Jump to content

Recommended Posts

spacer.png

Off Topic

FRaZbKNVIAAtTyC?format=jpg&name=4096x409

FRZvFDbVkAAuaIH?format=jpg&name=4096x409FRZvFDaVcAMlguZ?format=jpg&name=4096x409

FRZvFDdVIAA2pJU?format=jpg&name=4096x409FRZvFDcUYAADtU5?format=jpg&name=4096x409

FRZvLcbVIAAdh_C?format=jpg&name=4096x409FRZvLcaUYAAvzm7?format=jpg&name=4096x409

FRZvLcfVcAAap3H?format=jpg&name=4096x409FRZvLcdUcAIfQhE?format=jpg&name=4096x409

 

Love in Flames of War

(良辰好景知几何)


Страна: Китай
Също така известен като: Liang Chen Hao Jing Zhi Ji He
По новелата на: Ling Xi – “Liang Chen Hao Jing Zhi Ji He (良辰好景知几何)”
Година на излъчване: 2022/ Април /30 до 2022/ Май/ 24
Жанр: драма от републиканския период
Канал: Youku, ZJTV
Епизоди: 43
Режисьор: Zhong Shu Jia
Субтитри: английски, български, руски

 

Участват:
Dou Xiao като Сяо Бей Чън
Chen Du Ling като Лин Хан Дзин
Hu Jun като Сяо Хай Шан
Yuan Hao като Му Дзъ Джън

Zhao Ying Zi като Джън Фън Ци
Lai Yi като Мо Уей И
Dong Xuan като г-жа Ци
Guan Xin като Сяо Шу И
He Ming Han като Шън Йен Цин и др.

 

Ревю от преводачката на български

Китай в началото на 20-ти век. Период тежък и кървав.

Страна раздирана от вътрешни борби за власт, от тежка корупция, липса на образование, бедност и войни.

Страна, в която жената все още е стока и човешкият живот няма никаква цена.

Страна, в която цялата власт е в ръцете на военните, а тяхната алчност хвърля хиляди съдби в кървавата река на войната.

И в центъра на този водовъртеж от битки и революции е една любов.

Любов започнала насила, повярвала, разгърнала крила и полетяла, а после жестоко прекършена, захвърлена и забравена.

Любов преминала хиляди изпитания, любов по-велика от смъртта и по-сладка от живота.

Любов, която дори пламъците на войната не могат да унищожат.

 

„Лин Хан Дзин, в момента, в който те видях, аз разбрах, че ти си единствена за мен.“
Лин Хан Дзин е изпратена в дома на семейство Сяо, защото баща й е обвинен и хвърлен в затвора.

Тихата и ученолюбива девойка пленява сърцето на най-големия син в семейството - Сяо Бей Чън,

хулиган, от когото е пропищял целия град. Но много скоро за накзание Бей Чън е принуден да постъпи във военна академия. Времето, прекарано там, го превръща в смел и отговорен мъж. Завръща се в родния дом като командир,

увенчан с победи и воинска слава, но единственото, което не може, е да спечели сърцето на Хан Дзин.

А битките, освен със сила, се печелят и с тактика. Бей Чън предлага на любимата да спаси баща й, но в замяна

тя трябва да се омъжи за него. Ето така започва историята на тяхнала любов, пламнала в момента,

в който неговите очи видяха нея, единствената.


Достатъчен ли е един миг, за да разбереш това? Явно понякога, да.

Миг, в който дръзкият генералски син среща крехкото момиче от Юга и това слага началото на тяхната история.

Толкова красива и едновременно с това толкова тъжна.

История на една любов и на един мъж готов на всичко заради нея.

Един младеж, разглезен и разгулен градски хулиган, се превръща в достоен, справедлив и смел командир.

Войник без страх, който е готов да даде живота си за страната.

Мъж, за когото дом, семейство и любима са най-ценните неща на света.


Едно момиче си позволява да надигне глава и да се бори за правата на жените в Китай, за уважение и за образование.

Една жена, скрила дълбоко в сърцето си мъката и любовта тръгва на най-опасната мисия в живота си,

водена от идеали като свобода и справедливост.


Войната е трагедия, войната е онази невидима ръка, която се промъква в семейството и прибира ту един, ту друг.

Войната е един от централните образи в този сериал, но не и победителят. Защото победителят винаги е животът,

цветето върху камъка, защото никой и нищо не може да го спре.

Защото животът продължава с поколенията, а любовта е вечна.


 

 

 

:essub:

 

Свали с български субтитри:click: и :click: 

 

Онлайн с български субтитри:click: :click:  :click:  :click:  :click: 

 

Свали с английски субтитри :click:

 

Онлайн с английски субтитри :click: :click:

 

Онлайн с руски субтитри :click:

Редактирано от mrnkaloto
Обновена
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички ги познайвам. От готини по-готини.

Ще гледам.още повече че е за любов в пламъци.

Ха-ха, надникнах в коментарите при рускините.

Супер-мачо, бил зашеметен от главната героиня стояща на балкона,

а тя съвсем обикновена момата.

Интересно, с какво му е завъртяла главата...

Това се питат гледащите.

При условие, че супер мадами са му били в краката.

Явно пак ще има някаква история между тях от миналото.:P

Ох, и пак това тюркоазеното,явно е било мода тогава при военните.

Или в зависимост от пололожението което заемат /чина им/

Редактирано от lukreciana
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аууу, изгледах първи епизод и мисля, че голяма драма и голяма любов ще има тука. Иначе съм си като у дома, същия Шанхай, като от последните три сериала от този период, същите къщи, същия интериор. Загатнаха се доста сюжетни линии, предателства, интриги, незаконни деца...Въобще пълен набор, като за 40+ епизода.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оу, два сериала с любимците ми от Агентите, но Шончо ми е мааалко по-любим :P при това ще е в точното амплоа - военен. Дано се е пооправил с романтичната част, щот яко му куцаше. Сега остана само да го качат като батч, че серия по серия с простотията hit and run ще сийдвам до второ пришествие:mellow2: С големите торенти нещата са що годе ясни, но когато е на серии:unsure: Втора седмица ми висят едни десет серии(оня с Янчо), щот не мога да кача "достатъчно"според тях, че да ги махна, а съм ги оставила на сийд и не съм ги спирала ама...

Редактирано от debil4e
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз чакам някой да захване превод. Иначе си изгледах първа. Нашинкия обича да се забавлява, а тя доста дръпната го раздава.

И май ще го отрезвява... Виждаме и различните виждания и подходи към  събитията и жестокостите във войната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, lukreciana написа:

Аз чакам някой да захване превод. Иначе си изгледах първа. Нашинкия обича да се забавлява, а тя доста дръпната го раздава.

И май ще го отрезвява... Виждаме и различните виждания и подходи към  събитията и жестокостите във войната.

Само на теб ще кажа, защото още не сме го обявили :) Превод ще има, даже лека по-лека сме го метнали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 hour ago, Indira said:

Само на теб ще кажа, защото още не сме го обявили :) Превод ще има, даже лека по-лека сме го метнали.

Неволно се самопросветих в тайната. Благодаря за бъдещия превод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 36-та серия съм, и до момента мога да опиша сериала така: Тя е непокорна само защото се бори за доверието му. Тя изобщо няма намерение да толерира недоверието му към нея. Той обича тя да е непокорна, защото тя така му дава възможност той да прилага своята властност (както и ревност, както и закрила) над нея, и поради това изобщо не ѝ дава лесно своето доверие. Нейната личност е уникална, тя знае как да го разпалва, било без да иска, било умишлено, както е вече в момента - играта им на котка и мишка. Освен това тя го наказва непрекъснато, и той е съгласен, защото знае заради какво точно е всяко нейно наказание към него. Нещото, което се набива на очи осезаемо - той я подчинява с уважение. Пази я като нещо крехко, т.е. уважително. За идеалната връзка, знаем, са нужни приятелство+уважение+страст. Страст и уважение имат в изобилие. Приятелството (т.е. доверието) е това, което и двамата в момента търсят всеки в другия. Останалите две съставки са на високо ниво. Досега не знам за друг такъв сценарии. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Елеонора Хаджиниколова, благодаря ви за поста. Вероятно наистина сценаристите искат да ни покажат малко различен прочит на това каква може да е идеалната връзка, въпреки на пръв поглед неадекватни действия.
На мен, обаче, продължава да ми е несмилаемо овчето й поведение. Нима ще изгради доверие като тича при всяко подсвиркване да спасява онзи дразнител с малките очички?

А и защо не попита директно мъжа си за нещата, които я притесняват, а слуша този и онзи какво ще я омайват? Нима това не е наивност, граничеща с глупост? Тя го наказва, ще кажете. Не е ли по-важно да се намери истината в една връзка, не да се търсят лъжливи поводи да се наказваме, за да е интересно?

Блудкав послевкус ми остави нейната героиня.

Той разкошен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@mrnkaloto, както той има двама приятели, така тя има един приятел (тя не е влюбена в нейното приятелче, така да го нарека). И двамата имат право, без да дават обяснения, да се притекат на помощ всеки на своите приятели. И го правят - и двамата. Това е първото, за което тя започна да го наказва - защо той ще ѝ забранява тя да помага на своят приятел (който ѝ стана приятел в момент, в който тя все още беше под влияние на облога(подигравките) на гл. герой.) Тя непрекъснато показва/заявява, че онзи ѝ е само приятел. Доверието на гл. герой в нея - изглеждаше да е никакво. Гл. герой я изнуди да се оженят. Тя нямаше чувства към него. Продължи да я спира да помага на приятел в беда. (Но това на гл. герой му харесва, защото така показва своята властност над нея). Всъщност мога да твърдя, че той ѝ имаше пълно доверие относно приятелчето ѝ, защото ако нямаше - щеше лично да го разкъса, а не да му говори. И двамата гл. герои станаха жертви на интригите на онези наоколо - защото още работят върху приятелството си (доверието си) - то при тях го няма никакво - те постоянно го търсят един в друг и се ядосват, че все още не го намират. Даже сега като го пиша така, се сещам, че имено приятелството (доверието) е това, което гл. герой осъзнава, че тя има с онова приятелче, а с него все още няма такова, т.е. липсващият елемент от приятелство+уважение+страст. Второто основателно нещо заради което го наказа зверски е за това, че той не ѝ повярва за бебето. И като ужасно допълнение - щял доктор да вика. Т.е. досега никой не е победил алкохола - гл. герой си изпати заради пиянството си и заради това, че не помнеше. Всичките ѝ наказания са основателни и следват хронологично събитията. Авторът на тази история е създал образ на интелигентен мъж, умен, способен, мъжествен, великодушен. В никакъв случай авторът на историята няма да направи така, че героят му да се влюби в глупава жена. Т.е. няма как умен мъж да избере глупава, ограничена жена. То той не би бил умен. И двамата са много интелигентни, толкова, че търсят липсващият елемент от пълноценната им любов. Също така, до момента, до 36-ти епизод, тя не му е изневерила, както и той на нея. Тяхната връзка изобщо не е спирала, а става по-силна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен целия проблем във връзката им идваше от това, че героите не говореха по между си. Премълчаните думи, "белите" лъжи и тайните за "доброто на другия" са най-грешната тактика. Гордостта също. И сериала го показа за пореден път. Допуснаха много грешки и двамата. Изграждаха връзка лека по-лека, но така и не положиха стабилни основи, за да е здрав и непоклатим брака им. Липса на доверие, подозрения, ревност, инат, допускане на чужди хора във връзката...Могат да се изредят още и още причини да се стигне, до където всъщност се стигна. Толкова пропилени години на изгубено щастие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Indira, разбирам какво имате предвид, както и разбирам и другата дама, с която обсъждахме сюжета. Вчера пропуснах и друго съществено, в защита на героинята: тя, тръгвайки си (даже изчезвайки) не промени статуса си на разведена. Ако бях аз щях да прекъсна категорично всякакви връзки с този човек. Тя си тръгна имено защото знаеше последно, че той е причинил тази загуба на живот (няма значение, че я излъгаха, че е той) Тя просто имаше тази информация последно, и я свърза с други предишни негови думи, с която я направи достоверна в ума си. Но тя си остави вратичка към него - тръгна си омъжена за него. Т. е. според моите критерии тя прояви мекушавост - което нея я спаси - не я раздели завинаги от него. Аз щях да бъда крайна.

 

По едно време, гледайки сериите, ме заля усещането, че с автора на тази история сме чели една и съща книга. Книгата е "Любовни тактики" (1) на Томас Макнайт и Робърт Филипс. Там се описва уважение+приятелство+страст, за което аз споменах. Усещането е, че все едно авторът на тази история от сериала е махнал един от елементите от тази "формула" и е поставил героите си в ситуация да го търсят един в друг, да търсят приятелството (доверието) в другия, и около този проблем се завърта цялата сюжетна линия. Разбира се, не сме чели една и съща книга с автора на историята на филма. Просто авторите на книгата са написали това, което явно се знае и от други хора, или по-скоро и други хора са достигнали до извода, че за перфектната връзка са нужни тези три елемента. Аз съжалявам :( , че не успях да махна блудкавото усещане от героинята, в другата дама, ако той все още стои като усещане в нея. Но не бива да забравям, че всеки човек има различни възприятия, затова всяка една гледана точка е интересна и уникална.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този филм много ми хареса, имено заради дълбокото и трайно уважение, което Бей Чън, както и Хан Дзин, изпитваха един към друг, плюс страстта и привличането, които бяха много силни при тях. В предишни коментари ги бях описала. Този китайски сериал е единственият, който съм гледала. Като корейски сериали съм гледала, от юни 2022 до сега, около 25-30. Във всички корейски сериали ми прави впечатление, че гл. герой винаги казва на гл. героиня, че е глупава. Винаги има вмъкнат такъв момент в сценария. Необяснимо за мен, както и удрянето по челото. Опитвах се да си спомня в кой сериал не съм го видяла това, но не се сетих. Но както и да е. Този сериал ме удиви с присъствието на уважение между главните герои. Нещо, което почти навсякъде другаде липсва - и в други сериали и в реалния живот. Въпреки, че правя такова описание на филма, каквото правя по-долу, като спойлер, този филм е на много високо ниво заради уважението в него.

Off Topic

В сериала имаше сцени, които бяха измислени много смислено/красиво:

Когато Му Дзъ Джън беше прострелян, и издъхна в онази градина до беседката, камерата се отдалечи и даде общ план на място - се видя как в този момент едно хвърчило се отдалечаваше в небето.

….

Когато японците се върнаха в Операта, защото се сетиха, че един от гримираните актьори беше Бей Чън, певиците и певците на Операта изпяха, пред тях, всички думи, които искаха да кажат на окупаторите. Казах им ги чрез оперно изпълнение, с въздействаща интонация!

….

Когато Хан Дзин беше вече в Англия, и разгледа китайският вестник, търсейки новини за Бей Чън - като го разпозна на снимката се разплака, от облекчение. Синът ѝ как започна да ѝ трие сълзите, самата му ръчичка колко старателно ги изтри. Както и Бей Чън ѝ триеше сълзите.

….

И наистина много силен момент беше, когато тя го разпозна на снимката във вестника, а самата снимка беше толкова неясна - а в същото време категорично ясно беше, че е точно Бей Чън на снимката. Много крехък момент, в който снимката е едва разпознаваема, аха да не го забележи изобщо. Но силната ѝ любов към него беше тази, която го забеляза, и разпозна категорично.

……………………………..

В сериала имаше няколко човека, които много ИСКАХА:

 

Сестрата на Бей Чън искаше, искаше, искаше, много искаше батко си Шън. Такова обсебване , което му се стовари на Шън – беше си психологическо насилие от нейна страна. Много нахално, егоистично, и без оглед на това батко ѝ Шън какво мисли по въпроса. (особено някои мъже изобщо не обичат жената да решава кога ще е първата стъпка, каква ще е първата стъпка, жената да определя срещи, жената да взима инициативата по мъжките въпроси). Но няма нищо – тя иска!

 

Другият, който много искаше беше Му Дзъ Джън – той беше от мъжете, които се влюбват в жените, които им обръщат внимание. Няма значение какъв тип внимание – изобщо внимание. Има ли внимание към тях – те се влюбват! Искам, та искам Хан Дзин, много я искам, и я искам и това си е. Болезнено поведение към нея, също психологическо насилие. Той за нея – само приятел.

 

Единият от двамата приятели на Бей Чън, Сю, онзи когото всички определиха като глупав – много искаше сестрата на Бей Чън. Много, много я искаше. Обаче както беше определен като най-глупавият от всички, той се оказа най-тактичният от всички, които много искаха: изведнъж спря да ѝ досажда, като се оттегли, и ако страдаше заради това, че тя не отговаря на чувствата му – то това си го знаеше само той…. Много тактичен, и смирен!

 

Следващата, която много искаше, беше Фън Ци: искам та искам Бей Чън! Ама няма значение, че той нито я е чувал, нито я е виждал 100 години – той трябвало да бъде неин, защото  на нея така ѝ било казано като били на по 5 години и двамата. Нищо, че тогава е казано на шега. Тя имаше за цел да убива, за да се добере до Бей Чън, и го правеше.

 

И най-сетне последният, който много искаше беше Бей Чън. Иска, та иска, много иска Хан Дзин, защото, видите ли, той облог не губел. Ама как ще я има – средствата нямат значение – важен е крайният резултат - да е постигнат! Подигравателен, егоистичен, както каза и самата Хан Дзин – арогантен. (Лицето на всеки човек описва характера му, характерът на всеки човек не може да остане скрит, защото всяка черта на лицето отговаря на всяка черта на характера. Характерът на човек не се променя из корен, може да има леки промени във времето, но фундаментални промени в характера не настъпват при хората, в реалния живот) В сценария обаче авторът беше направил така, че от егоистичен, арогантен нахалник превърна в един следобед Бей Чън в загрижен младеж, интересуващ се от чувствата на жената. А следобедът беше онзи, в който съученичките ѝ я поляха със студена вода в училището, и тя се прибра настинала, легна в леглото и боледува и от настинката и от гадното отношение на няколкото човека към нея. И той отиде да я посети при леглото ѝ. Такива промени не стават в реалността, защото няма как формата на устата на някого (нямам предвид формата на устата на Бей Чън, а споменавам образно), която говори за ехидност и надменност, за няколко часа да стане в друга форма, която да означава загриженост/ великодушие.

 

Костната система на лицето на човек не подлежи на промени. Човекът се ражда с индивидуална черепна структура, която вече е определила характера му. Поради това, че костната система на лицето не може да се промени (от само себе си) то промени в зададеният първоначално характер на човека не настъпват. Но…. заради това, че историята е художествена измислица – ще приема нереалистичната промяна, която настъпи в Бей Чън, в името на по-интересното развитие на нещата.

 

Обсебващото искане на сестрата на Бей Чън, на приятеля на Бей Чън и на Му Дзъ Джън не причиниха колосални промени в живота на другите. Действията на Му Дзъ Джън само още повече засилиха страстта между Бей Чън и Хан Дзин. (Също така този персонаж спаси и живота на Бей Чън, махайки фитилите от динамита, когато онези попаднаха в капана на Сато)

 

Но обсебващото искане на Бей Чън и на Фън Ци бяха много разтърсващи и причиниха негативни промени. Връзка, която започва принудително, винаги се случва така, че протича много тегаво, много измъчено. Връзката на Хан Дзин С Бей Чън я сполетя същото -  започна принудително и всичко, което им се случи след това беше много измъчено. Имаха силна любов, но трудно достижимо невъзможно щастие, за което допринесе убийцата Фън Ци.

 

Защо Хан Дзин избяга за 5 години: Бей Чън я изнуди да се омъжи за него използвайки баща ѝ за примамка (подло). Тя постави условия и му нямаше никакво доверие. Грешка на Бей Чън: вместо да създаде приятелство с Хан Дзин, той пренебрегна тази стъпка, и заради това години наред те си нямаха никакво изградено доверие. То, доверието, първоначално беше задушено, беше пренебрегнато. Тъкмо да започне да му има доверие, тя се оказа бременна. Неговите реакции от това бяха умопомрачаващи. Не стига, че той я обвини в изневяра, искаше да маха детето, а и както тя си лежеше в леглото – на най-сигурното място на света, сред хората, които я обичат, при мъжа си, който я закриля и обича, наистина най-сигурното и защитено място на света – убиха нероденото ѝ дете! Е как няма да избяга от този зловещ капан! Най-защитеното място на света се оказа ковчег за детето ѝ! Ще избяга, и изобщо не трябваше да се връща! По стечение на обстоятелствата тя попадна в колата на Шън, оттам в СССР и оттам цялата подготовка за мисията ѝ обратно в Китай, без тя да е планирала нищо от това предварително. Тя просто искаше да избяга, защото, както каза на Бей Чън, беше „опустошена“.

 

Когато се върна в Китай под друго име, и когато Бей Чън разкри че това е имено Хан Дзин – той си я взе обратно вкъщи. В момента, в който тя стъпи на територията на къщата на Бей Чън – Фън Ци отново планира да я убие! Това не е нормален живот! Не само че планира да я убие, а по-късно наистина стреля по нея, като благодарение на неточността ѝ я рани само в рамото, а войник я простреля в крака/коляното. Осакатиха я.

 

В последната серия и Бей Чън и Хан Дзин си казаха един на друг, че били изгубили години щастие, разделяйки се в миналото. В този момент авторът на историята беше дал на героите си много къса памет, та те бяха забравили какви нещастия ги сполетяха точно в миналото.

 

Хипотетично, какво щеше да се случи ако Хан Дзин не беше избягала преди 5 години?

 

Фън Ци убива нероденото ѝ дете. Хан Дзин оцелява. Бей Чън разкрива с помощта на приятелите си, че Фън Ци е убийцата на детето. Но не я арестува или убива, както видяхме. Пожали я. Това се случи в действителност. Ако беше останала, а не избягала от Бей Чън - Фън Ци щеше да направи втори опит да убие Хан Дзин (както и се случи, но след 5 години). Ако Хан Дзин беше забременяла пак – детето ѝ пак можеше да бъде убито от Фън Ци. След като Фън Ци щеше да направи опит да убие Хан Дзин 5 години по-рано (защото тя нямаше да бъде избягала, а щеше да си остане да живее „щастливо“ цели 5 години с Бей Чън), Фън Ци пак щеше да я осакати, но с 5 години по-рано. Т.е. Хан Дзин щеше да бъде саката 5 години повече.

 

Ако Хан Дзин не беше избягала преди 5 години, през тези 5 години ако все пак тя и децата ѝ, които щеше да има от Бей Чън, бяха оцелели след опитите на Фън Ци да ги премахне – то онези две бомби, които паднаха върху имението на фамилия Сяо – щяха да убият децата им! Защото когато започнаха бомбандировките над Бейсин, Хан Дзин тичайки стигна до имението. Т.е. децата им със сигурност щяха по това време да бъдат в къщата, и бомбите щяха да ги убият.

 

Хан Дзин прояви силна интуиция бягайки от Бей Чън – като без да иска по този начин предотврати както евентуалната смърт на децата, които щеше да има от Бей Чън, със сигурност причинена от бомбите; така и осакатяването ѝ, което щеше да ѝ се случи 5 години по-рано. Това са две злини, които нямаше как да избегне, ако беше останала.

 

Но какво се случи накрая:

 

Когато японците щяха да влизат вече в Бейсин, да го окупират, Бей Чън приспа Хан Дзин – защото той така е решил! Няма значение, че са се клели да бъдат заедно и в живота и в смъртта, той я приспа казвайки не „ Не искам да умираш и ти, (затова ще те отпратя в Лондон)“, а казвайки: „ Ако си до мен, няма да мога да умра“. Така че, той решава коя жена ще се омъжва за него против волята ѝ, той решава кога да я отпрати, защото щяла да му пречи да умре, за родината. Той беше решил вече, че ще умира.

 

Без значение дали Хан Дзин беше останала да се мъчи 5 години с Фън Ци, или избяга, както и направи - така се стекоха обстоятелствата, независещи от всички герои в тази история, че японците нападнаха и окупираха Бейсин, и при всички положения историята щеше да придобие такова развитие каквото и придоби.

 

И кое е най-изненадващото: цели шест години той е жив без да прави изобщо опит да се свърже с нея. Ако тя, случайно, не беше толкова умна, че да следи китайските вестници, и ако там случайно не беше сложена снимка, полу-размазана, в която той случайно е влязъл в кадър - не шест години, а 150 години щяха да минат без Хан Дзин да разбере, че той е жив и здрав в Китай.

 

И какво прави тя: тръгва с детето да се връща в Китай да го търси.

 

Без той да я е викал….

 

Без той да е правил опит да се свърже с нея….. Той си живее вече шеста година в Китай без да търси контакт с Хан Дзин. Къде се връща тя?

 

(Допускам, че той не е имал никаква, наистина никаква възможност през тези шест години да се свърже с нея, и наистина е разчитал тя да прояви силен интелект, какъвто и тя прояви, и да се досети, че имено вестникът, в какъвто тя работеше като млада, ще е свръзката ѝ с него. Че имено чрез вестник той ще ѝ „изпрати“ знак, че е жив… Но това е една толкова случайна случайност, че или ще стане това с вестника, или няма да стане никога, и тя нямаше да има никога „вест“ от него.)

 

В мен остана впечатлението, че той оцелявайки след онези страшни сражения, години наред не е правил никакъв опит да намери Хан Дзин и да я върне в Китай. А той знае много добре къде е тя, защото когато тя се събуди на кораба я информираха, че всичко в Лондон е уредено за нея.

 

Къде тръгна тя? Бей Чън не я е викал, той вече е член на известното в Китай Антиимпериалистическо движение „4-ти май“, основано от студенти още през 1919 г. ...

 

 

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Елеонора Хаджиниколова, мога само да ви благодаря за задълбочения анализ. За мен беше удоволствие да го изчета, защото това означава, че е породил размисли, а аз съм си свършила добре работата, като преводач на сериала.

С повече от това, което сте написала съм съгласна, единствено за мен обяснението защо Бей Чън я изпрати и не я потърси 6 години се крие в едно. Като част от движението "4-ти май" той много добре знае, че живота му и този на близките му ще е винаги в опасност. Той предпочете отново да я откъсне от себе си, за да може тя да живее. Да! Права сте, че това решение е взето егоистично, но това е част от характера му. Той не се отказа до последно да взема решения "за нейно добро" вместо нея. Да не забравяме и времето, в което се развива действието и това, че той в по-голямата част от живота си е бил учен, че като мъж той е главата на семейството и той има правото да взема решения за членовете на това семейство. И не на последно място, той не знаеше, че тя носи детето му. Мисля, че ако беше разбрал, щеше много по-рано да я отпрати. Вероятно и за това сценаристите са оставили края отворен. За мен лично той е хубав, защото романтичната ми душа вярва, че те са се намерили и са изживяли щастливо миговете, които са им били отредени.

Прочетох, че това е първият ви китайски сериал. Надявам се да не е и последен. Тук при нас, във форума можете да намерите с превод едни от най-стойностните и качествени китайски драми. Ще се радвам да обсъдим и тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Indira, да, със сигурност са се намерили. Щом тя е сигурна, че ще го намерят, значи са го намерили! И Бей Чън и Хан Дзин имаха силна интуиция за нещата. Той е много силен стратег например. Всичките му успехи се случиха заради забележителната стратегическа мисъл която има. 

 

Бих гледала и други китайски сериали. Когато имам време - ще избера.

Аз много харесвам корейските сериали - дори имам любими, които гледах по два-три пъти. Само това не ми харесва в тях, което описах по-горе. Но се старая да се абстрахирам от тези, специално, детайли.

 

Да, преводът Ви на сериала е чудесен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Прекрасен Бей Чън /Dou Xiao/!... А как му отиваше да страда...през цялото време му съчувствах, но и възхищавах...Относно главната съм със смесени чувства към нея- няма такава дива коза!..Иначе сериалът е зарибяващ, имаше си интрига през цялото време и се гледа на екс. Благодаря за субтитрите!

Редактирано от grendely
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...