Jump to content

The Housemaid (2010)


Recommended Posts

spacer.png

 

The Housemaid(하녀)

 

Страна: Южна Корея

Също така известен като: Hanyeo

Премиера: 13 май 2010

Времетраене: 106 мин.

Жанр: Драма, Трилър

Режисьор: Im Sang Soo

Субтитри: Английски

:imdb:

 

Участват:

Jeon Do Yeon като Eun Yi

     Lee Jung Jae като Hoon

Seo Woo като Hae Ra

Park Ji Young като Hae Ra's mother

Youn Yuh Jung като Byeong Sik

Hwang Jung Min като Eun Yi's friend

Ahn Seo Hyun като Na Mi (daughter)

Moon So Ri като doctor

Lim Hyun Kyung като yoga instructor

Jeon Shin Hwan като Secretary Hoon

 

Резюме: Примерната съпруга Хе Ра (Seo Woo) едва ли предполагала какво я очаква, когато наема прислужницата Ън И (Jeon Do Yeon). Господарят на къщата Хун (Lee Jung Jae) не може да устои на красавицата и скоро флиртът преминава в страстна любовна връзка. Но постепенно Ън И започва да го ревнува и порядъкът в едно сплотено семейство напълно изчезва…

 

Награди:

2010 (47th) Daejong Film Awards: Best Supporting Actress (Youn Yuh Jung)

2010 (30th) Critics Choice Awards: Best Music (Kim Hong Jip)

2010 (8th) Korean Film Awards: Best Supporting Actress (Youn Yuh Jung)

2010 (31st) Blue Dragon Film Awards: Best Supporting Actress (Youn Yuh Jung); Best Art Direction

2010 (12th) Cinemanila International Film Festival: Best Director; Best Actress (Youn Yuh Jung)

2011 (31st) Fantasporto International Film Festival: Directors Week Best Film Award – Manoel De Oliveira Award; Best Actor (Lee Jung Jae); Best Actress (Jeon Do Youn)

2011 (5th) Asian Film Awards: Best Supporting Actress (Youn Yuh Jung)

 

Свали с английски субтитри :click:  

Свали с руски субтитри :click:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо съм забравила да коментирам?

Не лош прочит на класиката от 60-те, осъвременена и за запада ;) .Доста интригуващо поднесен филм, най-вече заради началото и краят.

Провокативен заради не-малкото сексуални сцени, но интелигентно сниман, с мисъл е работил Im Sang-soo.

Сякаш режисьора небрежно подхвърля ръкавицата в съвременното корейско общество, но без да гадаеш за символи и логика, защото "обяснява"

нещата увлекателно до край.

Бракът, парите, високомерието и възпитанието във високия клас на обществото са адски интересни, и са в идеален контраст на по-ниския

социален статус и начин на съществуване, дори.

Обстановката, музиката, еротичните сцени и точните актьори са допълнителен плюс за сюжета. Детето ми обра точките....краят, колкото и да не ми

харесва като край на подобна история, също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами филма определено ме грабна. Много добре поднесен, пълна хармония.... и особено като трилър си влиза много добре в ролята. Показва колко шантави са богатите и то си е така, имаш ли пари все нещо не ти е наред.. Края ме разби просто... а и сцената в която

 

мъжа отива за първи път при прислужницата и момента, в който той си вдига ръцете......, си е култов!

 

Режисьорът много добре е избрал началото...показвайки какъв е живота навън през 21 век за "обикновените" хора и после разкрива живота на богатите... Въпреки че според мен да седиш като бременната по цял и нищо да не правиш не си е работа ;)

И аз да се изкажа за субтитрите... и в двата линка дето са пуснати субтитрите са зле ... Към края на филма нищо не се разбираше, а колкото и да е знам как е "извинявай" на корейски, а те го превеждат като "спокойно" ... препоръчвам на тия дето се канят да гледат да чакат свестни субс, освен ако не разбират корейски :)

:asian:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да..
И аз съм определено доволна от филма. Напомни ми старите английски книги и филми..
Детето и на мен ми беше любим персонаж. Просто сладурка, пораснала доста рано..

Още в началото позна, че прислужницата я харесва. И въобще привличането между двете. А и старата "Мадам" си беше направо уникална, адмирации за актрисата.. Типичната злобна застаряваща жена, която създаде интригата и накрая съжаляваше за деянието си, дори изглеждаше искрена. Явно осъзна навреме, че също няма място в тази къща и сред тези хора и че й е дошло времето да се наслади на свободата. Маминка и съпругата - типичните богаташки, хванали "бика за рогата" и готови да се борят със зъби и нокти, за да запазят мястото си в това общество. Не мога да си представя жена му в друга роля - тя освен да ражда деца и да ги оставя на други да се грижат за тях, да се гримира и да се кипри със скъпи дрехи и да прави компания на мъжа си на чаша вино друго едва ли умее, просто за това е възпитана..
За главната актриса Jeon Do-Yeon прочетох добри неща и наистина мога да кажа, че ми хареса. Вече има две награди за ("Secret Sunshine") - 2007 и за ("You Are My Sunshine") - 2005. Много ми беше мъчно за героинята й. От самото начало беше като че ли предвидимо какво ще се случи..Една привлекателна прислужница не може да оцелее в такъв дом и в такова общество. Краят беше нещо като гротеска.. Горкото дете, да стане свидетел на такава сцена..
Главният актьор Lee Jung-Jae също го гледам за първи път. Впечатлена съм. Изглеждаше си точно на място. Неизменно - с чашата марково вино, а и как се вглъбяваше на пианото, типично за богаташа-господар в една такава история. Правеше всичко с едно такова вродено като че ли безразличие и естествен финес.
Съгласявм се, че музиката и еротичните сцени бяха наистина като че ли най-запомнящото се в този филм.


Ето малко повече инфо, явно филма тази година е бил на доста фестивали..

тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмът нещо не ми е особено интересен. Не че е лош, просто не си падам по такива. Не взимайте мнението ми за чиста монета. Гледам го заради Seo Woo, която има ужасна роля тука. smile.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е съпругата сигурно. Наиситна ужасна роля, но пък се справи добре мацето. Даже, ако не се лъжа, ми се мярна на корейските награди, че имаше номинация, но малката партньорка на Уон Бин спечели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно Seo Woo и ролята й тук, мен ме изкефи....много добре влезе в образа на отчаяната съпруга, но манипулирана адски стилно
от майка и съпруг. Е, може би не толкова добра роля, като в " Paju", но ми допадна в този филм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен нещо филмът не можа да ме грабне. Може би имах други очаквания -за повече трилър, а тук беше наблегнато на осмиването на Съвършеното семейство. Нямам забележки нито към играта, нито към актьорите. Мъжът с чашата вино, докато ч.... прислужницата :lol: беше много добро. Най-ми хареса като образ старата прислужница. Като се разтърсих за инфо разбрах, че старият филм е доста по-различен като послание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото до прислужницата, не знам какви претенции може да има.

В крайна сметка тя с удоволствие го допусна до себе си и никой не й е виновен.  Наистина се държеше като уличница.  Ясно е, че мъж като този (навсичко отгоре богат и красив) ще изневери на съпругата си десетки пъти, но защо трябваше да е с нея? Трябваше да го отблъсне, ако не за друго, поне от уважение към самата себе си. Все пак женен мъж с деца, бива ли? smile.gif






A каква беше тази сцена със самоубийството в началото не разбрах?  Доста небрежно поднесена, хареса ми. 
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен финал, даже ми се прииска да видя този от 1960-та. Чудя се дали го има преведен.

 

A каква беше тази сцена със самоубийството в началото не разбрах?  Доста небрежно поднесена, хареса ми. 

 

Има го тук.

 

Финалът и началото в новата версия, на мен най-ми харесаха, или по-точно идеята каква "цена" може и "иска" да плати една или друга жена с живота си....

 

Пак казвам, колкото и да не харесвам "краят", за завършек на тази история.....това беше като някакъв протест към живота на богатите

и предразсъдъците им, не толкова отмъщение към самото семейство.

И разбира се детето харесах, което прави тясната връзка между световете и в човешките отношенията, и носи надеждата за някаква бъдеща промяна.

Но в стария филм от 1960г. има доста различия...дори социалната стълбица е по-близка и хармонична, до като тук, разликата е

убийствена. Толкова е явна заигравката и "надсмиването" на супер богатото и тежкарско семейство, че накрая ти се иска тежко наказание за техните души...

което разбира се, видимо не става...но се чувства упадък.

В новият прочит има и интерестна препратка към запада, класическата музика, картините, виното, английският диалог накрая....са предимно западни

социални символи, докато в старата част сякаш наблягаха повече на образите и лентата се гледаше, малко по-трудно...мое мнение....

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A каква беше тази сцена със самоубийството в началото не разбрах?  Доста небрежно поднесена, хареса ми. 

 

И аз това не го разбрах. Нещо като предупреждение за края на филма?!

 

Колкото до самия филм имам чувството, че по средата на снимките са променили сценария. Имаше някакви намеци, че прислужницата и богаташът се познават от по-рано

например когато той отиде за първи път при нея и тя го прегърна и каза "Обичам този мириз" останах с впечатлението, че вече го е мирисала. Освен това толкова бързо го заобича това дете, чак да го целува, даже си помислих,че е нейно. Още повече, че майката беше младичка, за да има такова голямо дете (или поне аз съм я гледала все в ученически роли и не можах да приема, че е на повече от 20г.). Та си помислих, че ще е нещо тривиално- били са заедно по-рано и сега става прислужница, за да е близо до него.

. После, като се разви по друг начин, пак си казах добре нека темата да е за арогантността на богаташите. Ама и тази тема не я развиха- той си искаше детето, не искаше да я гони. И излезе не тема за богаташка арогантност, а за женско отмъщение. Другата тема

мъж изневерява на бременната си жена с привлекателна прислужница също не беше развита. Прислужницата изобщо не беше привлекателна (тази мацка много си я харесвам заради Secret Sunshine, ама си е грозничка, нищо че е надарена). За сметка на това пък жена му беше голяма красавица, само по разбираеми причини не можеше да му даде това, което му трябва. И макар да се правеше на глезена, не беше глупава- постоянно четеше книги

. Жена му също беше жертва и това е начинът й да се отбранява. Самите богаташи не страдаха от липса на морални ценности, така че на осмиване не ми приличаше. По-скоро прислужницата беше доста неориенирана, нещо от сорта живей за мига. Знае, че не може да го има, ама няма против да се позабавлява. Изведнъж и дете й се прииска, ама не знае как точно ще го гледа. А когато трябваше да си понесе последиците от собственото си поведение, целият свят й е крив. И май стана: не си играй с огъня, защото може да изгориш.

Изобщо като идеи ми беше хаотичен този филм. Само последната сцена много ми хареса. А най-силно впечатление ми направиха декорите. Къщата с всичките й атрибути беше страшна. И цветовете и дизайна-всичко много стилно.

 

Блеки, не можах да те разбера. Каква цена да плаща? В смисъл това можеше да й се случи и с някой бедняк, защото женската ревност и планина може да повдигне. Той де факто не я излъга. Жена му й направи живота непоносим, ама тя е жената на богатия, а той е арогантният богаташ. Може и аз да съм очаквала друго, но не можах да разбера посланието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...