Jump to content

Офтопик форевър


Recommended Posts

Мрънчи,

 

Май взе, че възкръстна тоя скайп,

рано е за погребение 28558.gif

 

E, възкръснал, ми че то е Коледа, Велик ден е далече... как не го е срам тоя скайп :lol: Лично аз почти не усетих липсата му, като изключим, че в първия момент пак благослових БТК-то, че нямам нет, ама ... тоя път не бяха виновни :rolleyes: Весели празници!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се за топлото посрещане! Горд съм, че по толкова много начини съм те докоснал. Обичам да докосвам така, всецяло аз ! :)

Алтайската работа е голяма работа, отдето и да го погледнеш. Да знаеш само колко сходни татарски и корейски думи има, а и татарски и японски...личи си общият корен. Примерно ЖЕРАВ на корейски е ТУРУМИ, а на татарски е ТУРНА. Около 15-20 % от думите си приличат. С японският е почти същото - примерно японското КУРО значи черен, а това на татарски е КАРА...Неизчерпаема тема!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре дошъл, Гесер!

Батковците тук са на почит хем по възраст, хем и по пол. :D Вчера се зачетох в твоя форум - темата за корейските сериали в българския ефир - и въпреки че съм болен и си изпросих леко мъмрене, че вися пред монитора, заставам зад твоята теза в спора с колежката ти кръчмарка. Така че имаш едно виртуално рамо от мен. ;) Приятно изкарване в малкото ни азиатско кътче!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази вечер модераторите или 70% от тях бяха пияни... не ... почерпени... за тези който не са си пийнали с нас още веднъж наздраве и весели празници!!!

Ако можех да ви кажа колко ви обичам щях... ама ми е твърде много бг соджуто пък и от баницата изтеглих пътуване до Корея и посещение на потника на Джун....

утре първия изтрезнял мод да ме забърше :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се за топлото посрещане! Горд съм, че по толкова много начини съм те докоснал. Обичам да докосвам така, всецяло аз ! :)

Алтайската работа е голяма работа, отдето и да го погледнеш. Да знаеш само колко сходни татарски и корейски думи има, а и татарски и японски...личи си общият корен. Примерно ЖЕРАВ на корейски е ТУРУМИ, а на татарски е ТУРНА. Около 15-20 % от думите си приличат. С японският е почти същото - примерно японското КУРО значи черен, а това на татарски е КАРА...Неизчерпаема тема!

 

 

 

Тъй си е, а в бъдеще усещам, че докосването ще придобие и други измерения освен виртуалното.

 

А как е на татарски "сарангхе" или "суки" или "айщерю" за по-силно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй си е, а в бъдеще усещам, че докосването ще придобие и други измерения освен виртуалното.

 

А как е на татарски "сарангхе" или "суки" или "айщерю" за по-силно?

 

Първо по най-важното - докосването :lol: - колкото повече докосване, толкова по-добре. Стига да не си под 14, де, защото и в България, и в Китай само след 14 години имаш право да се докосваш по-така (недевствено имам предвид). След като се произнесох по тази важна тема, сега по другата ;)

 

Всички фенове на лингвистиката и, конкретно, на АЛТАИСТИКАТА да са наясно, че родството на думите може да се проследява НАЙ-ВЕЧЕ в по-прости думички. Да речем, ако сравняваш 2 родствени езика по-голяма вероятност е да имат родствени, с общ корен, думи от рода на СЛЪНЦЕ, ВЪЗДУХ, ПТИЧКА, а не някои понятия като ДИАЛЕКТИЧЕСКИ МАТЕРИАЛИЗЪМ или ТЕЛЕВИЗИЯ.

Сарангхе (Сарангхейо)/корейски/ и Аишитерю /японски/ значат "ОБИЧАМ ТЕ" (за суки-то не знам какво е - може да ме просветиш). Така че има вероятност ОБИЧАМ ТЕ като думичка не толкова нова за човечеството да има сходства в езците.[/color ]

 

В случая с тези 3-те (японски, корейски и татарски) има едно неудобство - ГОЛЕМИЯТ БРОЙ ЧУЖДИЦИ И ЗАЕМКИ в тях - докато японците и корейците имат много китаизми и англицизми (стигали са и до 70 % от езика им, представете си!), то при татарския има много персизми, арабизми и русизми. Това е нормално, предвид историята на тези алтайски народи и различното им географско разположение. Това беше необходимо въведение, за да разберете, че АЙШИТЕРЮ излиза извън строя, защото идва от китайското ОБИЧ/ЛЮБОВ - "АЙ" (пише се така: 爱, ако са ви китаизирани комповете, ще го виждате като йероглиф, ако ли не - ще ви излиза като квадратче). Така че остава САРАНГХЕ или САРАНГХЕЙО да видим с кое татарско любовно нещичко е родствено. Коренът на тези думи е САРАНГ (обич)/да не се бърка със САРАМ = човек!/ В татарския родственото е СЬОЙ или СЮЙ (според диалекта), което има родство със САРАНГ-а. Най-родствения начин с корейския език е, ако кажеш "СЬОЯМЕН СИНЕ", почти звучи като "САРАНГ-ХЕ", иначе си има и други начини, но тоя е "най-корейския" :rolleyes:

Извинявам се, ако съм писал в тази тема повече лингвистично, отколкото трябва. Моля душичката Сиерра или друга душа или душ (това е мъжки род на "душа" ;) ) да ми дадат линкче към някои яки алтайски дебати, ако има такива тука. Ще ви разкажа много интересни неща за аналогии между КОРЕЙСКИ и ПРАБЪЛГАРСКИ, например. Това Алтаистиката ми е голямо хоби, макар и по образование да съм философ (философ-антрополог, по-точно)

Сега ще отговоря и на момчето.

 

Добре дошъл, Гесер!

Батковците тук са на почит хем по възраст, хем и по пол. :D Вчера се зачетох в твоя форум - темата за корейските сериали в българския ефир - и въпреки че съм болен и си изпросих леко мъмрене, че вися пред монитора, заставам зад твоята теза в спора с колежката ти кръчмарка. Така че имаш едно виртуално рамо от мен. ;) Приятно изкарване в малкото ни азиатско кътче!

 

Аз първо да кажа, че Кръчма.ком, освен за алкохол си е и за много други неща - напр. алтернативна енциклопедия за нещата, които ги няма в Уикипедия по някакви си причини, наука, китайски уроци и пр. За съжаление, поради наличието и на алкохолни теми, по закон, могат да се регват само пълнолетни, но по неалкохолните теми мисля, че няма проблеми да си четете, както в случая с корейските сериали. Ако искате мога да ви дам линкове за ТАТАРИТЕ и за ПРАБЪЛГАРИТЕ. Интересни неща са, особено, за хора, които обичат Алтайските народи и култура (а татарите и прабългарите са си алтайци, от западно-хунския клон на тюрксата група в Алтайското семейство).

Онази колежка - Вая, за която казваш, хич не обича корейци, виетнамци, китайци, японци...Просто не мога да си представя как може да има такива хора? Сигурно и вие не можете! :) Иначе тя не пие алкохол и в много отношения си е умно момиче, но стане ли дума за азиатци и други не-бели - не ги приема и това си е. Кефи се на Италия тя. Ама карай - всеки да си избира.

Радвам се, че си отделил внимание на спора! :) То добре, че стана и тоя спор, де, иначе нямаше да се навия да пиша тука :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха Ире и аз много те обичам.........особено в това състояние!

И мен може да ме за........... изтриете, че то забърсването за друго го ползвам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жена за възраст не се пита, още повече невинно дете като мен :lol:!

 

Иначе "суки" е нещо средно между "харесвам" и "обичам" - принципно японците го използват като признават на любимия/любимата, че си падат по тях. Не си гледал японски сериали, виждам аз, и се възмущавам. :P

 

Аз пък ти четох другия форум и много се вдъхнових над понятието "полудевствен" - можеш ли да обясниш какво значи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, че ме питат, ама да кажа моето предположение- ще е същото като "полубремена" :lol:

Иначе добре дошъл на Гесер и от мен, както се казва - поздрави от България. Тук, в Русе има прилична татарска общност, поне аз се познавам с неколцина хора, които се гордеят, че са татари и всичките са много готини и страшно работливи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жена за възраст не се пита, още повече невинно дете като мен :lol:!

 

Иначе "суки" е нещо средно между "харесвам" и "обичам" - принципно японците го използват като признават на любимия/любимата, че си падат по тях. Не си гледал японски сериали, виждам аз, и се възмущавам. :P

 

Аз пък ти четох другия форум и много се вдъхнових над понятието "полудевствен" - можеш ли да обясниш какво значи?

 

 

Оооо, пита се и даже се искат доказателства като лична карта, че иначе може да те питат тебе разни други неща на едни места, които им викат полиция, съд...така че - питайте си, искайте доказателства, иначе може да стане някой фал (говорим за т.нар. възраст на ВАЛИДНОТО сексуално съгласие - ето да прочетете, това може да спаси доста хора от проблеми в живота: http://devstveni.kry4ma.com/index.php?topic=5.0 - от форума, за който споменаваш).

 

За сериалите - аз нямам много време за тях - трудно и за обикновено филмче намирам време. В Китай са много популярни Южно-корейските сериали. Много китайци предпочитат южно-корейското пред японското, защото много народ в Китай (а и не само в Китай) не обича много японците, заради провиненията им през Втората световна война.

 

А за понятията - зависи кой какво ще вложи в тях. Особено за такива неутвърдени понятия като "полу-девствен".

За "суки"-то, предполагам, че може и да е с алтайски произход.

Погледнах в Алтайската база-данни и открих, че има няколко суки-та в японския.

1. Суки = плуг (родствено с прамонголското СЮКЕ = брадва, както и с доста тунгусо-манджурски думи за нещо остро, пробиване и пр.)

2. Суки (праяпонски) = село (родствено с пракорейското СЪКУР = провинция, село)

3. Суки-яки = вид японско месно ястие (родствено с прататарското СЬОГЮЛ = печено месо)

И.Т.Н.

 

Интересна е и възможната връзка между новопрабългарското (чувашко) ШЪЛДЪР /красиво/ и японското САСО /съблазън/. Смята се, че произлизат от общия праалтайски език, от думата САЛО (обич, обичане, обичам)

 

И за десерт - по любимата ти сексуална тема една дума:

В старояпонския има дума КУНАГАПИ значеща "съвкуплявам се" (в среднояпонския става КУНАГ). Родствена е с прататарското КЪН, което желание, стремеж, сексуално желание и от сорта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На новата звезда на форума казвам "Добре дошъл", явно успя да провокираш интерес.

А сега бихте ли си довършили прелестната дискусия на лични съобщения или поне в някоя по-подходяща тема? Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, че ме питат, ама да кажа моето предположение- ще е същото като "полубремена" :lol:

Иначе добре дошъл на Гесер и от мен, както се казва - поздрави от България. Тук, в Русе има прилична татарска общност, поне аз се познавам с неколцина хора, които се гордеят, че са татари и всичките са много готини и страшно работливи.

 

Нещо подобно, макар че, според мен да е възможно нещо като полу-девственост, но трябва да се дефинира добре.

В България има татари. Идването им е свързано с няколко вълни. Най-ранната е тази на Златната Орда, когато и се сформират татарите (те са основно кумани, смесени с монголи и прабългари; куманският език и днешният татарски са почти едно и също нещо). Последната е след разгрома на Кримското ханство. Много от румънските и българските татари са в малка или голяма степен турцизирани (в смисъл не правят голяма разлика между турско и татарско и/или говорят на турски и български/румънски, но не и на татарски). Много от тях даже не предполагат, че имат общ корен с японци, корейци, тунгусо-манджури, монголци, казахи, прабългари/чуваши и пр. Но това е друг проблем - сред самите японци, корейци и пр. също има доста народ, които не знаят, че си имат нещо общо с татарите (ако са чували за тях) или с монголците, примерно. Защото то едно е да имаш нещо общо, а съвсем друго е да си го осъзнал, да си го научил.

Далеч съм от мисълта, че всички татари са много готини и страшно работливи :rolleyes: , но не е лошо да има всеки народ такъв имидж. Всичко си е до конкретния човек. Щом гледате корейски, японски и пр. сериали, значи че сте се образовали доста за народите извън България и сте видели, че всред всеки народ си има всякакви чешити: работни-мързеливи, страхливи-бойно, учени-тъпи...

 

Ако някой се е заинтересувал - Кримските татари (голямата част от българските татари са точно с Кримски произход) имат 3 диалектни зони - южна, средна и северна. Южната е била най-много под Османско влияние, затова и тя се е турцизирала най-силно. Останалите две си говорят на кумански. Това пояснение го правя в случай, че някой път откриете, че дадена татарска реч е всъщност почти турска. МАКАР ЧЕ ЗА НЕТРЕНИРАНОТО УХО даже японския може да звучи като турски:

Незабравима си остава случката от един общ чат на времето от град в Добруджа, където има български турци и съответно анти-турски настроени българи. Значи в тоя чат имаше някакъв ГОЛЯМ ФЕН на Япония. И по едно време се вдъхновил човека и реши да напише изречението "АЗ СЪМ САМУРАЙ!" на японски. Пише си го "Watashi-wa samurai des!" (Уаташи-уа самурай дес!) и реакцията е мигновена и разбийствена:

-Абе ти и на турски ли почна да пишеш, бе майка ти #$%!

 

Хаха.

 

На новата звезда на форума казвам "Добре дошъл", явно успя да провокираш интерес.

А сега бихте ли си довършили прелестната дискусия на лични съобщения или поне в някоя по-подходяща тема? Благодаря.

 

И аз това питам - има ли някоя тема за Алтаистика (всичкото алтайско - японски, корейски, монголски, татарски и пр. НА КУП). Ако няма - дайте направете и да се пренасочим там, че тука и на мене ми стана вече неудобно :D

Иначе - добре заварили! С каквото мога - ще помагам. Може да разменим и линкчета с моите форуми. Ще държим приятелски отношения :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такава тема, пускай смело и безотговорно.

П.П. Моите скромни познания по история ми подсказват, че навремето куманите сме ги разбили ние (българите), защото имали навика като тръгват на война с обоза да влачат и децата, старците и жените, което им давало допълнителни сили, но в конкретния случай им изиграло лоша шега. Не съм 100% сигурен дали бяха точно куманите, но съм почти убеден, че бяха те. Като юноша бледен много четях една книжка точно с тази история - унищожаването на този народ,( сега, като се замислих, може и хазарите да са били)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такава тема, пускай смело и безотговорно.

П.П. Моите скромни познания по история ми подсказват, че навремето куманите сме ги разбили ние (българите), защото имали навика като тръгват на война с обоза да влачат и децата, старците и жените, което им давало допълнителни сили, но в конкретния случай им изиграло лоша шега. Не съм 100% сигурен дали бяха точно куманите, но съм почти убеден, че бяха те. Като юноша бледен много четях една книжка точно с тази история - унищожаването на този народ,( сега, като се замислих, може и хазарите да са били)

 

Смело може, безтотговорно - не може :) Предлагам някъде из езиците да се направи тема АЛТАИСТИКА, там може да пишат всички, които има какво да кажат за японски, корейски, монголски, тунгусо-манджурски и тюркски (включително татарски) езици, народи, култури...

За куманите - куманите са били много родове и много обединения. Понякога са печелили битки срещу Руските княжества и др. , понякога са губили. Специално за България - част от Западните кумани (щото Дешт-и-Кипчак или КУМАНСКАТА СТЕП е била от България до днешен Западен Китай) СА НАЙ-ПЛОДОТВОРНИТЕ съюзници до падането им под Монголска власт.

3 български династии са от кумански произход (то си личи и по куманските им, алтайски имена):

-АСЕНЕВЦИ

-ТЕРТЕРОВЦИ

-ШИШМАНОВЦИ.

Отделно много кумани са имали регионална власт като - Елтимир (Алдомир), Балик и пр.

Като цяло Второто Българско царство е кумано-българско.

За унищожаването на куманите - не са унищожени, просто днес са познати под различни имена (подобно на това както българите, примерно, са познати под различни имена - бесарабски българи, македонски българи, тракийци, добруджанци, шопи, торлаци, капанци и т.н.). В смисъл - има си народности: казански татари, литовски татари, кримски татари, астрахански татари, ногайци, кумъки, които по език и по други части от културата не са толкова различни помежду си и просто са потомци на куманите, леко видоизменени с времето.

А виж хазарите (те са били от същата тюрко-алтайска Р-група като прабългарите, даже според някои изследователи са едно от прабългарските племена) май са изчезнали, макар и според някои днешните кримчаци и карайлари да са им потомци (проблемът при тях е, че макар и да са с хазарска религия, говорят на кумански и не е много сигурно дали са някакви потомци на хазарите).

Допълнителни сведения за Р-групата:

 

Алтайските народи в началото са били само 1 праалтайски народ. После почват да се делят докато се стигне до днешното им разнообразие. Ето как е станало разделянето:

 

1. Алтайски голям народ.

2. Отделяне на Западен и Източен дял. Западен = тюрко-монголци; Източен = Японо-корейо-манджури.

3. Разделяне на Монголския и Тюркския народ (хуни). Все още неразделен японо-корейо-манджурски народ.

4. Монголски народ, Тюркски народ (хуни). Разделяне на манджурите с корейо-японците.

5. Отделни тюркси народ, монголски народ, манджури, отделяне на японците от корейците.

 

Общо взето това е. Та на онзи 3-ти етап, в най-ранните му моменти едни тюрки (хуни), все още пазещи много тюрко-монголски елементи в речта си (преобладаването на звуковете Л и Р, за разлика от тези на останалите, по-късни тюрки, при които ще преобладават З и Ш) се отделят от останалата тюркска маса и се придвижват към Европа. Точно това са хуните или хуно-българите (прабългарите). По въпроса защо хуни и прабългари е едно и също може да поговорим в отделен пост.

Р-тюрките или ЛИР-тюрките са: прабългари (хуни), авари, хазари и днешните чуваши. При тях много думи са се консервирали като тюрко-монголски или тюрко-алтайски, следователно по-често може да се намери прилика с японските, корейските, монголските и тунгусо-манджурските такива. Прост пример: КАМЪК - в обикновените тюркски езици е основно ТАШ. Да, но в чувашкия (новопрабългарски език) е ЧУЛ или ЧОЛ. Това е родствено с монголското ЧУЛУУ и с корейското ТОЛЬ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам хората тук сериозни неща обсъждат и малко ме хваща срам, ама срам, не срам, ще питам: Може ли някой да ми прати на лични кратко обяснение как да го намеря това соджу в "карфур", че мисията се оказа твърде трудна за мен. Благодаря предварително! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навръх Нова година се подготвя безпрецедентна мащабна международна полицейска акция, с която да се ударят двата най-големи виртуални пиратски сайта у нас - arenabg.com и zamunda.net. В операцията са включени и ченгета от Интерпол. Причината - сървърите на сайтовете са разположени извън България. Според оперативна информация машините с противозаконно съдържание на филми, музика и игри са локализирани в три държави, като две от тях са в Централна Европа, а една - в северната част на континента.

 

© Plovdiv24.bg | Източник: http://news.plovdiv24.bg/218054.html#ixzz19bSYScDi

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...