Jump to content

Honjitsu mo Hare. Ijo Nashi (2009)


Recommended Posts

Завърши. Почти познах за някои неща в сюжета. В началото си мислех за други връзки с острова, но не и това, което излезе.

Ей, голяма и искрена усмивка има Кенджи Сакагучи. Ролята много му отиваше. Ще ми липсват постоянните му обиколки из острова, заразният му ентусиазъм и дневниковите записки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, Сакагучи много си е паснал с тази роля. 

Значи го изгледа. Аз пък си признавам , че сценариста "ме хвана по бели гащи" в края. Как навърза всички герои и факти, не очаквах, явно бях "приспана" от цялата островна идилия, веселието покрай тръстиката ;) и нашия свръхдинамичен главен герой. Финалния екшън направо като островитяните ме изненада ;)

Хареса ми как сценариста завърши всички нишки в сюжета. Че и шанс на Казуйоши даде. Възрастната учителка бе интересен чешит. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя учителката още в началото се държеше странно. Точно заради преживяното не подкрепяше някои действия. Страхуваше се. Имаше угризения.

Явно целта наистина е била да ни приспят с гледки и идилия. Подобна беше историята в Островът на Рури, доколкото помня. Само че там Ютака беше в главната роля. Невероятно, но въпреки че почти нищо не се случваше, беше интересно и приятно да наблюдавам заглавието. Затвърждавам си мнението за островните дорама като особено симпатични и примамливи. Пълен релакс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен поглед към престъпление и наказание, както и дали на самотен остров ще си дистанциран от всички, или ще се интегрираш добре.

Отделно има слънце, море, звезди и красиви гледки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Психологията а от там и полезността на това заглавите за зрителя са на висота. Браво че има и български превод. Ето един добър пример.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, Шоши-сан написа:

Психологията а от там и полезността на това заглавите за зрителя са на висота. Браво че има и български превод. Ето един добър пример.

 

@Шоши-сан, @ukio, предполагам, че основна заслуга за българския превод имате и вие – от вашите коментари човек се зарибява да изгледа даден сериал, а защо не после и да го преведе. Още докато ви четях, исках да го изгледам, сега ще имам тази възможност на български, благодарение и на @fractal и @asha! :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде включвайте се да гледате :) . Отвън при мен пак е сняг и сега като прочетох тук се сетих и  размечтах за островната идилия  и ми стана по ведро и слънчево.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 22.08.2020 г. at 6:53, ukio написа:

Докладвам за еп. 2. 

...Искам повече подобни серии да се пускат и гледат у нас, за да ни променят положително!

 

На 30.08.2020 г. at 15:55, ukio написа:

Изгледах еп.6.

... Става дума за наличието на иджин - външният човек, който идвайки на дадено място, разрушава установената хармония.

 

 

Макар и да прилича на стар, сериала всъщност е постоянно актуален за изчезваща държава като нашата, показва какво е необходимо за да функционира една общност, дори да е само от десетина семейства. Толкова малък остров би имал тенденции да се самозатрие ако всички я карат по инерция.

Въпреки че е много лежерен и спокоен, с комични елементи, всъщност има вплетени много от източните теми вътре, почти незабележимо,

както казват в една от сериите, това е остров където всички са "учители" - всеки може да те научи на нещо.

Относно "външния човек" - това е противопоставено на друг много основен източен принцип и цел - да се намери точния човек за точното място, хармония се постига и по единия, и по другия начин, дори тяхното противопоставяне е градивно.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно.

Имам чевството, че напоследък се губи именно това източно усещане в голяма част от новите заглавия. Те умеят много фино и незабележимо да вграждат подобни идеи и подходи.

На някои би му се сторил бавен, скучен, но под повърхността има много друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже се зарадвах от хубавата новина, че Кенджи Сакагучи се завръща на екран, започнах една по-стара дорама с него и още куп големи артисти - Джо Одагири, Хидеаки Ито, Коюки, Манами Кониши, Томоко Табата - Searching for my polestar (2002). Оказа се история за приятелството. По онова време тази тема беше сред водещите при развиването на истории. Много хубаво започна със запознаването на всички в студентските години и после срещата им след 3 годишна пауза. Показаха промените, които са настъпили в повече от тях и разискваха въпроса за приятелството  - дали то е още живо. Оказа  се, че колкото и да се е променил живота, всички са запазили онази задружност, която им позволява да помагат на другар в нужда. Кенджи е в стихията си, Ито го играе работохолик, а Джо е дистанциран.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази стара дорама се оказа много добра. На пръв поглед изглежда наивна, но засяга толкова сериозни проблеми на младите. Те и сега не са се променили. А артистите са страхотни! И в основата на всичко наистина е приятелството.

У Кенджи Сакагучи има такъв живец. Много му се радвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, голяма работа са артистите. Това е поколението, което идва малко сред Кимура, Соримачи и Такеноучи.

А за песните - сила са били тогава. Мисля, че по отношение на песенното оформление, днес нещата също са добре, но старите класика не се забравят.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сред всички сериозни теми, които засяга дорамата (приятелство, семейство, лоялност, работа), отбелязвам още една много актуална днес, свързана с психическите разстройва и депресиите.

Единственото лошо нещо тук е слабото качество на сериите. Жалко, че старите дорами не се качват в някои сайтове с по-добра картина. Въпреки това, разпознавам всички артисти, включително новодошлите Кьоко Хасегава и Тецуши Танака. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекрасна дорама! Много силна. Трябва да й направим тема. Задължителна е за гледане. От онези хубавите заглавия, които са толкова приятни и в същото време те докосват дълбоко. Това приятелство тук е реално.

Имам още 3 епизода. Всички герои са дълбоки и изчерпателни. Вълнуващи са историите им. Само Такеши страни леко от другите. Джо е необикновен с този бял каскет. Прилича на шпионин, но героят му далеч не е такъв. Хаха!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еп. 10 преобърна всичко. Дано поне приятелството им остане!

Джо е много лош тук. Не мисля, че положението, в което изпадна, му дава право да се държи така. И приятелите си не потърси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох! Голям рев могат да бъдат тези дорами. Глупави сценаристи! Това им е слабото място понякога  - мелодраматизмът. Но пък всичко останало е толкова истинско. Зрителят изживява всяка емоция  заедно с героите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...