Jump to content

SKY Castle (2018-2019)


Recommended Posts

И аз го гледам и съм възмутена от методите на обучение и възпитание, и какви са тези родители - мъчители?! При нас няма чак такива

неща, може и да има амбициозни родители, но чак до такава степен... Актьорският състав е много добър и като цяло сериала ми харесва.Само  че рускините са го превели до 7-8 ми епизод, а от там нататък е с озвучка.Не ми е приятно да гледам корейско с руска реч, дано го допреведат със субтитри.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рейтингът на 18 епизод удари 24,5, нещо невиждано за този канал.Двата нови епизода са потресаващи отново в чисто психологически план.Някои стигнаха дъното, но продължават да копаят още надолу, други отлепиха леко нагоре. Мислите ли, че ако темата не беше актуална, щеше да е такъв бум сериалът и да го удължат с четири епизода! Убедена съм ,че не са в ред с главите на тема образование на 100% корейците.Гледали сме не веднъж ученически сериали с издевателства по тоя повод, дори между децата.Във всички други, дори в  най-тъпите, вечно е засегната манията за образование, поне на един от семейството, дето после да отглежда всички.

Трагедията на тази нация, за мен е, че не само за образование, а за всяко нещо стигат до ненормалия в амбициите си и комплексите си.Всичко при тях е на всяка цена и за това завършва със смърт в много от случаите, било то училище, университет, интервю за работа, конкурс за каквото и да било и т.н. И не мога въобще да го оправдая с многото население на кв. метър.

Off Topic

Свърши миналия петък едно шоу на елиминации, за дебют  на нова мъжка група в любимото ми YG- YG New Boys Group » Treasure Box.  Показваха в епизодите, малка част от ежедневието на 30 участника, тренирали в Корея и Япония между 1 и 6 години и всички те се борят за 5 или 7 места, но това, което видях, не го пожелавам на никое дете.Психическите увреждания, които им нанасят, едва ли могат да се компенсират с амбиция, успех и пари.Ей за това после току виждаме, че някой известен айдъл или  актьор е отишъл на небето.Отдавна спрях да се чудя защо.Просто, защото не е успял да удовлетвори собствените, на семейството, на феновете и т.н очаквания. Просто е страшно.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Корейската всенародна сбърканост има многовековна традиция. Тези хора са успели да превърнат светлото и мъдро учение на Конфуций в мракобесна догма, да сведат образованието до папагалско наизустяване на определен брой официално признати книги и всяко отклонение от канона е водело до тежки наказания. Кастовото разделение също е наследство, което все още живее в уж демократичното им общество. Не може да си умен и успешен, ако не си богат. "Добро семейство" за тях означава богато семейство.  Особено грозно е, че не става въпрос за истински знания, а само за високи дипломи,  които ти осигуряват кариерни пътища. "Не искам децата ми да живеят по-зле от мен", казва побърканата майка, която системно е тормозена и унижавана от противната си свекърва, а с болната си амбиция побърква собственото си дете. Това истинска любов към децата ли е или обслужване на комплексите й, на желанието й да надскочи произхода си, от който се срамува?

Паралелно с този сериал изгледах Red moon, blue sun, за масовото нечовешко малтретиране на деца. Струва ми се, че двете теми са много тясно свързани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, Lawandula написа:

Рейтингът на 18 епизод удари 24,5,

 

Умножаваш по 3 и виждаш колко щеше да бъде, ако го излъчваха по ефирна телевизия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, dido100 написа:

Умножаваш по 3 и виждаш колко щеше да бъде, ако го излъчваха по ефирна телевизия.

По тая причина го отбелязах. Няма друго нещо по всички телевизии с такъв рейтинг.Някакво там неделно сто серийно- "My Only One",

държи резонно 30-35 по KBS, но реално и то е по-малко.Може и да удари рекорд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата за образованието, която в доста други сериали е застъпена помежду другите неща, тук излиза на преден план.

Първите серии още, дето обясняваше онази на колко келвина трябвала да е лампата, като учиш по еди-кой си предмет, и какви картини да си закачиш в стаята, че да помниш по-добре, щях да падна направо. Ама по каквото съм видяла от драмите, явно си им е в народопсихологията да са супер крайни във всичко и всичко да им е на живот и смърт.

Разбираемо е, че в общество, което измерва колко си успешен основно по оценките ти и по това дали си бил в някой престижен университет, родителите ще искат поне малко от малко децата им да се справят добре в училище. Но е прекалено да се прави истерия от това, че си на 2-ро място, щото другият зубър е изкарал 1 точка повече от тебе. Най-фрапиращото е, че тези родители изключително много се изненадват, когато детето им каже, че е много стресирано и нещастно, заради всичките частни уроци и денонощното учене. Ама те за него го били го направили, само дето така никога не са го питали какво иска това дете. Всъщност, изобщо не е имало време да помисли какво иска да прави, защото от 5-годишно е решено, че ще е не знам си кое поколение лекар, адвокат, президент на компания и т.н. и ако каже една дума против това, то е срам за семейството. Общо взето няма драма, в която да не е застъпено как родителите по един или друг начин искат да контролират всяка стъпка от живота на детето си дори и това дете да е вече на над 30-40 години, особено в богатите семейства. Може би има доста хора, които просто си карат по установения ред и не им пречи толкова, но вероятно доста се чувстват не на място и им е празно в душата, защото определено пътят, който са им определили родителите, не е за тях, но не са имали и възможност да помислят за друго.

Бях гледала веднъж някакъв документален филм, където казаха, че доста от хората, които имат възможности да се преместят, отиват в чужбина, за да не са подложени децата им на всичкия този стрес в корейските училища. И още един за азиатски семейства в Щатите, които бяха обсебени от идеята, че детето им задължително трябва да е в университет от Бръшляновата лига и общо взето не даваха на децата си да правят нищо друго, освен да зубрят.

Няма лошо да се държи на образованието, но всяка крайност определено не води до добро. ОК, ако детето иска да учи и му харесва, че изкарва хубави оценки, супер. Но да натискаш до краен предел дете, което няма никакво желание да е първо в класа, в училището и не знам си къде и да работи професия, която не е за него, си е чист тормоз. От всичките деца в сериала само онази Йе Со имаше някаква вътрешна мотивация да учи.

 

То се видя накрая, като реши, че все пак ще си чете и ще кандидатства в университет.

 


Ама поне накрая учудващо всички се сафирясаха. Даже за всичко, което показаха, сравнително оптимистично свърши сериала бих казала, но няма лошо да има лъч надежда.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се пишат дълги обяснения за това какво съм харесала, кое , как и т.н. Но няма как да не изкажа разочарованието ми от финалния епизод. Толкова добър сериал от доста време на сам и го прецакаха накрая. Само заради рейтинга и парите го удължиха и накрая супер скалъпеният финал с набутани реклами и ретроспекции за да запълнят екранното време. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, automatisch.Engel написа:

Не ми се пишат дълги обяснения за това какво съм харесала, кое , как и т.н. Но няма как да не изкажа разочарованието ми от финалния епизод. Толкова добър сериал от доста време на сам и го прецакаха накрая. Само заради рейтинга и парите го удължиха и накрая супер скалъпеният финал с набутани реклами и ретроспекции за да запълнят екранното време. 

Абсолютно! Падението започна още от  предпоследния епизод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Matrim, @automatisch.Engel, напълно съгласна.Толкова много хвалих сериала, че все отлагах  да напиша за тая гавра в края( последните два епизода), с която направо развалиха многото хубаво и разочароваха.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Lawandula написа:

@Matrim, @automatisch.Engel, напълно съгласна.Толкова много хвалих сериала, че все отлагах  да напиша за тая гавра в края( последните два епизода), с която направо развалиха многото хубаво и разочароваха.

 

Вие сякаш за първи път гледате корейски сериал. Този финал си беше напълно очакван.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, dido100 написа:

Вие сякаш за първи път гледате корейски сериал. Този финал си беше напълно очакван.

 

Вярно, но на базата на видяното,таях надежда до предпоследно.:)

Последния епизод, дори само го превъртях с автоматични субтитри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жесток сериал в прекия смисъл на думата .Филмите на Тарантино са детски приказки в сравнение с тази драма.

За мен тази история е издевателство над човешкия разум и човешката психика. Съжалявам, че го гледах.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 。゚☆: *.☽ .* :☆゚

 

Влюбена съм в тази драма. Спомням си, че преди няколко месеца беше нашумяла, но по някаква причина реших да пропусна. Било е грешка. 

Сюжетът е пленителен. Образованието в Корея винаги ми е било интересна тема. От този сериал биха могли да се поучат родители от цял свят. 

 

Останах впечатлена от образа на Kim Joo-Young. От тази жена просто лъхтеше класа, красота и стил. Въпреки, че образът и беше негативен, изключително много ми хареса. До този момент не съм я гледала в други сериали, но смятам да поправя това. :wub:

 

Семейството на бащата обсебен от пирамидата и трите деца беше много приятно за гледане. Успях да се посмея между сълзите покрай другите сцени.

Yoon Se-Ah никак не ми беше любимка в Gu Family Book, но благодарение на тази драма си промених мнението.

В началото г-н пирамида ми се стори доста intimidating обаче се оказа въздух под налягане. 

 

Що се отнася до финала, не съм разочарована, но аз съм фен на ако не трагичните, то поне до някъде тъжни финали.

Сякаш това ги прави по-запомнящи се. 

 

Между другото, на вас Choi Won-Young прилича ли ви на Johnny Depp в Деветата Порта? На мен през цялото време ми биеше в очите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малиииии. :inlove: След 3 серии - страшни изроди са тези родители и явно цялата корейска образователна система. Умиране има, отърване няма за корейския ученик. Чудесни актьори, признаците за психопатия са налице, и комедия има, яко. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 19 часа, Paribas написа:

Малиииии. :inlove: След 3 серии - страшни изроди са тези родители и явно цялата корейска образователна система. Умиране има, отърване няма за корейския ученик. Чудесни актьори, признаците за психопатия са налице, и комедия има, яко. :yes:

А си само на трета серия!!:es:По-нататък............

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този сериал е като филм на ужасите, пий валидол и тогава гледай :(

Краят както винаги замазан като приказка, та всички корейци да са доволни... -_-

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много силен сериал. Лудата снобария тук избива в психопатски състояния! Актьорите се справиха великолепно!


Тези родители тормозят децата си до смърт с нечовешките си изисквания за успех и бъдеще, и после много се изненадват от ужасните резултати! Отговорност - никаква. Виновни са или децата, че са слаби, или учителите.

 

А лекарите режат на парче, гледат да хванат повече операции и по-скъпи, а пациентът после да му мисли, особено ако не е някой с положение и пари, да мре. Бездушието им е направо потресаващо, но толкова реално, има го и у нас. И това е бъдещето, за което подготвят децата си.

 

Краят дойде малко разтеглен и захаросан, но се търпи - все пак нека сме оптимисти за човешката природа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брутален сериал с отлична актьорска игра на целия каст. Най-тъжното е, че показаните мания за величие, егоизъм, лицемерие, готовност да прецакаш другия, за да постигнеш целта си, са адски реални. Не знам с какъв акъл го изгледах целия сериал.

Няма оправдание за майката на Йе Су, съжалявам, не и в моята книга. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще си призная, че сюжетът не можа да ме грабне безкрайно. Актьорската игра, декорите, музиката - чудесни, но самата история за богати жени с образование и интелект да са домакини, посветени единствено на това децата им да учат, не ми беше убедителна. Но най-вече имах проблем с учителката:

Off Topic

Така и не успях да и схвана мотивацията на тази жена. Осакатила си е дъщерята от алчност, добре, но защо толкова напираше да съсипва богаташки семейства с даровити деца? Какво печелелеше от това? Представяше си, че детето е нейно или не искаше да има други умни деца ли, що ли... И тия идеи със стигане до абсолютни крайности като убийство и натопяване на невинен човек, само и само чедото да влезе в университета...
Не на последно място, комиксовата и злина, кокчето, обувките с тънко токче, немските опери, дето слушаше - страшно недействителен образ.

Иначе приятен сериал, беше доста забавно да се гледа динамиката вътре в семействата - и това на Су Джин, и в това с близнаците спяха в отделни легла и едва се понасяха, докато другите две семейства демонстрираха чудесна близост и екипност. Критиката към съсипването на младежките години с безконечно учене си беше видна, както и към медицинските работници и вечната конкуренция вътре в болницата кой ще излезе по-напред с бройки. И тъй. Бих му дала 6,5/10, като една единица смъквам и заради адски досадните реклами, наблъскани във всяка серия :wacko:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...