пиша, ако не е, да ме извиняват модераторите.

Та въпросът ми е, да не би азиатците да имат някаква непоносимист към пералните или просто е въпрос на национална гордост да нямат такова нещо.

От всичко изгледано досега, даже и в богаташките къщи си мачкат дрехите в легена - ами че на какво прилича това <_<

Верно, филмите и сериалите са насочени и към по-бедната аудитория в страните им, ама все пак си мислех че с техниката нямат проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)Светланчо,благодаря на теб и съпругът ти...за многото информация,която споделяте с нас. :) Очарована съм от начина по който преразказваш нещата,чета с лекота....,ще се радвам на още информация за Корейският народ. :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за темата и споделените впечатления за страната и хората на Корея! :thanks:

 

Спациални благодарности на svetlan4o и на ican4o за разказите и специално за корейските шофьори по пътищата! :thanks::yes::thanks:

 

Винаги съм се учудвала, като гледам сериалите, как е възможно да правиш обратен завой насред движението

и как минават в другите ленти с бясна скорост без да дават мигач?!? Какъв пример се дава, нямам понятие?! :dunno:

При такова каране не може да няма пътни инциденти. Ако тук го направиш, ще ти вземат книжката, според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

България ще има почетно консулство в южнокорейския град Бусан

 

Правителството реши в Република Корея да бъде открито българско почетно консулство. Седалището му ще бъде в гр. Бусан, а консулският окръг ще обхваща територията на града и провинция Южен Кьонгсанг. Консулството ще бъде ръководено от корейския гражданин Чой Канг Йонг. Г-н Чой Канг Йонг е уважаван бизнесмен и президент на фирма „Самми груп”, която притежава производствени мощности в САЩ, Китай, Индия, Тайланд и др. Компанията е доставчик на водещи производители на електроника, включително „Самсунг”. Г-н Чой е президент и на компанията „Витал фууд”, която има сключено споразумение с „Ел Би Булгарикум” за производство на кисело мляко с оригинални български закваски за корейския пазар. Той е заместник-председател на неправителствения Съвет за икономическо сътрудничество между България и Република Корея и ръководител на регионалния му офис в Бусан. Има подчертан интерес и възможност да съдейства за развитие на търговските и делови контакти между България и Република Корея. Откриването на почетно консулство и назначаването на г-н Чой за почетен консул на България в Република Корея ще съдейства за по-нататъшно разширяване и задълбочаване на връзките и обмена в търговско-икономическата и културна област между двете държави.

 

Източник: Пресцентър на Министерския съвет, 31.08.2011 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Южнокорейски пазари спасиха от фалит единствения у нас завод за стоманени части и джанти в Павликени. От износа на продукция за Азия са формирани 57.8% от приходите на "Балканкар-Заря" АД. Увеличение на дела на продажбите от 33.5% има и на пазара в Германия. Продажбите на изделията на павликенското предприятие през последната година са скочили с 50.5%. Компанията отчита печалба от 211 000 лв. за последното тримесечие на 2011 г. Подемът е значителен, тъй като за същия период на предходната година е регистрирана загуба от 150 000 лв. Въпреки икономическото раздвижване заводът все още е на загуба, която обаче намалява с 62%. От 1.3 млн. лв. в края на 2010 г. отрицателният финансов резултат е стопен на 505 000 лв. към 1 януари 2012 г.

 

Източник: Борба - Велико Търново

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...