Jump to content

Коя книга чета/четох последно?


Recommended Posts

Май изобщо не е тук подходящата тема, но понеже става въпрос за книга, поствам го! :P

Тези дни корейските нетизени обсъждаха как фенове от мъжки пол (над средна възраст) били бесни на една айдолка ,че чела феминистка книга. Същата книга - "Kim Ji Young, born 1982" се оказа масово четена и отразява положението на жената в корейското общество. Тъжна работа.....

Можете да видите рецензия на английски тук :click:

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е даже на място.Жалко, че няма да видим превод на български, защото много хора смятат, че тежкото съществуване на голяма част на жените в Корея и лошото отношение към тях е мит и, че  сериалите  предимно преекспонират проблема, при все, че за мен е обратното- почти не го показват.Появили се пък героиня с акъл, желание за кариера и собствено мнение, на фона на овцедушните робини е  неприемлива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ще ви върна почти век назад. От месеци ми се върти едно цитатче в главата, което трудно вербализирах . И понеже от март съм на китайска вълна , а въпросния текст е едно от първите ми срещи с азиатското си седнах на д-то и порових в нета. В следствие на което намерих малката книжка "Сватбата на мишока Мики" на Николай Фол - издание 1946 г . 994505.jpg

В края на тази статия я има сканирана на pdf  формат.

"Изтупах" с огромно удоволствие от праха на спомените и детството ми героите - принцеса Тики -тики, кралския смешник - Лю-Тю-Тю , принц Вей-Хай-Вей и дракона Ху-Ху-Ху.  

Колкото до въпросният цитат : отнася се за тясната тайна стълба, за която знаел само Императора и ... всички поданици на Небесната империя  ...хихихи

 Впрочем, ако не сте я чели , мисля че ще ви е забавно да я погледнете. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оказва се, че и аз не съм я чела:huh:. Единствената пиеса за деца, която съм чела беше за "Мравчо - Главчо", мисля, но не си я спомням добре. Трябва да потърся книжката у дома и тогава мога да споделя.:D А  Вей-Хай-Вей името ми е много познато, но не знам откъде:dunno:. Ще прочета обаче тази книжка. Все пак детските книжки от миналото са ми много любими! Има и съвременни, разбира се като книжките на Весела Фламбурари за Мина и тази на Екатерина Минкова ("Завръщане във Фифлия").

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още, вейхйвей е нарицателно за лекомислен, безгрижен, разпилян и безотговорен човек. Нещо като "Вятър го вее на бял кон.":D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, Matrim написа:

И още, вейхйвей е нарицателно за лекомислен, безгрижен, разпилян и безотговорен човек. Нещо като "Вятър го вее на бял кон.":D

 

Е, ся това не ми е непознато:28558:.

Преди 5 часа, pencheva_sz написа:

Княгиня Вейхавей е герой от приказката "Тримата братя и златната ябълка" на Ангел Каралийчев.

 

Точно това го бях забрвила:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цуци, "Сватбата на мишока Мики" е първо романче за деца и после авторът го преработва и в пиеса.

Това си е чисто българско произведение , но много тънко са уловени едни азиатски детайлчета, които му дават реалистична плътност. 

А, те, всичките имена на героите от там са все такива .Едни косвени аналогии дават я със заниманията им , я с характера им , евентуално... Палачът е Ой -Ле-Ле , , например. Хем почти автентично звучи , хем  хумористично, хем описателно... И така нататък с всичко. Просто таланта на автора е невероятен.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно да си призная, нито съм гледала някой от филмите, нито съм чела книги от тази авторка, но това е поправимо. Благодаря, за предложението, @ukio.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...