Jump to content

Офтопик форевър 2 (фордвевър)


diant

Recommended Posts

Хелоуин не им е виновен. От снощи изгледах много видеа и снимки от случилото се и маскирани не видях почти - може би се мернаха 2-3-ма. Просто народа толкова е изтрещял от пандемията и толкова зажаднял за големи събирания, купони и забавления, че всеки повод е добър да се съберат толкова хора, щом вече им разрешават. На всеки един празник можеше да се случи. Жалко за загиналите млади хора. Неконтролируемата тълпа е страшно нещо.

Редактирано от desini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@desini, а поводът за събиране кой е? Две години не го били празнували! Ами не се свърши света, като не са- нали? Само, че сега за 200, ако не и повече семейства ще настъпи. И не стана миналата или по-миналата събота?! Младите хора, винаги намират повод, но подобни шествия са типични за типични дати. Тук екзалтацията, че най-после могат да празнуват този "велик празник" взема явно връх. И да, доста са маскирани. То там е и изначалният проблем. От вярванията на един народ, през католическия празник, денят се е превърнал в един мащабен бизнес и  безумие.

Не е за хора със слаби нерви и деца цък

 

 

Връщам се да напиша.

 

 @desini, всеки има мнение- добре. Аз, като майка на две деца, съм в потрес и си разсъждавах, защо майките в България не правят коледари, а  тиквари ( първоначалната идея е същата) .Освен това, не сме в мнозинството си и католици, да честваме "вси светии"

Не мисля, че трагедията, в случая огромна,  може да бъде повод за спор. Да почиват в мир! 

Редактирано от Lawandula
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм си и помисляла да споря. Просто изказах мнение. Трагедията е огромна, но тя не е причинена от празника Хелоуин, за да го оплюваме. Можеше да се случи и на Нова Година или всеки друг празник, който би изкарал толкова хора по улиците. Редовно на Нова Година се събират по 100 000 души и повече по площадите и улиците на големите столици и градове. При подобно стечение на обстоятелствата - тясна улица, голяма блъсканица във всички посоки и неразумни идиоти крещящи "Бутай. Ние можем, ние сме по-силни" и т.н. надъхващи тълпата да си проправя път насила, всичко е възможно. Попадала съм в сходна ситуация и знам колко е страшно, притиснат от всякъде не можеш нито да помръднеш, нито да дишаш. 

По този начин често се случват подобни трагедии на футболни мачове.

Относно празниците - всеки е свободен да си празнува каквото си иска. Това е моето мнение. Ние в България сме едно, корейците са друго. Все пак, тези, които са християни, са католици, но дори не смятам, че го празнуват от някакви религиозни причини. Това за младите е като маскен бал, купон и повод за смях и развлечение. Много жалко за нелепия начин по който загинаха хората. Дано послужи за обеца на ухото на другите и да не се повтарят повече подобни безумия.

Редактирано от desini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние преди 21 години имахме Индиго, просто петъчна дискотека. Поводи винаги се намират. И както не сме католици празнуваме Католическа Коледа като обезумели. Жалко за младите момичета и момчета . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, Mina написа:

Ние преди 21 години имахме Индиго, просто петъчна дискотека. Поводи винаги се намират. И както не сме католици празнуваме Католическа Коледа като обезумели. Жалко за младите момичета и момчета . 

 

Каква Католическа Коледа, че не разбрах?Че и като обезумели още повече!?:dunno:

Редактирано от Lawandula
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре , празнуваме Коледа с Католиците , но го правим като Американци . Хубаво , но не това исках да кажа , а че на всеки концерт може да се случи и на много се е случвало, както и на всяко друго масово мероприятие. Празника няма нищо общо. 

Редактирано от Mina
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това, че празникът е от второстепенно значение, съм съгласен. Но е хубаво да си оправиш християнските понятия. Целият християнски свят празнува Рождество Христово на 25-ти декември. Коледа, както ние наричаме празника идва от езическото ни минало и е свързан с едни дебели животинки за чиито принасяне в жертва някога се е събирало цялото село и от къща на къща са извършвали едни и същи ритуали целящи да запасят всяко домакинство със свинско месо за зимата.  Така че не, не празнуваме като американците, макар че вече цяла България живее в София и повечето нямат прасета, все пак много неща са останали в народната памет и продължаваме да спазваме куп езически традиции. 

С @Lawandulaсъм още по-съгласен. Трябва да си спазваме нашите си празници, а ние ги забравихме. Колко от вас са виждали коледари последните 20-30 години. Аз не съм. И сурвакарчета не съм виждал скоро. Но тази вечер ще се звъни по звънците поголовно. Добре, че няма да съм си у дома.

И накрая искам да изкажа моите съболезнования към семействата на жертвите, сред които има и 19 чужденци. Надявам се, че няма пострадали наши сънародници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нашите празници се забравят постепенно, което е тъжно, защото виждаме резултата от една рекламна кампания продължаваща над век-Холивуд определено си свърши работата<_<

Напълно съм съгласна, че в случая празника е просто повода(можеше и да е дискотека, като Индиго например...) , за останалото с пълна сила важи цитата на ТП: "Коефициентът на интелигентност на разгневената тълпа е равен на коефициeнта на интелигентност на най-тъпия от гъмжилото, разделен на броя на участниците." и просто заменяме "разгневена" с "екзалтирана" и пасва за всяка една ситуация...

 

RIP на всички тези невинни души

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно мнение от блога на Фатима - рускоговоряща кавказка, живяла в Корея 

 

Off Topic

Не могу отойти от сегодняшних новостей с Итэвона. 
Продолжаю заходить и читать все эти кошмарные новости. Больше всего жалко родителей. Ведь там в основном былы молодые девушки и парни.

Надеюсь, что эта ситуация хоть как-то изменит в лучшую сторону физическое образование и людей со школы начнут учить передвигаться по улицам.

Серьезно, малейший выход в людное пространство всегда был для меня стрессом. Корейцы элементарно не умеют ходить по прямой дороге. Одно то, как они всмятку переходят светофоры или зигзагами ходят по тротуарам, уже стоит занесения в книгу рекордов. 

Самый показательный для меня пример.
От моего универа до станции метро вела одна единственная узкая дорога. Передо мной шло около 6-7 парней иностранцев. Все огромные, как на подбор. НО! Они шли с одной скоростью и по одному направлению справа по тротуару. 
Я спокойно прошла и даже оставалось свободное пространство для других людей.

Прямо через 2 метра шли 3 корейские школьницы и я вся измучалась, пока пыталась их хоть как-то обойти. Потому что они элементарно не понимают, что нужно ходить по одной траектории, занимают всю дорогу и виляют зигзагами. 

Обойти удалось только на переходе, когда мы вышли на широкую дорогу. 

Если три маленькие девочки создают толкучку, что будет от 100 тысяч.

Слагам го в спойлер, че е дълго

Редактирано от Rossi Yankova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Излезе и полицейска разстановка. На  18 квадратни метра е имало 300 човека, точно там, на мястото, къдетопърво  са започнали да падат и  съответно, са били затиснати. Там са и болшинството от жертвите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 10/31/2022 at 10:35 AM, bond said:

За това, че празникът е от второстепенно значение, съм съгласен. Но е хубаво да си оправиш християнските понятия. Целият християнски свят празнува Рождество Христово на 25-ти декември. Коледа, както ние наричаме празника идва от езическото ни минало и е свързан с едни дебели животинки за чиито принасяне в жертва някога се е събирало цялото село и от къща на къща са извършвали едни и същи ритуали целящи да запасят всяко домакинство със свинско месо за зимата.  Така че не, не празнуваме като американците, макар че вече цяла България живее в София и повечето нямат прасета, все пак много неща са останали в народната памет и продължаваме да спазваме куп езически традиции. 

С @Lawandulaсъм още по-съгласен. Трябва да си спазваме нашите си празници, а ние ги забравихме. Колко от вас са виждали коледари последните 20-30 години. Аз не съм. И сурвакарчета не съм виждал скоро. Но тази вечер ще се звъни по звънците поголовно. Добре, че няма да съм си у дома.

И накрая искам да изкажа моите съболезнования към семействата на жертвите, сред които има и 19 чужденци. Надявам се, че няма пострадали наши сънародници.

Здравейте, явно трябва да се изказвам много по подробно и обстоятелствено, за жалост не влизам достатъчно често тук, за да отговарям навреме .  Първо да уточним, че не целият християнски свят отбелязва Рождество Христово на 25 декември. Има различни  календари, има християнски църкви които отбелязват празника на 7 януари и те не са никак малки като общности ( нп. Руската, Арменската и т.н)  и ако някой го интересува има достатъчно източници от които може да се получи точна информация , кой кога и по кой календар отбелязва религиозният празник. Ние например приемаме Григорианския календар през 1968 година и до днес има религиозни служители и общности в България, които настояват да се върне Юлианския, считайки че насилствено е бил сменен с натиск от тогавашното правителство за което има икономически, а не религиозни причини.  Коледа се приема за синоним на Рождество Христово цитирам : "Според Речника на българския език, съставен от ИБЕ към БАН, „Коледа“ произлиза от латинската дума calendae – „първият ден от месеца“. Други разновидности на тази дума са: Ко̀ла̀да, Колѐдна, Колѐнда. На старобългарски названието е Колѧда  ". Сега кой какво коли и коли ли нещо на този ден и имат ли връзка езическите празници с религиозните е дълга и не лесна тема  на която изобщо няма да се спирам. Но аз не говоря за това как хората, които са религиозни  отбелязват празника. Говоря за всички останали, които празнуват Коледа купувайки подаръци, украсявайки пластмасови елхи с пластмасови играчки и печейки курабайки. И изобщо не казвам, че е лошо - изобщо не казвам това! Казвам, че да обявяваме Вси Светии за някаква  форма на чуждопоклонничество, а в същото време да каним Дядо Коледа да раздава подаръци у дома е двоен стандарт! Защото в Рождество Христово няма нито дядовци, нито китайски играчки, нито "Сам в къщи" 17. Защото нищо в Християнството не е предвидено честването да води до масово изкупуване на стоки в магазини, до маси отрупани до счупване и до изхарчване на годишните спестявания ( за тези ми последни твърдения можете да се информирате от справките на НСИ ). И това нарекох "обезумяване" . Това само казвам аз, светът се променя , хората се развличат както намерят и когато намерят за добре . Религиозните общности си спазват традициите, останалите правят каквото им харесва и повод за съдене няма. И ако ще влизаме в спор за това, че Влъхвите са дарили младенеца , отсега ви казвам - няма нужда. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Народните обичаи и комерсиализацията на празниците са съвсем различни неща. За едното трябва сърце, за второто  - само пари. Няма да споря по въпроса, аз не съм научен работник, изследващ празниците и техния произход. Аз съм само човек, който уважава световната култура, но продължава да се гордее с нашите традиции. 

Редактирано от bond
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 9/19/2022 at 12:44 PM, bond said:

...но сме длъжни да признаем приноса и към световната политика. Не го чувствам със сърцето си, но разумът ми е съгласен с факта, че беше велик монарх.

 

 

Стреми се да не звучиш като подражаващ по презумпция "фен"! Мисли, претегляй няколко пъти и си вади правилни заключения! И за живота, и за хората, и за себе си... 

Редактирано от Erutan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам, че се шегуваш и затова няма да ти отговоря подобаващо на горния пост. 

Редактирано от bond
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Репоствам се от друга тема, за да видят повече кора.

 

“Скоро не бях влизала в Avistaz и бях изненадана от съобщението на заглавната страница.

На 23.01.2023 г. ще бъдат изтрити ВСИЧКИ музикални торенти.

Това обхваща песни, дискографии, ДВД с концерти и ОСТ на драмите!

Разбирам, че с увеличаването на резолюциите расте и обема на качваната инфирмация и вероятно сървърите им пушат, но поне музиката към драмите да бяха оставили.

От друга страна всеки клип или ТВ шоу на к-поп групите се качва в UHD, все едно че ги няма достъпни на Ютюб.

 

До обявения край свалянето на музика е безплатно, така че сега е време да попълним колекциите си.:rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Промени в руското законодателство

 

Във връзка с горното всички сайтове, продаващи книги онлайн, платформи за безплатно онлайн четене, сайтове даващи линкове към филми с подобно съдържание и още един бог знае какво могат да измислят, вероятно ще бъдат принудени да изтрият съдъжанието на сайтове и платформи, което може да се приме за пропаганда на ЛГБТ. Това ще засегне и руските преводачески групи.  Със сигурност ще се цензурира съдържанието на ВК.

 

Къде сега ще търся BL елементи?!   Шегата си е шега, но ако някой от потребителите чете на руски или гледа филми и сериали с такова съдържание с руски субтитри , да побърза да си свали книгите и субтитрите, които са му ценни. 

И на това ако не му се казва грубо нарушаване на човешките права, здраве да е. 

 

 

Редактирано от bond
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

11 hours ago, bond said:

Къде сега ще търся BL елементи?!

 

Честно казано от доста време се чудя как такова съдържание въобще се превежда и гледа от мои сънародници... Погнусявам се при мисълта, че деца могат да попаднат на подобни извращения в сайт като този тук. Не съм против хомосексуалистите, но съм против поощряването им под всякаква форма. Хомосексуализмът може да е нещо естествено (погледнато от гледна точка на природата), но в никакъв случай не бива да се пропагира като нещо нормално. А за съжаление последните двайсетина години точно това се прави-- Не обвинявам руснаците за това им действие. И аз бих постъпил по същия начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...