Jump to content

My ID Is Gangnam Beauty (2018)


Recommended Posts

Мисля, че изборът на заглавие на проекта, му играе лоша шега в момента. Сериалът далеч не се изчерпва с темата за пластичната хирургия. За Корея пластичните намеси може и да са нещо нормално, но тук при нас все още са рядкост, затова и възприятията ни са по-различни от тамошните. Както обърнах внимание още в първото си мнение, засягат се още много сериозни теми. Иска ми се да задам няколко въпроса към четящите. Научих се с времето да не влизам в спорове. Не мога да ви убедя в нищо, ако не искате да бъдете убедени, същото важи и за мен. Няма нужда да ми отговаряте, ако не искате. Ако решите, можете да отговорите сами на себе си:

 

Някога били ли сте системно тормозени? При случай на тормоз от чия страна се намирахте-на тормозения или на тормозещия? Или само наблюдавахте? Ставали ли сте свидетел на нещо подобно наскоро? Как реагирахте? Знаете ли какво е съученичката ти да скрие лицето си зад бележника си само, защото не иска да стои до теб на снимката? Тази снимка още седи в албума ми, за да ми напомня. Като човек, който е бил тормозен в училище от своите съученици, мога да дам едно мнение изотвътре защо историите в този сериал толкова си тежат на мястото. Моите съученици отказваха да ме доближават, защото сигурно чумата щеше да ги тръшне, ако случайно ги докосна. Прякорът ми също беше епичен и търпеше интерпретации, когато им беше скучно. Дните ми минаваха или в пълна изолация, или в подигравки. Зависи в какво настроение бяха. Аз не бях обиждана заради външния си вид, просто бях нарочена. Можеше да е всеки един, но този път късата клечка се падна на мен. И така цели четири години до четвърти клас. Сега, ако решите да дадете рецепта за справяне със случая, може би ще спестите на някой в моята ситуация още много тормоз :) Научих се да се шегувам със себе си, когато ми казваха, че съм нещо по-малко от останалите. Научих се да не се обиждам, когато другите отказваха да се снимат до мен на ученическата снимка. Когато някой твърдеше, че съм еди-каква си, се научих да казвам: ''да, такава съм''. Когато се съгласях, обидите секваха. Не казвам, че това е бил правилният подход, но тогава ми вършеше работа. Дълго време след като завърших основното си образование плачех сещайки се за тези изминали години. Натъжавах се, когато същите тези мои съученици ме срещаха и ме канеха да изпием по едно кафе, сякаш нищо не е било. Хората са склонни да забравят. Може би за тях е било игра. За мен не беше. В средното училище попаднах на страхотни съученици и в рамките на тези четири години те ме научиха да вярвам отново в хората. Изградиха наново самочувствието ми и себеуважението ми. Дадоха ми правото да бъда себе си, без да ме ограничават и съдят. Заедно бяхме екип. Намерих своето място и приятели. Научих се да обичам себе си такава каквато съм, но това ми коства години. Човек съм като всички други. Ни повече, ни по-малко. Има само една проста дума водеща до благоденствие, нарича се уважение. Всички кървим в еднакъв цвят и оставяме едно и също, когато отидем в тоалетната. Аз не видях слаб момент в сериала като разказани истории. Това, че минаваха върху темите мимоходом и оставяха зрителя сам да разсъждава, намирам за голямо предимство в сценария, а не за слабост. Нищо не свършва с времето, ако ти самият не поискаш да приключиш с миналото си. Човек се променя. Понякога към по-добро, друг път към по-лошо. Сериалът ни дава поглед отстрани, за да направим сами равносметката, кое би било най-правилно за нас. Мога да напиша още много мнения и за секстормоза, който загатват в сюжета, и за насилието над психиката, за налагането на стереотипите на обществото над тези, които се отличават, но не би имало смисъл от повече думи от моя страна. Този, който иска ще види и прозре, дори и без да ми чете мненията :)

 

Защо оценявам високо сериала ли-защото е истински. Тези истории се случват всеки ден. Реални са. И докато някои хора имат силата да ги надживеят, други не съумяват да се справят. Рухват и се предават, а после гледаме и по новините за тях. Убийства, самоубийства, не ми се мисли колко точно може да се задълбава по темата. Аз имах шанса да преборя травмата си, но ми коства голяма част от живота. Развих и много ''приятно'' ОКР благодарение на всичкия този стрес, с което също се преборих. Уважение трябва между хората. Нещо толкова малко, а значи толкова много :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, voileta написа:

Тези истории се случват всеки ден. Реални са. И докато някои хора имат силата да ги надживеят, други не съумяват да се справят. Рухват и се предават, а после гледаме и по новините за тях. Убийства, самоубийства, не ми се мисли колко точно може да се задълбава по темата. 

 

И аз точно това си мислех снощи. Тук се извъдиха едни псевдоморалисти, за които пластичната хирургия е нещо ужасно и човек трябва едва ли не да се срамува. Но после се замислих за Корея... Това е страната с един от най-високите проценти самоубийства на глава от населението. Включително и сред учениците. Там причините са различни, но една от тях е тормозът заради визията. Когато от малка всички ти обясняват какво грозно чудовище си, започваш да си вярваш. И накрая го приемаш за истина.

Всъщност, единственият човек, който не е казвал на Ми Ре, че е грозна, е баща й. И какво се очаква? Толкова години тормоз, идва колежа и айде наново. И защо? Защо, след като след една/пет операции можеш самият ти да се почувстваш добре. По-добре ли е всички да те обиждат и мачкат, но "да си себе си и да се обичаш, без значение какво виждаш в огледалото"? При нас може да няма класации за красавица и чудовище на училището/колежа/университета, но при тях тези неща съществуват. Ако една операция може да спре желанието ти за самоубийство и да промени живота ти, аз съм твърдо ЗА.

И по-горе прочетох, че била тъпа, малоумна и т.н. Аз пък не мисля така. Едно, че сама е влязла в университета с добри оценки. В унивеситета също се справя добре, дори и по време на стажа показа, че е по-добра от другите. 

Тъпа? Не. Леко наивна и безумно притеснителна? Да. Но пък момичето си показа, че щом вземе решение, не се дава никак лесно. Да, може да е проблем, докато вземе решението, но после си отстоява своето. Не може всички да са нахакани и свръхоправни мадами. Има и скромни, притеснителни момичета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Kiddo написа:

 

И аз точно това си мислех снощи. Тук се извъдиха едни псевдоморалисти, за които пластичната хирургия е нещо ужасно и човек трябва едва ли не да се срамува. Но после се замислих за Корея... Това е страната с един от най-високите проценти самоубийства на глава от населението. Включително и сред учениците. Там причините са различни, но една от тях е тормозът заради визията. Когато от малка всички ти обясняват какво грозно чудовище си, започваш да си вярваш. И накрая го приемаш за истина.

 

  Не е въпросът в пластичната хирургия изобщо, а във факта, че я оправдават като нещо нужно в подобни ситуации и я унифицират. А тя може да се замени с нещо много по-добро - себеуважение, твърд характер и начин да отстояваш позоцията си, правилна преценка, колективна нагласа. Тогава и самоубиствата няма да са толкова нали? В страната им има проблем, но само от тях зависи да го решат. При всеки тормоз има две страни: тормозещ и тормозен, но има и трата - публиката /обществото/, и номера е да не се поддадеш, а не да тичаш при пластичния хирург за решение на проблема. Скалпела не е универсално решение. Решението е да не се поддаеш на провокацията и да е пребориш с нея, като накараш обществото да мисли различно. И това не го пиша за сериала, а по принцип. От всяка ситуация можем да излезнем по-силни и по-мъдри.

Сексуалния тормоз пък много по-готино го показват в съседния сериал /Аз съм вашия иконом/. Там имаше тормоз на робатното място и дискриминация по пол, сексуален тормоз на жената, тормоз на майката и тормоз в семейството на четвъртата мацка и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С предварителната уговорка, че не съм стигнала още до гледането на сериала, но от известно време чета по- подробно зародилия се диспут. Мисълта ми е, че ще си позволя да коментирам принципни неща относно тормоза и тезата , ..." да не се поддадеш на провокацията и да се пребориш с нея " ... и че..." от всяка ситуация можем да излезем по- силни и по- мъдри" ...

Ако излезем.

Както казват - това което не ни убива, ни прави по- силни.

Off Topic

 

  Да , но ако отчетем, че всяко човешко същество има индивидуални параметри - висок / нисък праг на чувствителност, екструвент/интрувент, кибритлия/ непукист и т.н , то е естествено , че на един константен по вид дразнител/ситуация/  примерно 5 различни личности ще реагират по 5 различни начина. И цялото преживяване ще остави у тях 5 различни по емоция и дълбочина на преживяното спомени, чийто остатъчен ефект ще влияе на последващият им живот различен по продължителност период време. 

Единият ще го загърби след дни, друг ще го "предъвква" с месеци, някой ще зацикли на този момент и това може да унищожи живота му. 

Някой ще се самоиздърпа от блатото като Мюнхаузен, друг ще използва  за целта подаденото от приятел/и/  или семейството "въже", но ще има и удавени .

За да излезеш Ситуацията , трябва да имаш поне зрънце сила и себеуважение. Да  имаш  капчица положителна преценка за себе си. Трябва да намериш поне една стъпчица твърда почва под краката си за да стъпиш на нея , да се усетиш стабилен и тогава да започнеш планове за оттласкване от дъното.  Иначе няма да стане. 

 

Няма да забравя репликите на героиня от филм за домашно насилие, които каза пред съда, че се е чувствала като онези загинали пътешественици, които изгубени в снежната буря са се лутали до последно и накрая са ги открили замръзнали точно  преди да влязат в селището и да намерят спасение. 

В случая, ако пониятието Спасение се обобщи, то няма значение , дали ще бъде скалпел на пластичния хирург, сигнал до полицията/властите или своевременна намеса на трето лице  в защита на тормозения./ учител или съученик при училищен тормоз, съсед или роднина при домашен и т.н./  По- важно е да се постигне целта - да се пресече тормоза/ насилието/. 

От горчив опит не вярвам във внезапната промяна на мисленето на обществото - то е инертна маса и е нужно твърде много количествено натрупване на потенциални условия, за да има някакво качествено еволюиране. / философски закон , нали така беше /  
Сама птичка - пролет не прави. Затова, повечето гледат да намерят начин да се нагодят към общите критерии.(било изисквания за външност, било - за поведение,  било дори за определен вид мироглед ) 

 Единици са бунтарите / птичките/ , които карат по своите си правила, без да се съобразяват с общоприетите. Някои са считани за герои, други за луди, трети за новатори  и революционери. Но това са изключения.

 

Офтопик е , но ако някой не е гледал Този филм , точно сега му е времето.  Аз още не съм се осмелила да го повторя след сефтето му  на премиерата  по Онова време. 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако акцентът на този сериал е върху тормоза, значи е много слаб. Това е пример за добър филм на тази тематика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами , честно казано - не знам, но от коментарите оставам с такова впечатление. Та ,като стана дума за тормоз , може би и този японски сериал влиза в критериите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, asha написа:

Ами , честно казано - не знам, но от коментарите оставам с такова впечатление. 

 

Тук има едно момиче, което е било много грозно. Всички в училище й се присмивали, странели от нея, обиждали. В един момент опита да се самоубие, но я спряха. И не мисля, че поощряват пластичната хирургия. Напротив, реакциите им, когато разбраха, че е минала през такава комплексна операция, не беше много поощрителна. 

За мен нещата са така - щом се приема за нормално жена да си сложи цици, да си оправи носа, да си боцне ботокс и т.н., само защото така е преценила за себе си, значи няма нищо лошо едно момиче, което се възприема като грозотия, да си направи комплексна промяна. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласна съм с @Kiddo. Преди двадесетина години може би и аз бих легнала под ножа, ако можех да си го позволя финансово. То и сега не мога да си го позволя, но вече не ми пука толкова. Ако това е въпросната мъдрост, то съм я достигнала само в следствие на ЕГН-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като човек минал през много ще кажа само едно - различните винаги ще са бели врани. Минала съм през това. Не е важно дали ГГ ще е грозотия или първа красавица, дали ще е с една ръка или с три крака... И в двата случая, ако е различна от масата, ще бъде сочена с пръст. А децата са жестоки. По-жестоки са от възрастните. Децата в тинейджърска възраст могат да са разрушителни. Но това не означава, че трябва да се поддадем на провокация или тормоз. Напротив - трябва да се изправим и гордо да се преборим. Примери мога да дам много. Със себе си и с дъщеря ми. Различни сме. И това се забелязва твърде лесно. Уча я да не се поддава на провокации, но тя е с различен от моя характер и много преживява, докато аз се научих да бъда непукист и да не плащам данък на хорското мнение. Въпрос на себеуважение е. Красотата също може да е толкова коварна, колкото и грозотата. Но ако вярваме в собсвената си стойност може да излезнем по-силни от тези проблеми. Ето защо аз не приемам лесното решение на проблема със скалпел. Но аз съм от лудите, онези които се борят дори когато шансовете за успех клонят към нула. Приемам за нормално някой да си сложи бюст, да премахне белег, да повдигне вежди или изглади бръчки. Но не приемам някой напълно да си подмени лицето и тялото и да си смени самоличността. Това за мен е пагубна крайност, показваща поражение. Победа е да се наложиш над околните и да ги накараш да те приемат и уважават. Начин винаги ще се намери, просто трябва да го потърсим. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 11.09.2018 г. at 0:17, CToTaKa написа:

Ако акцентът на този сериал е върху тормоза, значи е много слаб. Това е пример за добър филм на тази тематика

 

СТоТаКа, съгласна.:yes:

 

 

И не виждам тук псевдоморалисти.

Като си оправяш зъбите с брекети( в по-голям процент от случаите от естетически съображения, защото има и процент, дето се явява наложително )или си слагаш фасети- пак от естетически съображения в повечето случаи, що да не барнеш и друго по лицето и тялото , дето не харесваш- лошо няма, щом има методи и възможности. Щом я има  естетичната хирургия и просперира, значи има нужда от нея.

Тук въпросът е друг- че  сериалът е слаб( направих си труда да видя пропуснатото, пък да си направя самокритика ако трябва) и оставам на мнението, че  на преден план е рекламата. Инак на всички ни е ясен проблемът с хубостта в Корея.Едва ли има друга държава с толкова комплексари в това отношение и от това им идват и проблемите  в кавички и без кавички.

И ако обичате, моля да не изопачаваме коментарите.:)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък много от сериалите почнаха да нищят темата за тормоза и дискриминацията. В "Аз съм вашия иконом" има цели 5 сюжетни линии с тормози и дискриминация /различен вид тормози са/. Явно в Ю Корея това е актуална тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реклама на какво? На пластичната хирургия? Че тя там цъфти,  няма нужда от реклама в сериал. 

И кое точно му е рекламното? Че вземат грозен и го правят хубав? Ами това и в "Пълна промяна" съм го виждала. И какво от това?

 

Цитат

 А децата са жестоки. По-жестоки са от възрастните. Децата в тинейджърска възраст могат да са разрушителни. Но това не означава, че трябва да се поддадем на провокация или тормоз. Напротив - трябва да се изправим и гордо да се преборим. 

 

Да, то това най-лесното. Затова някои се самоубиват, други цял живот на психиатри ходят, трети стават агорафоби или с чиста фобия от хората. Много яко звучи "Трябва гордо да се преборим". Всеки психиатър ще ти каже, че това не е никак лесно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Kiddo написа:

 

 

 

Да, то това най-лесното. Затова някои се самоубиват, други цял живот на психиатри ходят, трети стават агорафоби или с чиста фобия от хората. Много яко звучи "Трябва гордо да се преборим". Всеки психиатър ще ти каже, че това не е никак лесно. 

Начин винаги има. Трябва да сме упорити. На мен ми отне около 12-13 години. Не съм ходила на психиатър. Просто осъзнах собствената си стойност и изградих характер. Станах и непукист. И окастрих "приятелския" си лист. Не съм казала, че е лесно. Не трябва ли сериалите и книгите да насърчават спортменското в нас, а не пораженческото? Сами казвате че в ЮК имат проблем със самоубийствата. Ми да променят нещо тогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи може да променяш характера си, вижданията си и всичко, но не и лицето си? Защо? 

А и какво трябва да се промени в ЮК няма смисъл да се обсъжда. Говорим за ситуацията такава, каквато е. А тя е гадна. Ако с една пластична операция можеш да се впишеш в обществото, да водиш по-хубав живот и да си щастлив, няма нищо лошо да я направиш. А и отнема по-малко време от цялостната вътрешната промяна. 

Не става да правят сериал за някакво супер толерантно общество, след като тяхната действителност не е такава. То и нашата не е, ако трябва да се сме честни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, andi11 написа:

Извинявай, може ли за нас да не е?

 

Странно питане.Не знам кои сте  "нас", но щом не можеш сама да си отговориш, като се имаш в множествено число или се явяваш упълномощена,  ако държиш  да ти дам отговор и зависи от мен - може. :na2: Различните мнения не ми пречат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Lawandula написа:

 

Щом не можеш сама да си отговориш а ме питаш, от мен - може. :na2:

А, хубаво тогава,щото с такова впечатление останах, че може и да не може:)  Ние сме тези, които са на друго мнение.

Между другото вчера обсъждахме младежа и установихме( след като сме видяли негови снимки от още по-младежките му години), че красотата му е естествена, сега, може и да има някакви корекции, все пак не може да сме 100% сигурни, но и да има са съвсем минимални.

cha-eunwoo-beauty-transformation.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, andi11 написа:

А, хубаво тогава,щото с такова впечатление останах, че може и да не може:)  Ние сме тези, които са на друго мнение.

Между другото вчера обсъждахме младежа и установихме( след като сме видяли негови снимки от още по-младежките му години), че красотата му е естествена, сега, може и да има някакви корекции, все пак не може да сме 100% сигурни, но и да има са съвсем минимални.

cha-eunwoo-beauty-transformation.jpg

 

Аз пък мислех, че обсъждаме сериала, не реала.:D:kissy:

Вече писах още в началото ,че сериалът за мен, е само за фенове на сладурчето и по-късно ,че той е бонусът за изтърпяване на рекламата.:28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...