Jump to content

БГ Наука


Recommended Posts

Сайт, на който попаднах случайно и ми се стори интересен. Няма много по нашата част, но в общата азиатска суша из българското интернет-пространство и малкото не е за подминаване.

Местенцето http://nauka.bg/index.php

 

Пример:

 

КИТАЙ (ХIII - ХVI в.)

 

 

1271 — 1368 г.

Управление на монголската династии Юан. През XIII в. монголските племена попадат под китайско влияние. Приемат китайския език, писменост и китайската административна система. Китай е включен в системата от монголски държави и може да участва в международната търговия в значително по-висока степен, отколкото при националните династии. Засилва се феодалната експлоатация. През първата половина на XIV в. възникват организации, които си поставят за цел освобождаване на страната от монголското господство.

 

1351 — 1368 г.

„Държавата на великите ханове" е поделена на: Монголия, Манджурия, Китай и Тибет. Изостря се борбата между феодалната аристокрация. В провинциите Хонан и Шантун избухва народното въстание на „Червените забрадки" (1351 г.). Въстанниците застрашават монголската столица Пекин. В редица китайски провинции през 60-те години избухват въстания срещу монголците. Главна сила в тези народни движения са селяните.

 

1368 г.

Един от предводителите на селската армия, Джу Юанчан, се провъзгласява за император и приема името Хун ву (управлява през 1368—1369 г.). Той поставя началото на народната династия Мин (1368—1644 г.). Нейна столица отначало е Нанкин, а после Пекин. Тази династия, първоначално води политика за подобряване положението на народа. Данъчните списъци се контролират; Хун ву издава декрети за погасяване на данъчните задължения. Конфискуват се земите на монголската аристокрация; значително нараства броят на селяните, които са зависими от държавата.

 

Краят на XIV и първата половина на XV в.

В държавата се осъществява широкомащабно иригационно строителство. Правителството подкрепя развитието на националното занаятчийство. Постепенно едрите земевладелци и чиновници започват да печелят политическо влияние. Новата династия предприема военни походи, за да завладее нови земи и да разшири търговската си експанзия.

 

1516 г.

В Кантон, а малко по-късно и в други пристанища, пристигат португалски кораби; начало на португалската колониална политика в Китай.

 

1522—1566 г.

Опустошителни нападения на монголците (татарите) върху погранични китайски територии. Нападения на японски пирати срещу крайбрежните китайски градове.

 

1557 г.

Със съгласие на китайското правителство, португалците се настаняват в Макао — Южен Китай. Това е първата европейска колония в Китай. (През 40-те години португалците основават няколко колонии по крайбрежието на Китай, ликвидирани бързо от местното население, което въстава срещу гнета на колонизаторите.)

 

1567 г.

Русия за първи път установява търговски отношения с Китай.

 

1581 г.

В Китай пристигат първите мисионери от ордена на йезуитите. Това е проява на европейската експанзия, която съпътства колониалната политика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...