Jump to content

Дали в Япония е по- добре?


Recommended Posts

Ей, тамън иде да си зареди човек пералнята, и вие се разпишете :896767:

 

Нищо им няма на българите. Кел файда, че някъде ти се усмихват за добър ден и довиждане, пиенето преди 21г. е забранено, дискотеките преди тая възраст също (отделно затварят в 2 след полунощ), навсякъде гледаш предупредителни надписи "It's the law!" и въпреки това, през месец някой нахлува в някоя гимназия и пречуква 10-20 деца. Или през седмица някой се самоубива, депресиран.

 

Ако реша, че не ми е ок тук, първо ще си задам въпроса, какъв може да ми е дохода навън и как ще си оправя живота там. Ако си някакъв рядък специалист или големия капацитет, ок, ама всички ли са така? Светът е материален и това е положението; с много средства, навсякъде ще ти е добре. Може и още да има деца на цветята, дето не им дреме утре какво ще ядат, важното е любов да има, ама аз тая ера съм я изпуснала, дамусеневиди, даже не съм била в помислите на наште по онова време.

 

И по въпроса за вътрешните демони, дето ги споменах в една друга тема - който си ги отглежда, съвсем успешно ще си ги разнася и по другите държави. Често човек си мисли, че е проблемът е в обстановката, а той всъщност не е там.

 

Ако се чудите, що дописвам като малоумна - натиснах бутона преждевременно.

 

И с риск да разочаровам @Кева - аз съм от тия, дето мислят, че навсякъде е пълен шит и най-добре да се готвим за апокалипсиса :896767:

Ама междувременно не е лошо да си обменяме тука мненията :D

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, аз съм по природа и призвание мизантроп. От човека и човечеството нищо добро не очаквам........Сега малко полусериозно :

1. Чуждата помия не ме интересува и съвсем бегло ме засяга .

2.Нищо ни няма, напротив. Чувство на гордост, а понякога и на благодарност буди факта, че съм прашинка от тоя шашав народ.

3. Светът без България и българи е безсмислено понятие. Сиреч, страх ме е, че изпортихме възможността си за бъдеще.

Сериозно в темета не ми се влиза. Най-малкото рискувам да има засегнати, а това определено не ми е целта :na2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То Апоклипсиса си е тука вече. Ама по геоложки данни Земята все така ще се върти, докато Слънцето не вземе да умре:D. Пък разума е поврътливо нещо, все ще вземе да се пръкне. Така ми се чини. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Кева, хм, мизантроп малко не се връзва с точки 2 и 3. Ама пък има и логика - България над човечеството :D

Определено имаш доста по-развито чувство за гордост и национална принадлежност от мен.

 

@cucyta, важното е да не настъпи фактически и действително, докато пералнята върти. Това ще се равнява само на случая, когато свалих бушоните на два апартамента плюс главния, при включена пералня, комшиите на екскурзия и липса на ключ от таблото. Армагедон без Брус Уилис. Ама то пък викате, след края на света, на кой му дреме, изпрани ли са ти чаршафите :896767:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • @seal_reinforce,  ти да не си в съседната сграда :D, че от сутринта заради тях ми спират тока и не мога да си гледам сериала :D...
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, seal_reinforce написа:

То, затова и някои носят гривни с инструкция да не бъдат хоспитализирани или реанимирани, в случай на инцидент, щото после не могат да си позволят сметките.

 За американските болници, обслужване и лекарства мога книга да напиша, затова с това изречение никога няма да се съглася. Отказът от реанимиране може да се дължи на съвсем други причини, не финансови, а за отказ от болнично лечение за първи път чувам. Никоя болница не иска веднага да се плати сметката, прави се разсрочено плащане, съобразено с дохода. Иначе сметките наистина са убийствени... ако нямаш застраховка. Имаш ли, поносими са.

За да съм по темата, познат на щерката, американец, влюбен в японската култура, ожени се за японка и замина с нея да живеят в Токио. Уж всичко наред, щастливи, роди им се момиченце и преди 2 месеца се самоуби. Последно споменал, че си загубил работата. Коментарите бяха, защо не се е върнал тук, след като не е могъл да живее повече в Япония.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@varnam, това за отказа съм го чувала от приятели и колеги американци, с които още поддържам контакт. Техен личен си мотив, свързан с финансовото им състояние.

 

Ключовият момент е именно застраховката. Не съм ги разпитвала, добрата застраховка какъв процент от дохода им е, те са и различни видове. Но е факт, че много често прибягват до crowdfunding или GoFundMe, защото не могат да се справят. Аз лично съм била само един път в спешното, без застраховка. Ма по времето на Обама, сега с Trumpcare...

 

Само един бърз въпрос, ако ти се отговаря, може и на лични. Как лекуват хората без доходи и нелегалните?

 

Off Topic

Преди време бях мернала някъде долния туийт. Ясно е, че е нечия реакция, ама все пак...

"The GOP insists that the Vegas shooter's gun arsenal is 'a right', but medical treatment for his 500+ survivors is merely 'a privilege'.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, varnam написа:

 .

За да съм по темата, познат на щерката, американец, влюбен в японската култура, ожени се за японка и замина с нея да живеят в Токио. Уж всичко наред, щастливи, роди им се момиченце и преди 2 месеца се самоуби. Последно споменал, че си загубил работата. Коментарите бяха, защо не се е върнал тук, след като не е могъл да живее повече в Япония.

О,  това вече ме потресе, толкова да с вживееш в другата реалност... Здрав разум трябва, хора.. Щото живота е труден, ама има какво да се види и почувства още докато сме тук, има какво още да с направи или промени. Знам, че е клише, но промяната е растеж, а застоя смърт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@seal_reinforce, един приятел в  САЩ му се наложило да отиде в болница с бъбречна криза. Струвало му 250 долара, а сумата, която застраховката му е покривала е за 4000 долара. И това само за да му сложат морфин, след 4 часов престой за преглед. Не , че му е помогнало особено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@cucyta, именно, добра застраховка. Аз платих повече (не за същото и имам предвид, повече от частта, която той сам е покрил), без такава.

 

Off Topic

Познат с две деца почина от рак на дебелото черво, първо се лекува там, събираха пари с GoFundMe, оперираха го, после пак проблем, пак събираха и така. Към края се беше прибрал в България и се опитваха отчаяно нещо да правят. Ама то и тука така, като стане въпрос за рак, та не е критерий.

 

Мен точно това ме интересува, как се оправят хората, дето нямат. Ама спирам, че ще почна да питам и за Канада. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се лекуват бедните и нелегалните? Отиват в спешното, там не могат да откажат преглед. Има и безплатни клиники за хора без застраховка. Е, може да се гътнеш, докато ти дойде деня за преглед, но все пак е опция. Лекарствата дженерик са на достъпна цена. Пример, антибиотик за 10 дни ми струваше $5. Миналата година за хапчетата за кръвно платих $4,50, тази година имам застраховка и нищо не платих. Щерката взема едно лекарство, за 30 дни цената е $1500, /еквивалента му в България е 40 лева/. Застраховката го покрива, плащаме само $10. Всичко е различно, понякога и напълно необяснимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@varnam, благодаря за отговора. 

 

Off Topic

Последно нещо се сетих - ако искаш преглед при специалист, да речем кардиолог или дерматолог - с месеци ли се чака или може след два дни, примерно? Ако имаш застраховка.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи, но имаш ли застраховка не се чака много, може и на другия ден, може и до 2-3 дни. Не е като в Канада, да вметна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Канада май беше безплатно за резиденти, но компенсират с високи данъци. Няма значение, де, нито е по темата, нито съм се запътила натам.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора, не мога да се съглася с подобни твърдения. Лечението се плаща, спешната медицинска помощ е безплатна навсякъде. Ако ти докарат някой, който бере душа няма спешен медицински център, който да ти откаже помощ, за това се полага и Хипократова клетва. Ако все пак го правят, то е против закона.

След като си стабилизиран, вече ако имаш кинти, ще те приемат и ще те лекуват, ако не - до другият път, когато някой орган откаже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук, САЩ, спешната медицинска помощ не е безплатна. Да, противозаконно е да откажат преглед, но ако не е очеизваждащо необходима спешна помощ, могат да те прегледат набързо и да те изпратят да си ходиш ако нямаш застраховка. И друго, сметките за оказана спешна помощ са доста по-високи от редовен преглед при лекар. И заради това, струва ми се от 2 години, застрахователните компании започнаха да отказват да плащат посещение в спешен кабинет, ако преценят, че е можело да се изчака лекуващия лекар да те прегледа.

Ето един случай, който не е единствен, за съжаление.

Линк

Извинявам се, че доста изместихме темата, но не можах да се въздържа да не реагирам на горния пост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което споменах аз за отказа, е личен избор на пациента, не общоприета практика. Няма да те върнат, но това не означава, че е безплатно. Ако ти стане зле и някой се обади на 911, и при идването на линейката се окаже, че положението ти не е толкова критично или пък впоследствие застрахователят ти прецени така, както каза и varnam, това ще доведе до голяма сума, платена от собствения ти джоб. Същото ще е и ако са те откарали в болница, която е out-of-network, или лекарят, който те обслужва е такъв, па макар и да си застрахован.

Накрая си получаваш сметката и опциите са няколко - в зависимост от това имаш или нямаш застраховка и какво ще се съгласи да покрие застрахователя. Можеш да обжалваш или да я предоговориш, но напълно безплатно ще ти излезе само ако си толкова беден, че нямаш никакъв доход, нито имущество, тоест нищо, което да вземат. Една от водещите причини, даже ако не и номер 1 за обявяване на банкрут в САЩ, е medical debt.

 

Има разлика между ER и Urgent care center, включително и в цените, и затова има и информативни списъци с критерии, по които да прецениш къде да отидеш и да прибегнеш до ER само, ако наистина си много зле.

 

То си е половин наука и каква застраховка да си избереш, с месечна вноска или deductible; интересно ми е една добра такава, включваща medical-dental-eyecare колко би излизала на месец? 300-400 долара или повече? Най-добре е и да имаш солиден работодател, който да предлага добри бенефити. Но нямаш ли застраховка и същевременно не се водиш беден или on public assistance, сумите може да са доста неприятни. Има хора, които ограничават посещенията при лекар, поради липса на средства и така пропускат превенцията на нещо, което впоследствие може да ескалира.

 

@varnam, много тъжен пример. Не очаквах, че го правят, просто си мислех, че сметката накрая би била голям шамар.

 

Размишлявах си, че едва ли има нещо по-неприятно от това да имаш student loan, но медикъла май го минава. В тая връзка - скъпо ли е университетското образование в Япония?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.02.2018 г. at 1:53, varnam написа:

Тук, САЩ, спешната медицинска помощ не е безплатна. Да, противозаконно е да откажат преглед, но ако не е очеизваждащо необходима спешна помощ, могат да те прегледат набързо и да те изпратят да си ходиш ако нямаш застраховка. И друго, сметките за оказана спешна помощ са доста по-високи от редовен преглед при лекар. И заради това, струва ми се от 2 години, застрахователните компании започнаха да отказват да плащат посещение в спешен кабинет, ако преценят, че е можело да се изчака лекуващия лекар да те прегледа.

Ето един случай, който не е единствен, за съжаление.

Линк

Извинявам се, че доста изместихме темата, но не можах да се въздържа да не реагирам на горния пост.

Никое болнично заведение няма право да откаже на нуждаещ се намеса, ако здравето му е в критично състояние и живота му е в опасност. Пак повтарям - ако човека/хората нямат възможността или жиеланието да се лекуват, тогава биват изписани. До момента, в който има реална опасност за физическото им здраве, всяко медицинско лице е задължено да окаже действия, с които да подобри състоянието му и да го изведе от опасност.

Не ми се рови да търся точният член и наредба, но в моралната и правна система човешкият живот се поставя на първо място над всичко друго. За това присъдата за убийство е по- тежка от присъдата за грабеж, нанасяне на телесна повреда, изнасилване, отвличане и т.н. Според закона никой лекар няма право да не ти помогне ако имаш нужда от спешна животоспасяваща помощ. Лечението е друго нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам едни такива впечатления, че впечатленията ми са погрешни.

Или иначе казано, останало ми е чувството, че там са възпитани. Гледала съм доста филми и ако трябва да съм честна - харесвам силните и качествени продукции, случвало се е да попадна и на нещо по- леко, но не ми е по вкуса.

Сюжетите на филмите, темите на разговорите, текстовете на музиката - намирам доста силни и смислени, дори бих казала способни да изградят мнение и цел в живота на човек творби. Щом една песен може да те накара да се разплачеш, или да станеш и да крещиш с глас заедно с автора, на мен това ми стига - има вложено желание и емоция, иначе щеше да е поп музика, от днес за утре.

 

Сега обаче чета Норвежката гора, купих си я миналата година и все не й идваше времето. Започнах я с големи очаквания и сега я тикам страничка по страничка като магаре на стръмно. Не върви и не върви. Не заради сюжета, просто е написана толкова банално и сухо, че започваш да се чудиш авторът ли е некадърен, или за всички японци най- важно е яденето, спането, бръсненето и къпането.

 

В книгата се разказва за специалната връзка между момче и момиче.

През цялото време обаче, с изключение на два-три силни цитата, където историята оживява, няма никакви емоции и никакви чувства. Направи ми впечатление - главният герой има чувства към въпросната девойка, не може да яде и да спи, обаче щом отива на посещение при нея описва подробно автобуса, пътя, разговорът му с другите хора, а самата среща с нея е някак претупана. Никъде не се казва как се е чувствал, дали му е трепнало нещо, мимики, жестове, едни такива дребни детайли, без която и най- добрата история си е просто скрап.

Отделено е специално внимание на всяко хранене - закуската, кафето, обяда, вечерята, сякаш ако пропуснеш насъщното ядене светът ще свърши. Напомни ми неволно на Лабиринтът. Филмът беше много по- добър, дори да не се придържаше точно към моментите от книгата, защото в него поне не ставаше дума непрекъснато за ядене.

 

 

И да се върна обратно на темата. Авторът ли не е толкова брилянтен, книгата ли не е добра, или наистина те там са като роботи и не могат да изпитват никакви чувства? Не говоря за любов и сълзи. Говоря за споделени моменти, каузи, общи идеи.

И тук ще спомена Хайд, чиято музика е просто разтърсваща - за по- слабите сърца тия там светещи лещи на очите и някой по- хард текст може да го държи буден цяла нощ. Dir en grey също.

Аз харесвам такива неща - ярки, дръзки, силни и на място. С послание, с призив, с някаква емоция. Могат да ти кажат: "Вчера там са убили някого". Ще си речеш, гадна новина, съжалявам за жертвата, полицията не си гледа работата. Ако обаче го видиш и те разтърси, ако го почувстваш, нещата стоят по съвсем различен начин. Една творба трябва да те удари, дори да те шокира, да предизвика някакъв бунт у теб, да те накара да станеш на крака и да предприемеш нещо. Останалото е празнодумстване и не си струва да си пилееш живота за него.

 

 

 

Май превърнах темата в критика на въпросната книга, идеята ми беше - всички там ли са роботизирани, главната им цел е да поддържат работният поток, като мравки? Маска ли е това поведение?

Защо толкова хора се самоубиват там, ако е "страната с неограничените възможности"?

Въобще, пука ли им на хората един  за друг, или привичките им са просто форма на любезност?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...