Jump to content

Конференция по случай 20 години специалност Японистика в България


Recommended Posts

Темата на конференцията е "България-Япония-светът" и ще се проведе на 2 и 3 юни в Ректората на СУ. Първият ден лекциите ще бъдат изнасяни в Аулата, а втория-в аудитория 247 на университета. Начало 2 юни - 10 ч-откриване, край-16.35 ч. На 3-ти лекциите започват от 9.15 ч. и приключват в 19.45 ч. Някои от темите пускам тук, а който е заинтересован и иска да избере някоя конкретна и да съобрази дали го урежда времето, да ми пише, защото докладите са много и не подлежат на изброяване за кратко време :lol: Всяко от изказванията в редовната програма ще трае около 15 минути. Някои лекции, включително и моята, ще бъдат изнасяни на английски език. Та ето подбрани заглавия:

 

2 юни:

JAPANOLOGY AND PERSPECTIVES ON JAPAN AND THE WORLD - Проф. д-р Масако САТО,

AS THE ONLY ONE JAPANESE TEACHER IN BULGARIA, AT SOFIA UNIVERSITY -Марико Накаяма,

“ДЖАЙКА” ЖИВИЯТ МОСТ МЕЖДУ БЪЛГАРИЯ И ЯПОНИЯ- Анита Комитска

 

3 юни:

СЪВРЕМЕННА ЯПОНИЯ: ИЗЧЕРПАНА ИКОНОМИЧЕСКА СИЛА ИЛИ ЛИДЕР В ПОСТМОДЕРНИЯ СТИЛ НА ЖИВОТ-ст.н.с.ІІ ст., дсн Мая Бедрос Келиян,

ОТНОСНО НЕОБХОДИМОСТТА ОТ РАЗГЛЕЖДАНЕ НА „ЯПОНСКОТО УПРАВЛЕНИЕ” КАТО СОЦИО-КУЛТУРЕН ФЕНОМЕН-Доц. д-р Нако Стефанов,

ЯПОНИЯ В ПЕРИОДА МЕЖДУ “ОТКРИВАНЕТО” И “ЗАТВАРЯНЕТО” (1543-1639)- гл. ас., д-р Светлана Иванова,

МУЗИКА НА ЯПОНИЯ В БЪЛГАРИЯ (ЗА КУЛТУРНИЯ ДИАЛОГ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ДЕСЕТИЛЕТИЯ)-н. с. І ст., д-р Иванка Влаева,

EТНОГРАФИЯ НА ЯПОНИЯ-гл. ас., д-р Гергана Петкова

АНИМЕ И МАНГА-Николина Кирилова

ИГРАТА ГО И ЯПОНСКИТЕ БОЙНИ ИЗКУСТВА-Йони Лазаров

 

Всички са добре дошли! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изключително любопитна Конференция, обединяваща най-разнообразни теми. Аз успях да присъствам на последните няколко презентации днес.

Когато отидох, се оказа, че лекцията на Андроника е била изтеглена и тъкмо беше свършила. Видях само подготвения снимков материал.

После слушах представянето на Ники. Мога да кажа, че нейното изказване беше на нужното ниво и аудиторията (включително и аз) хареса това, което чу. Историческата част ми беше особено интересна.

След като за 2 часа изслушах десетина представяния, стигнах до извода, че един нормален човек не е в състояние да асимилира предложената информация от страна на лекторите. Най-странното беше това, че те имаха ограничение 15-20 мин и в рамките на това време, повечето от тях се стремяха да прочетат със завидни темпове материал от минимум 10 страници.

Към края вече си мислех, че вичко е загубено, когато се появи Юки онна.

Днес се убедих, че Ру не е човешко същество. Само ако знаете, какви удивителни реакции предизвика в препълнената зала. И то сред японисти и хора, дошли от Страната на изгряващото слънце. Те бяха възхитени. Аз също останах много приятно изненадана. Не очаквах Конференцията да завърши по този начин, но Ру го направи с неподозиран стил и финес. Ру, гордея се с теб!

Снимките ще кача тези дни.

Смятам, че това събитие беше полезно. Нека да има повече токива сътрудничества между японисти, кореисти и китаисти.

Надявам се да съберат докладите в една обща публикация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...