Jump to content

Дни на Японската култура в България


parab

Recommended Posts

Съветвам ви да гледате Ариети. Казаха ми, че всички анимации и детски филми са безплатни.

Изложбата Традиционна японска архитектура беше много полезна, колкото и малка площ да покриваше. Компенсацията идваше от факта, че снимките бяха с перфектно качество и в едно пано се побираха по 6 картини. Подредбата беше по замъци, градини и храмове, както и по религиозни стилове - будизъм, конфуцианство, шинтоизъм. Изненадах се, че открих храм, посветен на Генджо Санзо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех, аз леко се поколебах дали да го спомена днес Ариети ;)

 

http://www.programata.bg/?p=33&l=1&c=1&id=69345

 

 

Дом на киното

19 ноември (събота), 12:30

 

Люмиер

20 ноември (неделя), 12:15

 

Добре си преценила за музея ;) доколкото разбрах, входът е спрял доста хора... но нищо, поне вече ще знам :)

Поне изложбата с плакатите беше много хубава, имаше неща, които с радост бих си окачила на стената, жалко, че продаваха само 2 вида плакати (самата обява за изложбата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Ариети- аз доколкото мернах една бележка на входа на Дом на киното, пишеше, че за деца е безплатно, а за възрастни е 4 лв (не съм много сигурна в спомените си, цената така или иначе не ме бърка smile.gif)

И пак с извинение за отклонението от темата, но утре в СУ ще има прожекция на японски- английски филм като част от един проект http://www.uni-sofia...lyubov_i_omraza

 

А днес пък като част от Японско- българската бизнес седмица в моето уни (ТУ) е имало лекция на тема иновации в малкия и среден бизнес (нещо такова беше), но пак бях заета и не можах да отида (щеше да ми е интересно, макар да не ми е по специалността laugh.gif)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи взех брошура за анимационните филми и на нея пише вход свободен.

Ариети, ще бъде излъчена в Дома на киното (събота, 19 ноември от 12.30) и Люмиер (неделя, 20 ноември от 12.15)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Японски традиционен театър "Едо Уцуши-Е"

27 ноември (неделя), 19 ч.

Учебен театър на НАТФИЗ (ул. Г.С. Раковски 108 а)

Вход само с покани, които можете да получите от билетната каса на НАТФИЗ от 18.11.

 

Преди малко си взех, залата беше почти пълна, бяха празни само първите два реда и имаше свободни места най-страничните.

Дават до 4 места на един човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз тъкмо си взех покани (отидохме още в 11 ч и също вече имаше заети места). Все пак успях да взема за всички, на които бях обещала smile.gif

 

Снощи взех брошура за анимационните филми и на нея пише вход свободен.
Права си, аз съм се сбъркала, днес отидох да видя и за билети за Ариети, но се оказа, че и в кино Люмиер, и в Дома на киното били свършили и то отдавна sad.gif (пак се ядосвам на себе си, тъй като знаех от повече от седмица, но не очаквах такъв интерес)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се сдобих с покана. Предполагам, че до вечерта всички са свършили. Имаше доста чакащи.

Връщам се от представлението на театър Но много доволна. Гледката беше неземно красива. Декорите ме възхитиха! Такава красота на сцената рядко може да се наблюдава. Актьорите всяваха респект с изтънченото си излъчване. В средата на пиесата, носеща името Феята на реката, се появиха малки деца, български ученици, които взеха участие в действието като водни птици.

Отново имаше някакно недоразумение с поканите. Когато отидох, на входа си взех такава от едно момиче от посолството. В нея останаха още няколко нераздадени. Самото им оформление е уникално - маска на снежнобял фон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ау, така съжалявам, че съм пропуснала! Бива ли такова информационно затъмнение! :(

Реших да не опитвам след горчивия опит от кукления театър по-миналата година, когато отидохме час по-рано и не можахме да влезем!

Но какво да се прави... остава да се надявам догодина да има пак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че си останала доволна и отново съжалявам, че не отидох макар и без покана (ето, че е имало възможност да се влезе, но...). Надявам се да дойдат отново, тъй като са ми казвали, че и преди година/ две също е имало театър Но smile.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Театър Но не беше идвал преди. През последните 2-3г. имаше какви ли не тетрални представления от Япония - фарсове кьоген, курума нингьо, Бунраку, оперета и дори театрална постановка по Шекспирова творба. Предполагам, ще продължат с тези изяви и следващите години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със закъснение споделям огромната си радост от факта, че успях да гледам на живо японския театър Едо Уцуши-е. На пръв поглед това е театър, създаден за забавление на деца. Началото му се корени във времето, когато европейците внасят на островите своите магически кутии (Laterna Magica - около 1803г.) - подобни на някогашните диапозитивни кутии за прожекции. Японците бързо откриват начин да преструктурират европейското творение и от тежките метални кутии създават дървени такива. След това измислят вариант да препокриват диапозитивите, за да правят така, че героите да оживяват зад бялото платно. Смята се, че този театрален стил е предшественик на аниме.

Миналата неделя публиката в залата успя да се наслади на 3 фантастични пиеси и даже да се посмее от сърце с някои от тях. Първата беше известна история, превърната в аниме - Атамаяма. Втората разказваше за оживяла рисунка на Дарума, а третата обхващаше част от историята за Йошицуне.

В тетъра беше пълно с деца, които още повече се радваха на възможността след края на спектакъла да се докоснат до самите магически кутии и да пробват да раздвижат лично някои от героите. Японците споделиха, че целта на тяхното посещение е двустранният обмен на идеи и таланти.

Ето малко снимки, благодарение на Таня!

c1d9cbb193319664.jpg

a258954b77d75f95.jpg

495c40c6740d180d.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам, че никой още не е пуснал тема, затова

Петнадесети празник на японската култура организиран от ВТУ

 

第15 回

日本文化祭

 

Събитието ще се проведе на 12 май от 12:00ч. в Аулата на ВТУ, град Велико Търново!

Вход свободен.

 

Страница на събитието във Фейсбук:

Бункасай 2012

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Седми поред празник на Японската култура в Софийски университет на 20 май 2012 г. в ЦИЕК

Някои от нещата в програмата:
- пиеса по мотиви от класичесткия японски роман "Повест за Сияйния принц Генджи"
- традиционни и съвременни японски танци
- благотворителен базар на различни книги и вещи, свързани с японската култура;
- оригами и калиграфия уъркшопи;
- презентации на различна тематика;
- караоке и много други.

Средствата, които бъдат събрани от благотворителния базар ще бъдат дарени на Национален Алианс "Усмихни се с мен" в подкрепа на родители на деца с увреждания.

Входът е свободен, начало в 12 часа, София, бул. "Тодор Александров" 79, Център за източни езици и култури

Събитие във Фейсбук:
Седми празник на Японската култура - Бункасай: Защо японистика?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за темичката. :) Тъкмо се чудех дали тази година ще има.

Миналата беше много хубаво и забавно. Много ми хареса.^^

Ама колко добри бяхме в правенето на оригами, а? :lol:

Благотворителния базар имаше много интересни неща.

Дори имаше книжки, които трудно се намират по книжарниците.

Беше много забавно. Ще гледам на 20 да съм на линия.

Има ли други желаещи за групово посещение?^^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз видях програмата, естествено ще се опитам да отида на колкото се може повече неща, но за първото събитие отново трябват покани, а се чудя има ли смисъл да ходя до Посолството или вече са разграбени biggrin.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...