Jump to content

Сериалите и филмите от Азия: кои лични ваши митове за Азия разбиха?


Recommended Posts

Naia е права - има неприкосновени митове. При мен те май са създадени от литература, писана от неазиатци. За японците имам определение, което звучи като абсолютен оксиморон - гениални плагиати. Всичко са си взели отнякъде, и писмеността, и облеклото, и литературните жанрове, и маниера на изобразителното изкуство, философиите, дори любимата игра го... но са го адаптирали и прекроили по неповторим начин. Получава им се толкова гениално и самобитно, че изобщо не ти идва на ум да търсиш първоизточниците. Моите първи истински "откровения" за японската вселена са две книги - едната от края на 10 век - "Записки под заглавката на Сей Шонагон, придворна дама на императрица Садако и разказите на Акутагава Рюноске от началото на 20 век. Доста по-късно се запознах с няколко пиеси на Юкио Мишима. (Макар че като изключим показния самурайски жест на неговата смърт, по творчеството му трудно се разпознава, че е японец :)  )

Архивните филми на Куросава, които съм гледала в детството си, не се броят. От тях ми е останало усещането за мъчителен сумрак, някаква моторност на действието и непонятност. Мнооого по-късно започнах да го преоткривам :)

И да споделя накрая едно мое субективно мнение. В развитието си музикалната система на азиатския свят е останала доста назад след европейската. (Това, което ние, европейците, му викаме "мажор-минор.) При тях традиционните музикални ладове са пентатонични, т.е. неразвити мажор и минор. Ухото им е с нагласата да приема това звучене, докато западното им е чуждо и неприсъщо. Затова за мен е удивителна тази пристрастеност на японци, китайци, корейци... към западната музика, била тя класическа или съвременна във всичките й форми и жанрове. Наистина е невероятно! Както и успехите, които печелят от доста години на всички музикални конкурси. Супер технични, брилянтно-прецизни и точни музиканти са. Възможно е да съм предубедена, но на мен ми се струва, че малко им убягва чувствителността в интерпретацията, но щом тези, които ги оценяват, не мислят така, сигурно греша. При всички случаи, достойни са за възхищение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...