Jump to content

Кътчето на фотографа


Recommended Posts

Привет на всички.

 

Ако сред нас има любители или комерсиални фотографи, предлагам тук да показваме и обсъждаме творчество, какво сме заснели, какво ни е вдъхновило и т.н.
 
Аз снимам едва от 4 месеца, след като изкарах 2-месечен курс, взех си едно Nikon-че D5300 и така се започна. 
 
Тук съм качил първите си напъни, ако на някой му е интересно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Ragnos, благодаря за темата.  :)  Аз снимам от около година вече и аз като теб почнах с курс, но още не съм си купила собствен фотоапарат. Снимам с Никон D 90 на една приятелка, която беше така добра да ми го даде да се уча. Предпочитам портрети, много обичам да улавям емоции, особено детските, любими са ми за снимане. Стрийтът ми е много вълнуващ, харесва ми

 

Снимки

Редактирано от Blue_Moon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също се занимавам с фотография от около 10 години. Любител съм, абсолютно самоука.  Имам един стар Canon 1300D, с който никога не се разделям. Омръзна ми обаче и   си   търся нещо ново и значително по-добро. Сега чета усилено към какво да се насоча. Трудно ми е да изневеря на Канона, но май новата ми придобивка ще бъде Никон. 

Предпочитам пейзажни снимки. Портретите са ми някак сложни, притесняват ме погледите на хората. Това не се отнася за близките ми хора.  Може би и аз трябва да изкарам  курс, за да понауча някои неща. Във ФБ съм качила повече семейни снимки. Пейзажните са ми в папки, които са виждали няколко близки приятели.  

Ragnos видях нещата, които качваш във ФБ, имаш добро око за снимки. Дерзай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет! :)

Как сте,  уважаеми колеги фотографи? 

Не сте писали скоро, Ragnos снима активно, а не се хвали с нови вдъхновения и интересни случки около снимките, може да сподели свои впечатления.

Аз от месец нямам нищо заснето, хвана ме апатията и ми се отразява на снимането, но се надявам по нататък да ми се върне музата.

За всички любители на стрийт фотографията, малко от творчеството на една странна птица и уникален фотограф Вивиан Майер, за чийто снимки се разбира едва след нейната смърт, което не пречи да е една от най-добрите. Вижте...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 29.11.2018 г. at 16:03, Yamashita написа:

Привет! :)

Как сте,  уважаеми колеги фотографи? 

Не сте писали скоро, Ragnos снима активно, а не се хвали с нови вдъхновения и интересни случки около снимките, може да сподели свои впечатления.

Аз от месец нямам нищо заснето, хвана ме апатията и ми се отразява на снимането, но се надявам по нататък да ми се върне музата.

За всички любители на стрийт фотографията, малко от творчеството на една странна птица и уникален фотограф Вивиан Майер, за чийто снимки се разбира едва след нейната смърт, което не пречи да е една от най-добрите. Вижте...

 

Действително не съм писал в темата от 100 години. И не защото съм забравил за форума или защото съм спрял да снимам, а защото хвърлих доста усилия да се развивам в платформи като инстаграм и фейсбук, които са направени така че да играят срещу теб, а не за/с теб. Ако на някой му е интересно, мога да напиша доста просторен материал по темата. 

 

Иначе това е последната ми обработена снимка от лавандулата през миналия месец:

https://500px.com/photo/1019025294/Lavender-Joy-by-Dimitar-Zlatanov?ctx_page=1&from=user&user_id=20359005

 

Хванах уникални условия за снимане и всички пишман фотографи, барабар с моделите им се изнесоха рано-рано, защото по едно време заваля и загърмя доста силничко. Повечето хора обаче не знаят, че ако бурята премине бързо и облаците се разчитят леко, това създава брутални залези. Ако имаш малко късмет и доста търпение. B):rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прекрасна лавандула, Ragnos! Уникално, след дъжд, а как ли ухае...аз я виждам като просветление...след бурята идва светлина... 

Предисториите на снимките винаги са много готини, много често някой кадър е плод на случайност, друг път зад кадър е толкова весело, че снимката не може всичко да каже, за портрети говоря, но е забава със сигурност да се снима, когато има настроение за снимки и модела се забавлява. А пейзажите си искат любов към природата, много желание и способност да "виждаш" красотата на природата там, където другите не я откриват..

Ето и една снимка от мен...слънчогледова тема 

слънчоглед.jpeg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Драги фотографи може да погледнете и тази платформа ТУК, ако вече не сте го направили...не знам доколко ще ви свърши работа, но все пак може и да е за хубаво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споделям Тук още една снимка. Това е една от първите ми, която направих като сериозен ентусиаст през 2018 година. Наскоро реших, че снимката има потенциал за една нова обработка и това е резултатът. За целта използвах един слабо познат софтуер, който е доста вероятно в скоро време да детронира титаните Photoshop и Lightroom. Софтуерът е платен, но има безплатен трайъл и определено, след като го тествах, смятам да си го купя. Ако искате, мога да ви отвея с едно преди/след, за да добиете представа за какво иде реч. :ilovethis:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, Ragnos написа:

Ако искате, мога да ви отвея с едно преди/след, за да добиете представа за какво иде реч. :ilovethis:

Искаме. :happy: На мен би ми било интересно! Не снимам, но обичам да се наслаждавам на всякакъв вид изкуство. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 13 часа, Ragnos написа:

Споделям Тук още една снимка. Това е една от първите ми, която направих като сериозен ентусиаст през 2018 година. Наскоро реших, че снимката има потенциал за една нова обработка и това е резултатът. За целта използвах един слабо познат софтуер, който е доста вероятно в скоро време да детронира титаните Photoshop и Lightroom. Софтуерът е платен, но има безплатен трайъл и определено, след като го тествах, смятам да си го купя. Ако искате, мога да ви отвея с едно преди/след, за да добиете представа за какво иде реч. :ilovethis:

Споделяй, интересно е! Преди няколко дни пътувах около 70 км., да снимам облаци. Голяма красота! Забравяш къде се намираш и кой си! В края на миналата седмица ми попаднаха берачи на малини и едно поле с лавандула и жълт кантарион. Не съм ги работила снимките, нямам време, но смятам, че добре се получиха. Всяка информация, която даваш е от полза за всички нас, снимачите! :thanks:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уау, мен наистина ме отвя. :swoon: Не очаквах разликата да е толкова осезаема. Определено невероятна обработка....., цвят, контраст, и финалния резултат е прекрасно реалистичен. Страхотна работа! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голяма красота! Половин час зяпах ту едната, ту другата снимка. Отлична работа!  Накрая не издържах на напрежението, копирах си обработения вариант и сега е на работния ми плот. Освен естетическата страна има и разхлаждаща такава в жегите! :thanks:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен лично, предито, повече ми харесва. По-дълбоко въздействащо ми е и оная светлинка над лявата скала е прекрасна.Дава ми  оная необятност и величие на морето, която обожавам, както и синьото. Може и защото е море, към което имам огромен афенитет, за разлика от планините.Многото цвят ми разпилява въздействието. Винаги съм харесвала повече минимализма и изчистеното във всичко. За това харесвам много и черно-бяла фотография.

Всъщност,  предито ми носи спокойствие,чувството на прашинка от необятното,  а след- лека доза напрежение.Но аз не съм никакъв критерий. Грам не разбирам от фотография, но цветното го харесвам в близкия план, когато нещо е много детайлно и се задълбава в нюансите.

Може ли да пуснеш и оная с езерото и залеза в необработения вариант, която  е с профилната снимка по средата?Прекрасна е! Там голямото пространство с акцент на небето много ми допадат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.08.2020 г. at 20:31, Lawandula написа:

За това харесвам много и черно-бяла фотография.

... 

Може ли да пуснеш и оная с езерото и залеза в необработения вариант, която  е с профилната снимка по средата?Прекрасна е! Там голямото пространство с акцент на небето много ми допадат.

 

Ето, споделям и една ЧБ снимка от същото място, която снимах в същия ден. По-нататък ще пускам и други в монохромната гама, защото и на мен са ми любими. 

 

spacer.png 

Онази снимка от езерото не мога да я пусна необработена, защото е панорама от 6 кадъра. Мога да ги пусна по отделно, но няма да добиеш ясна представа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така, време е за още малко фото спам.

 

По-миналата седмица имах удоволствието да се разходя до Костенския водопад, Юндола и язовир Белмекен.

Понеже бях с компания, нямаше как да се вдигна в 5 ч. за изгрев или да стоя до 20 ч. за залез, затова ми се наложи да снимам в "нефотографското време" в средата на деня.

Спомням си, че десетки пъти не съм си взимал апарата с мен, само защото съм се навивал предварително, че светлината няма да е "правилна" и не си заслужава само да го мъкна. Осъзнавам едва сега каква пречка ми е било това мислене. За да не дрънкам излишно, давам три нагледни примера от това пътуване (има и още няколко, но по-натам) защо няма лошо време за снимане, а само лоши извинения, лоша композиция и лошо планиране.

 

Примерите са в линковете. Ще се радвам на всякакви коментари. :rolleyes:

 

Костенски водопад

 

язовир Белмекен

 

Юндола

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...