Jump to content

Recommended Posts

И за мен беше на много високо ниво!!! Размаза много европейски и западни продукции, за източни да не говорим. Дори крайната патетика беше oбрана и премерена. Супер!

За късмет можех да гледам на маратон, което удвои удоволствието. Това обаче е сериал, който има и много нива и детайли и може да се гледа бавно и с вкус всяка седмица :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отличен сериал! 10/10 и начело в личната касация за жанра.

 

П.С. Респект на снимачния екип за доставеното удоволствие.

Жалко, че корейските зрители не оценяват подобаващо подобни продукции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много увличаща кримка! Още съм в началото, но се очертава стегнат, интересен сюжет, с възможната доза реализъм за сериал, и добри актьори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изгледах две серии и съм май първата с няколко критики.Първо, не ми харесва мудността на сериала и връзката между време и действие. Достоверно е, че едно дело може да зацикли месеци или години, съгласна съм с това, но обикновено след много месеци уликите вече са заличени, нещата са различни и делото става с намаляващи шансове.

Spoiler

 

Как така три или повече месеца след като е минало делото полицаят извади ей-така, изпод бюрото си, липсващия и скрит от него компютър, не знам. Ей така, както си говорят и прас, вади го. Аз за 3 месеца щях да го скрия 330 пъти и даже и да го впиша в листа с доказателствата и описа с уликите. А той направо се издъни, и почна да смутолевя разни глупости. Питат шофьора на таксито помни ли лицето на мъжа от къщата, а той им отговори много правилно и логично, че за три месеца всичко би забравил. Това беше най-логичното в цялата работа с времето. Дори не се сетиха да помислят, кога е била счупена камерата - нали са минали месеци все пак, приеха по презумпция, че е такава от началото. Кръвта, която намериха не можах да преценя в какъв времеви спектър беше открита....и защо не е била отмита от дъждовете или замърсена от прахоляка. Приемам обаче, че е намерена навреме, и после какво - забравиха я за 3 месеца ли? Що за полицай ще забрави да провери резултатите от ДНК - формално с документ, а не неформално, с питане в разговор. Това е груба немарливост. И по принцип резултатите от анализите нали се вписват в дневници, има регистър...

И още - този наш прокурор е много свободен. Направо пародия на свободност в професиата. Сега обяснявам, защо са ми такива усещанията - всеки път когато камерата го снима, тоест когато ни го показват, той, или е свободен, или е на път в колата, или нещо си прави, но усещането е, че има свободно време, защото не решава други случаи по разпределение, или просто не ни занимават с тях, не знам, но винаги когато има свободно време, а той очевидно има много, той ходи да разрешава чужд /конкретния за нас/ случай. Рови се с основание в случая на колежката си, приемам, че е с основание, но си задавам въпроса - той свои случаи няма ли си....?

Полицайката уж не е оперирана от емоции, но в определени ситуации ми се струва с по-малко емоции даже от прокурора, който е беземоционален. Честно казано, не мога да схвана какъв и е характера, не мога да я преценя, сякаш е персонаж между другото, без да се разкрива, а всъщност е главен. Главния го разкриха и "разголиха" още в началото, но нея я дават много ограничено откъм история, душевност и емоции. Имам чувството, че и тя е доста свободна, защото винаги е на разположение, когато и да се наложи и съдейства на нашия прокурор, по всяко време. Не я видях да работи по други случаи или да му отказва, защото е заета.... Ето защо имам чувството, че има някакъв свръх фокус на това дело, което за мен е грешен режисьорски похват - създава илюзията, че делото се гледа изолирано - в някакъв изкуствен мехур. Не знам как да го обясня, но се опитвам.

 

И на края, ще обобщя, че това ми е любим жанр, така че не се оплаквам. Надявам се след 3-та серия да се развие по бързо действието и да вкарат още логически моменти.

Сериалът като цяло ми допада, макар и да има доза предопределеност - показват ни лошите още в началото. Но мисля, че има време да ни изненадат неочаквано. Спрях да чета коментарите със спойлери, за да може да ми е интересно и да го догледам.

Критична съм, признавам, но аз съм си такава по принцип, не го приемайте лично. Сериалът е хубав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе в първия момент и аз се стреснах като извади лаптопа от чекемеджето - много българско ми се видя :)За подобна ситуация си беше пресметливо и логично - защо да укрива доказателства и да го обвиняват, да го доказват и пр.? Може просто да ги "забрави", човещинка нали, и да ги провери на спокойно... Ако са чисти, защо да не ги "намери" изведнъж. Тук корупционните схеми бяха много реални за обществата подобни на нашите, не като в американските продукции, където постоянно действа "конспиративна вътрешна организация", която укрива и преподрежда... водена от великия злодей. В нашите общества няма велик злодей - има само гадно и продажно ежедневие, "Системата" и идеята, че всички правят така, прикриват се и пр. Че кой ще ти плати да укриваш някакъв си лаптоп? И ако не, защо да го укриваш без пари? Ама ако ти е поръчка от шефа и не го укриеш, ще те прати да чистиш нужници нейде, ей така, профилактично.И затова -  "забравяш" го, а ако стане напечено - "намираш го"... Излъгваш на дребно, а ако оня се сети и провери - ми добре. Пак ще го метнеш другия път. Това му е и чарът на сериала - реалната корупция и възможността, която всъщност има всяко поколение  на свой ред - да се пребори с "наш'те хора" и "наште схеми" и простотията, че "всичко, което каже шефа е добре".

 

То и главният има много реален ритъм на поведение. Разбра, че са го изработили първият път и от там всичко "допускаше", но и проверяваше... Т.е. допуска, че камерата е била развалена, и чака да види ще се фитне ли всичко в теорията. Ако се окаже друго - сменя веднага. Ще и видиш и с кръвта нататък... 

 

За времето и за неговите случаи - също. Има един момент когато го питат - наистина ли правиш това вечер :). И е постоянно ограден от папки и случаи, но както и тук те са в постоянно изчакване на съдебни процедури - даване на ход на дело, изслушване, обявяване и пр.... водовъртеж от неща, които се правят регулярно, но за малко. А историята на колежката е една от най-силните сцени нататък...

 

Не те навивам да го гледаш, нито да коментираш - ако не е твойта бира все ще те дразни. Но понеже е мойта бира, не ми се ще да останат и следващите с впечатлението, че нещата не са наред... В толкова безобразно много сериали не са наред, че този задължително трябва дебело да се подчертае... Нивото си е ниво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Остава ми половин час и съм го изгледала. В този сериал главното е  корупцията,която е обхванала като октопод върха на държавата,и буквално вече убива хора ,и  самата държава както каза един герой. Системата ражда тази корупция,и с ареста на виновните,тя няма  да изчезне. Но поне имаше доста почтени борци с корупцията в сериала. Много добра игра на всички актьори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мария, съгласна съм, че хората постоянно грешат, така че и нашите герои правят грешки, макар и някои да са твърде фрапантни. Човешко е, Но....  Когато човек/служител/ остави кръв за анализ, резултатът не се изисква, а се праща по няколко начина от отдел на отдел със служебна бележка, докладна записка и поне няколко подписа. В тази връзка това с резултатите забавени 3 месеца и укрити, ми дойде в повече..... Хем тя забравила, хем я излъгаха за кучешка кръв, хем има анализ в съседния отдел. Дойде ми нереално. Отделно лъжата на полицаят за кучешката кръв беше безмислена на фона на това, че всичко се описва и резултатът остава в регистрите и дневниците и може да бъде изровен от всеки.....по-лесно му беше просто да изхвърли уликата или да я подмени с чужда кръв. Просто някои неща ме учудиха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

aria, ще пробвам да ти отговоря на някои от въпросите, надявам се да успея да дам що-годе задоволителни отговори :)

За лаптопа- maira по-горе го каза много добре "много българско"..Този персонаж е т.нар. тарикат - не е кой знае колко компетентен, гледа единствено собствения интерес(в случая обяснено с тежкото ежедневие и това, че трябва да изхранва(тук отварям скоба да цитирам новата творба на Русков) "т. н. семейство", затова неща като идеали, морал, дълг и прочее няма как да го занимават, защото оцеляването е по-важно. Та в светлината на това- човекът си го прибра за себе си- какви ти улики, какви пет лева, нали е прибрал нещо- пак да кажа, maira много добре го класифицира като "по български", бих казала "тарикат по български".

Кръвта- да не те спойлвам, по-нататък ще разбереш как се е озовала там и защо. Резултатите не се бавиха три месеца- прегледай пак сериите. Времевият аспект е много точен в този сериал. Улики понякога се откриват и след години, тогава също могат да бъдат използвани- не всички, разбира се. 

Относно "рахатлъка" на прокурора- разбира се, че има и други случаи, тук-там по-напред в сериите го дават как ходи и води други дела, НО, безсмислено е да се акцентира върху тях и другите неща, с които се занимава....все пак, гледаме сериал от 16 серии- фокусът трябва е върху релевантното за историята в сериала, затова е логично, че го дават как се занимава само с този случай. Друго щеше да е, ако гледахме сериал около 30 серии, примерно. Та да, права си за свръхфокуса. Явно на теб не ти допада, разбирам те. Аз бих казала, че за мен точно този подход направи сериала толкова добър.

Относно полицайката- аз точно заради този минималистичен подход на сценаристката към развиването на персонажите я адмирирам. Нещо, което няма отношение към основния сюжет само обременява или най-малкото създава неприятно впечатление у зрителя. Разбира се, имам предвид за сериалите формат 16 серии, не се изказвам генерално. Пример- операцията на Хуанг Ши Мок- толкова се радвам, че нямаше задълбочаване около този аспект. Тази операция беше един от най-ключовите моменти, но на нас зрителите не ни интересува нищо повече, от това което показаха.

Пожелавам ти приятно гледане!

П.П. NORD, напипала си смисъла на сериала! Кримката е просто фон, друго е основното- политическият трилър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уважавам мнението ви и се съгласявам и с вашата гледна точка. Просто съм била в системата и ми се стори много повърхностно относно доказателствата. Като знам как едно нещо се проверява от поне 2-ма души /понякога и повече/ и се проследява с подписи на длъжностни лица и дати, предава се с протоколи и служебни бележки, вписва се в регистри и описи, не мога да не се учудя на определени неща, забавени, забравени и излъгани,....но си е в мен проблемът. Както и да е - гледам сериала и не се отказвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

aria, права си за тези неща-  така е в действителност, но тук имаме сериал и то с ограничен брой серии(иначе щеше да е голям кеф да беше с повече серии сериалът де :D ), абсурд е да ни покажат стопроцентово и цялостно работата на прокурорите и полицията. Затова моето мнение е, че не трябва да се търси детайлност в този формат сериали. Задълбочили са в детайлите толкова, колкото позволява форматът на сериала. 

Ти пък, защо ще се отказваш. И продължавай да споделяш мнения! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Itadakimasu, и за мен пестеливостта е основен плюс на сериала. Ако на човек му се гледа седем сезона Спешно отделение или Истамбулски улики или както там беше - добре. Но тук историята е една, и е съвсем друг тип, много концентрирана. И всяко нещо си беше на мястото. Включително всеки опит тарикатлъшки да се укрие информация или да се възползва някое длъжностно лице от някое друго лице и пр. и пр. Някак си беше особено интересно, когато се разбираше кои от нещата са извършени от истински убиец, и кои са просто доброжелателите, които замазват бюрократично или съвсем практично всичко.

А Хуанг Ши Мок като образ и на мен ми обра овациите - толкова логичен с операцията си, праволинеен, силен и същевременно открит и беззащитен - независимо какво говореха зад гърба му, отиваше на работа със същото присъствие. Доказа се на зрителите и на всички около не с патетични заявления, а със дела, всеки ден, всеки път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

aria, извинявам се, че ще си позволя да дам съвет, но по-добре изгледай сериала и тогава  коментирай с генерални заключения, защото ми е несериозно след две серии изказване от типа- цитирам

"Полицайката уж не е оперирана от емоции, но в определени ситуации ми се струва с по-малко емоции даже от прокурора, който е беземоционален. Честно казано, не мога да схвана какъв и е характера, не мога да я преценя, сякаш е персонаж между другото, без да се разкрива, а всъщност е главен. Главния го разкриха и "разголиха" още в началото, но нея я дават много ограничено откъм история, душевност и емоции. Имам чувството, че и тя е доста свободна, защото винаги е на разположение, когато и да се наложи и съдейства на нашия прокурор, по всяко време. Не я видях да работи по други случаи или да му отказва, защото е заета...."

Реално, още почти нищо не си видяла за два епизода, как да я разбереш. А логика в тоя сериал и последователност - с лопата да ги ринеш, и рядко срещано явление- нищо не остана без обяснение.

Иначе, не ми пречи критика и нехаресване, всеки е свободен да коментира, каквото мисли. За мен си е сериалът на годината и не знам какво трябва да видя до края И, че да си променя мнението.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм наясно в корейската система има ли нужда от полицейска заповед, за да се извърши разследване? Полицайката сякаш се е самоназначила, не ми става ясно тя ли е разследващия официално полицай за този случай и кой е партньорът й? Дори шефът й се изненада като я видя да се движи с прокурора. И имат ли от полицията официално отношение към случая, или прокурорите действат отделно и сами? Как се разпределят силите? Нейният колега, криещ информация не отнесе наказания и не беше отстранен от служба при няколко провинения. Просто го игнорираха, а колегите му поклатиха глава. Сякаш е обичайно това. Същевременно тя си служи с доста лаишки средства, например вместо да снима с телефона металните шипове, ги беше скицирала /, а снимката е вид доказателство и може да запази уликите, ситуацията и подробностите по тях, за разлика от рисунката/. Не мога да намеря логика в нейните действия, сякаш го прави, защото така иска и така е преценила, и сякаш е без партньор.... така ли е в Корея? Някой запознат ли е? Полицията и прокурорите самостоятелни единици ли са и дали изобщо действат съвместно и при какви случаи, със заповед от кого? :) Не за първи път ми прави впечатление, че прокурорите разследват и им е вменена властта на следствие /следствена служба/, но къде е границата с полицията? Прокурорът сам ходи и събира доказателства, и не е първият сериал, в който това се случва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, aria написа:

Не съм наясно в корейската система има ли нужда от полицейска заповед, за да се извърши разследване? Полицайката сякаш се е самоназначила, не ми става ясно тя ли е разследващия официално полицай за този случай и кой е партньорът й? Дори шефът й се изненада като я видя да се движи с прокурора. И имат ли от полицията официално отношение към случая, или прокурорите действат отделно и сами? Как се разпределят силите? Нейният колега, криещ информация не отнесе наказания и не беше отстранен от служба при няколко провинения. Просто го игнорираха, а колегите му поклатиха глава. Сякаш е обичайно това. Същевременно тя си служи с доста лаишки средства, например вместо да снима с телефона металните шипове, ги беше скицирала /, а снимката е вид доказателство и може да запази уликите, ситуацията и подробностите по тях, за разлика от рисунката/. Не мога да намеря логика в нейните действия, сякаш го прави, защото така иска и така е преценила, и сякаш е без партньор.... така ли е в Корея? Някой запознат ли е? Полицията и прокурорите самостоятелни единици ли са и дали изобщо действат съвместно и при какви случаи, със заповед от кого? :) Не за първи път ми прави впечатление, че прокурорите разследват и им е вменена властта на следствие /следствена служба/, но къде е границата с полицията? Прокурорът сам ходи и събира доказателства, и не е първият сериал, в който това се случва.


Да, за официално разследване трябва заповед. Полицайката я има, разбира се, просто не са показали този момент. В по-нататъшните серии нейният началник й нарежда да хвърля по едно око на Хуанг Ши Мок, докато разследват случая, ерго, началникът й е одобрил разследването. Но тук впрочем друго е основното- когато разследваш нещо, в което са замесени всички около теб- началници, шефове и т.н., тогава ще следваш ли разни протоколи и правила, особено ако знаеш, че те са написани точно от хората, които се стремиш да изобличиш? На това му се казва да тръгнеш срещу системата. Шефът й се изненада, защото е една от совите, но това ще го разбереш по-късно. За какви наказания говориш, тук става въпрос за корупция.Укриване на неща, потулване на други, измами, крадене, интриги и да не продължавам. Скицирането не е метод за нея, а е нейния начин да си обяснява нещата и да разсъждава върху тях. Да кажем, че това е нейната особеност- ето някакво личностно качество за нея.

aria, пак да те посъветвам, недей да обръщаш внимание на детайли, които са ненужни в този сериал. Това не са американските политически трилъри или кримки, които вървят по няколко сезона. И също съветът на Лавандула- гледай напред, защото нещата постепенно започват да се изясняват с напредването на сериите. 

Сериалът е изключително логичен във всяко едно отношение, но си мисля, че може би се вглеждате в неправилните неща. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, itadakimasu написа:

 

aria, пак да те посъветвам, недей да обръщаш внимание на детайли, които са ненужни в този сериал. Това не са американските политически трилъри или кримки, които вървят по няколко сезона.

Не е само в този сериал, а по принцип и в другите корейски криминални сериали прокурора има функцията и на полицай и разследва като полиция. И сякаш се конкурира с полицията. И в другия прокурорски сериал беше така. Полицията не се меси на прокуратурата, обаче обратното е вярно, като се появи прокурор и го слушат без да протестират. Не е за първи път това, сякаш в Корея прокуратурата да е с много различен статут. Тук понеже са събрали полицай и прокурор, едно до друго, и веднага се вижда разликата в системата им. Прокурорите явно имат по-широки правомощия, дори засенчват съдиите по сериалите /говоря само за сериалите/, и доколкото е вярно представянето им, имат доста голяма власт. Спирам да коментирам, за да го догледам. Ще потърся и материали за съдебната им система, че отдавна ме объркват, а предпочитам да гледам предимно такива сериали. Като се замисля пълно е с прокурорски сериали /при тях това е си е отделен жанр/, даже повече от полицейските им. Очевидно има нещо различно в системата им, няма как да не се усети.

 

ПС. Рових в темата: Бит и общество, но не намерих нищо за съдебната им система, има само за политическото устройство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Хуанг Ши Мок беше неотразим.. Идеята на сценаристите,че героя не изпитва емоции също беше интересно решение. Жалко,че корейците по рядко правят криминалета. Всичко в  сериала беше логично защото още на някъде към средата се сетех кой стои зад убийството именно защото имаше логика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, aria написа:

Не е само в този сериал, а по принцип и в другите корейски криминални сериали прокурора има функцията и на полицай и разследва като полиция. И сякаш се конкурира с полицията. И в другия прокурорски сериал беше така. Полицията не се меси на прокуратурата, обаче обратното е вярно, като се появи прокурор и го слушат без да протестират. Не е за първи път това, сякаш в Корея прокуратурата да е с много различен статут. Тук понеже са събрали полицай и прокурор, едно до друго, и веднага се вижда разликата в системата им. Прокурорите явно имат по-широки правомощия, дори засенчват съдиите по сериалите /говоря само за сериалите/, и доколкото е вярно представянето им, имат доста голяма власт. Спирам да коментирам, за да го догледам. Ще потърся и материали за съдебната им система, че отдавна ме объркват, а предпочитам да гледам предимно такива сериали. Като се замисля пълно е с прокурорски сериали /при тях това е си е отделен жанр/, даже повече от полицейските им. Очевидно има нещо различно в системата им, няма как да не се усети.

 

ПС. Рових в темата: Бит и общество, но не намерих нищо за съдебната им система, има само за политическото устройство.

aria, точно така е. В смисъл, прокурорите нямат функцията на полиция, а имат по-големи правомощия от полицията. Затова и много полицаи в Южна Корея се оплакват заради прекалената власт дадена на прокурорите там, а и защото не могат да ги спрат да се месят в разследването. Горе-долу прокурорите в Южна Корея имат власт да разследват и осъдят, когото решат. Разбира се, има йерархия при тях, но това е ясно. И при тях главният прокурор седи на върха на прокурорската пирамида. Съдиите взимат финалното решение по дадено дело, което се гледа в съда, но трябва да се има предвид, че думата на прокурорите тежи доста, тъй че имат някаква съдебна власт, бих казала аз.

В общи линии, властта на прокурорите в Южна Корея е дискреционна. Според закона всеки прокурор е освободен от рестрикции(тоест му е дадено пълномощие), когато води разследване. Затова и тази професия е така тачена там. Имат огромно уважение към прокурорите, защото официално те се водят "защитници на народа", защитават правата на хората и ала-бала. Да, ама тия алабализми ги знаем ние на Запад, а и някои корейци де. Неограничената власт води до злоупотреби с власт, корупция и прочее неща. Не е случайно това, че корейците масово правят сериали за прокурори и за съдебната им система.... разбира се, те са фикция, но има и голяма доза истина. 

Препоръчвам ти да гледаш филма The King с Чо Ин Сонг. Не е най- добрият в жанра, но показва много добре отношението на хората към прокурорите и обратното. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добър сериал, държеше интереса ми до края. Давам му оценка 9/10 заради последния епизод.

 

Spoiler

Така, като гледам съм познала всичко, с изключение на убиеца на първата жертва. Там бях заложила на съученика или да ни изненадат с някой неочакван. Точно затова съм леко разочарована. Не, че прокурора с татуировката е физическия убиец, а затова, че главния прокурор стои зад убийството. Той си беше очевидния заподозрян на всички в сериала още от първа серия и затова ние зрителите очаквахме да е друг, а то какво, в крайна сметка изненада нямаше. И изобщо крайно нелогични ми бяха действията на прокурора (секретар на президента). 20 години е затъвал в корупция, самия той е един от най-корумпираните, обсипван с пари и богатство, облаги, включително служебни и изведнъж взела да го гризе съвестта и да съжалява за загубения си прокурорски морал. Да речем, че на някой единичен индивид, някъде по света му се случи подобно нещо, пробудена съвест, търсене на изкупление, невъзможност да продължава да се примирява със статуквото. Събрал доказателства, документи, записи да разкрие престъпленията, добре. Има машата в прокуратурата - Ши Мок, може просто да му ги предаде за да разследва, той самия може да свидетелства, винаги може да се обърне и към медиите. Защо трябва след като иска да направи добро да стига дотам, че да извърши най-голямото зло - убийството. Няма логика за мен. Ако е целял по този начин да разбута гнездото с осите и да предизвика разследване има смисъл, но само ако е мислел, че няма да стигнат до него. И пак не е логично, защото точно доказателствата, предоставени от него са най-важните и тези, които засягат най-висшестоящите. Значи той е очаквал момента, когато Ши Мок ще го разкрие и пак стигам до безсмислието на убийството в този случай. Не знам, но не ми е логично и в този аспект ме разочарова сценаристката.

Любим образ от сериала ми е прокурор Со, непоправим до самия край. :ilovethis:

Spoiler

 

Страхотно изпълнение на актьора, другите му роли не ми бяха харесали и имах известни съмнения относно актьорските му качества, които сега се разпиляха на пух у прах :lol:

Хубавото е, че след този сериал ми се върна желанието да гледам трилъри, че корейските ги бях позарязала и набързо изгледах Красив ум, сега съм на Сигнал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...