Jump to content

Токбоки (tteokbokki)

Recommended Posts

768x432.jpg?_=1617296380

Токбоки / Tteokbokki

Токбоки е изключително популярна корейска улична храна, която лесно можете да приготвите и у дома. Това е любимо ястие с много вариации и богата история. Приготвя се с garaetteok -  цилиндрична бели оризови кексчета (като макарони, ама плътни) и пикантен сос, приготвен от лютата паста гочуджанг.  Оризовите кексчета garaetteok  се използват и за приготвянето на традиционната за Нова година супа tteokguk - само че кексчетата са малко по- дебели и се нарязват на тънки кръгчета (по- скоро с овална форма)   Тук може да прочетете интересна статия на български за токбокито - за неговата история и разновидности + рецепта, която е като тази, по която аз приготвям. Може да я видите тук - има и снимки и повече информация за продуктите.

Продукти:

400 гр. оризови кексчета (по толкова е и разфасовката на пакетчетата, които си купувам)

1-2 листа eomuk (рибен кекс)

100 гр. китайско зеле

1 морков, нарязан на ленти

2 -3 стръка зелен лук (и бялата част)

3 - 4 чаши бульон от аншоа или вода (продават се пакетчета със сушена аншоа - аз слагам 1-2 рибки да поврят отначало с водата и ги махам преди да сложа другите продукти)

1 с.л. соев сос

2 с.л. захар

1 с.л. смлян чесън

За лютото: Пускам го по рецептата, но аз слагам половината, защото не съм чак толкова голям фен на лютото

3 с.л. кочуджанг (корейска паста от люти чушки)

1 ч.л. гочугару (люспи от лют корейски червен пипер - за предпочитене да е по - финно смлян)

2 - 3 сварени яйца

Приготвяне:

Оризовите кексчета могат да се накиснат във вода за около 20тина минути или да ги сварите за около 5 минути и ги оставете във водата, докато приготвяте другите продукти. Нарежете зеленият лук, зелето и морковите. Рибните кексчета се нарязват според предпочитанията (аз ги режа  на ивици широки по 2см.).  В дълбок тиган или тенджера сипете бульонът от аншоа (или вода). Прибавете съставките на соса - соев сос, захар, смления чесън, кочуджанг,  гочугару, като разбърквате, за да се разтвори лютата паста.

Добавете оризовите кексчета и варете докато станат меки и сосът се посгъсти - около 8 - 10 минути (ако сте ги сварили предварителни - времето наполовина). Разбърквайте често, за да не залепнат оризовите кексчета по дъното на тигана.  Добавете зеленчуците и рибните кексчета. Продължете да варите още 4 - 6 минути, като бъркате непрекъснато,  Малко преди да го махнете, пуснете в тигана и обелените сварени яйца.  Пробвайте оризовите кексчета -  оставете да се варят малко повече време, ако са ви много жилави. По желание може да добавите още бульон или вода или пък от лютата паста, ако смятате , че не ви е достатъчно. При сервирането може да поръсите със сусам.

Ето ги и приготвени от мен.

6e3e537417eeb2e4.jpg

Малко мързеливо - с готов сос :D

aacb4f6ec36476f6.jpg

А ако ви остане - прибавете сварени полуготови спагети и  става Рабоки - Ramen + Tteokbokki = Rabokki

Off Topic

rabokki-t.jpg

Задължително и аз си метвам рамен към остатъкаот токбоките :lol2: Или пък на полуготовите пакетчета с такъв вкус добавям оризови и рибни кексчета :D

e89ecbc09f3c593f.jpg4d9fda8087c9e59d.jpg

• Like 7

Направих си сама,от оризово брашно.Хапнахме го...но не ни допадна много.Може би вторият път,ще го направа по друг начин и може пък и да ни хареса повече...:D

• Haha 1

Преди 3 часа, merydit написа:

Направих си сама,от оризово брашно.

Може ли да споделиш рецепта и какво оризово брашно използва :)

Разглеждайки разни рецепти, четох, че си трябва по - специален вид брашно  (на места го дават сякаш е замразено).  Попадала съм на рецепти, в които добавят и тапиока, за да станат еластични пръчиците. Друг вариант е да се направи брашно от ориз - кисне се във вода за около ден, изцежда се хубаво и се смиля на блендър - препоръчват да се ползва ориз за суши. Но не на всички им допада точно тази жилавост на токбокито :)

Но си е играчка приготвянето им - затова си взимам готови :D Вече ги продават в почти всички от корейските магазинчета, а аз си ги купувам и от китайския Liu в София.