Jump to content

Лайкове и рейтинг-система във форума - за или против?


kcekce

  

59 гласа

  1. 1. Искате ли във форума да има лайкове и рейтинг-система?

    • Да, откога го чакам това.
    • Не, мразя лайкове.
    • Все ми е тая.
  2. 2. Искате ли високият рейтинг да се възнаграждава?

    • Да, повече от логично е.
    • Не, ще настане лайк-мания.
    • Все ми е тая.
  3. 3. Искате ли да има санкции за крайно нисък рейтинг?

    • Да, повече от логично е.
    • Не, много е полицейско.
    • Все ми е тая.
  4. 4. Искате ли мненията с крайно нисък рейтинг да се слагат в спойлер?

    • Да, нека не дразнят.
    • Не, това е цензура.
    • Все ми е тая.


Recommended Posts

Ная, аз нарочно я обособих другата тема като важна, тъй като в нея са описани правилата и механизмите, по които работи вече приетата и активирана система. Естествено, ако има бъгове и неясноти, следва да се уточнят нещата. А дискусионна тема за лични предпочитания и предложения си има - ето я тук, барабар с анкетата ;) Нека не става флуд във "FAQ"-а, където хората ще търсят информация :)

 

Ерутан, не знам какво друго да те посъветвам, освен да четеш до края постовете, на които отговаряш :) Под въпроси се имаше предвид неясноти относно използването на системата, а не философски чуденки доколко има смисъл от нея :) В крайна сметка е приета с гласуване и вече работи. А дискусионна тема, както вече споменах, има. По повод анонимността - на мен ми е все едно дали някой изобщо ще вижда от кого са "анонимните" гласове. Доколкото знам, се използва вградена платформа на форума, която си върви с някакви стандартни настройки. Нямам представа кои от тях могат да се променят, Параб ще каже. 

 

Надявам се никой тук да не изпитва "страх" от "горния клас", не сме в концлагер :) Освен това сме достатъчно малко, за да се знаем отдавна кой с кого се разбира по-добре или по-зле.

 

Лимитът за минусите е над двойно по-нисък от този за плюсовете - за да могат потребителите да гласуват "анти" само срещу мнения, които наистина много ги дразнят. Според мен е достатъчно позитивна предпоставката. Общество, в което на хората им е позволено само да се усмихват, но не и да се намръщят, е обречено на лицемерие и самоизтребление  :28558:

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Негативният вот е показателен и креативен, особено ако виждаш кой.

 Кев, и аз си зададох същия въпрос. Не би ме притеснил такъв вот от непознат човек,

който поддържа  другия лагер в спор.

Би ме притеснил отрицателен вот на мой човек,

значи прекалявам, увличам се, лигавя се и прочие. Или изпадам в крайности.

 Или греша в човека с вота.

 

 Не виждам проблем.:-)))



оф, и аз писах в грешната тема... извинете.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два месеца не съм увлазял у форумо и успяхте за толкоз малко време половината (прощавайте 20 са по-малко от половината от гласувалите) да "бутнете сериозно масло"! То бива простотии, ама тази с лайковете минава твърде много граници! Не стига, че никаква си идея нямате от това, какви ТРЯБВА да бъдат критериите, за да се даде лайк, ами и чак сте имали "благоразумието" да си помислите даже за ТРИЕНЕ НА ТЕМИ?!?! ТУК И ПСУВНИТЕ МИ СА МАЛКО!!!

  • Upvote 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да ида в ъгъла да си изплача очите за минуса да нахвърля и аз някои неща..


Щом си направила тема с обяснение на механизмите (то пък големи обяснения да натискаш бутон и си зяпаш статусите) и не искаш спам защо не я заключи? Никой от писалите в нея тема не задава въпроси по топика ами пише поздравления и колко пъти бил гласувал..и ти ми говориш за спам?!  :mellow:  :D  Интересно какви точно "технически" въпроси си очаквала по "строго" зададеният топик?!Технически ко трябва да триеш трябва да изтриеш всички писали ако ще се правим на стриктни ама на кого са нужни такива глупости? Всъщност то се вижда на кого...

 

Ако аз съм проблема или потребителят, на който отговорих в онази тема ми че то с мед да ни намажеш? Само, че май не сме ние ами става въпрос за гузна съвест и то не нашата. Преди обясняваше, че не те интересува чуждото мнение въпреки, че самата ти тръгна да правиш анкети и сега уж случайно вметна колко плюса имаш за деня...айде сега. :slap:  :rolleyes: Цялата работа беше да се бием в гърдите за има-няма нищо и не виждам защо трябва да се стига до такива неподготвени абсурдни изказвания като да ни плашиш с минуси и триене? Ми изтрий всичко дето съм писал досега в двете теми ако ще се почустваш по добре включително и този пост мен ми е все тая. :)

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив, конструктивни включвания имаше от Спийди - дали ще заработи системата в мобилната версия; и от Рагнос, който беше забелязал "неанонимност".

 

Изразявам се достатъчно ясно, за да не се налага да ти се обяснявам какво и защо съм написала. Така че бесней си, колкото искаш, това вреди само и единствено на душевното ти равновесие:) 

  • Upvote 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kce, даде ми "вие достигнахте лимита на положителните си мнения за деня"

Тук изпитах едно такова двойнствено чувство....

Първо, лимит на мнения ... На чувства.... Че и мои...

Разбирам идеята, да не се втурнем да цъкаме стари любими мнения накуп,но... Може би да се преформулира посланието...

И второ, проверих.. Положителните свършиха, но имам все още свободни отрицателни мнения. Т.е взех да се изкушавам: като не мога да цъкна "харесвам" на някой, да взема да цъкна "не харесвам" на съседите му... Обаче не е много честно, понеже цъкам "харесвам", когато харесвам.... Но "не харесвам" цъкам,самокогато съм дълбоко несъгласна, а съседите най-често са ми просто безразлични .... И не заслужават "не-та"...

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да го преформулираме на "И утре е ден":)

 

Изкарали сме години тук, без да цъкаме каквито и да е оценки;) Не се подхлъзвай в цифроманията. И да, няма да е честно от бързане "нема утре, всичко днес!" да погнеш комшиите с минуси  :28558:

 

Нека видим как вървят нещата, пък след седмица-две, като има повече мнения и наблюдения по въпроса, може да се обсъдят промени в лимита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам няколко въпроса:


= С какво смятате, че създадената рейтингова система ще стимулира потребителите да пишат повече ( тъй като доколкото разбрах това е целта на съществуването и)? Аз например сложиш един плюс на поста на Razzormaw, с което си спестих писането на моя, тъй като в случая съм на същото мнение като неговото. Така вместо да пишат коментари и да се напъват с обоснования защо харесват или не нещо, потребителите просто ще сложат един плюс или минус на сходни със своите коментари и с това ще приключи участието им в темата. Това е толкова ясно и логично, че чак се чудя как не ви е минало през ум като възможност.


= При положение, че само 20 човека са гласували в анкетата ви, да сложим и още двайсетина, които са против или не им пука, не  ви ли сигнализира, че като цяло революционната ви идея не е интересна на болшинството потребителите и с нищо няма да ги стимулира да участват по-активно във форума?


= Казвате, че няма да има награди и наказания, в същото време сте сътворили няколко "почести", с които награждавате или наказвате съответно според рейтинга им юзърите. Е, не е като да им дадете стотина лева, но също е вид награда или наказание.


= Помислихте ли върху предложенията, които дадох по-нагоре в темата, най-малко да има възможност да се благодари на авторите на теми, които са отделили  част от времето си да ги пуснат (особено в музикалния раздел си е доста труд) или това не е никак важно? 

=Това форум за източния дух ли е или триумф на сеира?

И тук вече ще отправя един въпрос към Ragnos, защото все още се опитвам да си отговоря на него:

Ragnos, защо темата, която Дидо пусна преди година и повече отнасяща се за Rie, стоя цял ден отключена при положение, че  я беше видял съвсем скоро след пускането и? Не беше ли редно като админ да я заключиш веднага? Аз също не харесвам част то потребителите, но това си е мой проблем и не ми е минавало през ум да пускам тема и да моля да ми решат проблема. Вероятно щях да  намеря двама-трима съмишленици, но нима те са болшинството от форума? 

И другото,  което искам да спомена в поста си е свързано с модераторите- една част тях са неподходящи за такива, показвали са го  не веднъж, като оставим въпроса, че не могат да са безпристрастни, са си позволявали да отправят грубо забележки към потребителите, ей така, метнати под поста им. Няма да споменавам никове, ако не е крайно наложително.

 

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Loyola, така, като влизаш веднъж на високосна, явно нямаш време да прочетеш и да разбереш накъде духа вятърът. Вземи прочети в крайна сметка за какво иде реч(в другата официална тема) и тогава говори.

 

Колкото до рицарите на свободното слово - шанс, форумният глас проговори, тъй че и да си чешете езиците, смисълът е нулев - освен ако тайничко не таите копнеж да станете черни аджуми...

 

Анди, след като изреди всичките си драми с форума от създаването му насам, ред е да се повъзмутиш и за статуквото на света като цяло.

 

Да не говорим, че не мога да проумея защо си вярваш, че с подобен тон някой ще ти обърне внимание. А още по-малко ме/ни интересува мнението ти за това кой е компетентен и кой - не. Но ако не си съгласен/сна с "грубото мнение" на някой модератор, можеш лесно да го демонстрираш с +-.

 

А и Рагнос се отказа от поста си на админ, тъй че този драматичен изблик е напълно безсмислен - както междувпрочем целият ти рант.

 

Това, което най ме изумява е фактът, че сума ти хора, посещаващи този сайт, приемат всичко за даденост. Ти, Анди, лично благодарен/на ли си на екипа на истърн спирит за това, че ти предоставяме възможността да ползваш форумите, които се плащат от нашия джоб, субтитри, които сме превеждали с години от нас и да четеш информации, които сме поддържали с години? С какво прсво си мислиш, че поставяш подобни въпроси точно ти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

С какво прсво си мислиш, че поставяш подобни въпроси точно ти?

Този въпрос прилича много на любимия ми 'кой си ти/ коя си ти, че..." надявам се да имаш достатъчно хуманност, за да си отговориш сама. И тъй като не мога да пращам съобщения на вас с Параб, ще помоля да изтриете регистрацията ми във форума, ако има такава възможност, тъкмо ще се освободите от досадното ми безправово форумно съществуване.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Анди, аз тъй като съм мара подробна, ще ти отговоря :)

 

1. Писането се стимулира от оценките защото - а) както Ная спомена, оценките на мнения без отговор показват, че все пак някой ги чете (аз в темата за Аджин си пиша сама вече 3 поредни пъти примерно); б) ако някой случайно поиска да получи повече одобрителни вотове или да хване самурайска степен - ще пише, защото няма ли мнения - няма оценки.

 

2. Анкетата е все така отворена за гласуване, в официалната важна тема за лайковете има две препратки към анкетата. Сори, ама хората просто ги удовлетворява този резултат.

 

3. Не съм мислила, защото именно благодарността заслужава да се напише с мили лични думи, а не да е въпрос на клик. Освен това в случая аргументите "страх/срам ги е да пишат" не важат, защото в едно "Мерси за темата" няма повод за страх или срам и вложен труд.

 

4. Сеирът тук не се случва заради наличието на лайкове, а заради разправиите покрай тях ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sierra

От познанството ми с Анди във форума, мога да кажа, че тя не ползва всичко на готово. Превеждала е, когато съм я молила, пускала е достатъчно теми, които да могат всички да видят. Тя също е част от нас.

 

Анди, престани с тези крайности. Може да са гласували 20 човека, но бе дадена възможност на всеки да пусне своя вот. Не схващам какъв е проблема да се опита нещо ново? Ще видим докъде ще ни доведе, но нищо и не губим. Мен не ме бърка да имам само минуси, в крайна сметка поне има някакво движение във форума  :28558:

 

 

Не разбирам какви са тези разправии тук. Всички сме "уж" големи хора и се подразбира, че можем да намерим някаква златна среда за комуникация.

  • Upvote 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nyxe, аз си приемам грешката, не следя всички какво правят. Съжалявам за което.

 

Мен това, което ме дразни е как все се търси някой, за да му се пили на главата. Рие сама си избра да си тръгне въпреки сумата хора, които я увещавахме да остане. Само че Рагнос изведнъж е виновен за личния й избор. Глупостите на Дидо се оказаха за нея по-важни от мнението на много други хора, които я молехме да остане.

 

Анди, не се притеснявай, хората с ентусиазъм се забелязват. Колкото до правата ти, помисли си ден - два и ако си напълно убедена, пиши ми.

 

Просто мисля, че всички сме наясно, че тук има ресурс, който всички поддържат. Плюсовете ще са достатъчно ясно мерило за старанието на много хора. Така че не разбирам каква е драмата. Да не говорим, че сме ги пуснали пробно.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Анди, не действай прибързано. Моля!!! :kissy:

Тежко е да губим приятелите си така, дори да са виртуални.

Дори думата да не е "приятелство", а съратник, съотборник, колега.

И аз съжалявам за Рие. И не искам да се повтори това, заради думи, заради толкова невинна тема,

 заради желанието, и то е чудесно, малко да се размърдат и променят нещата.

 Все тая, има ли смисъл или не.  За мен има, за теб, не.  И какво от това? Времето ще покаже, а то е безпристрастно.

 

Заради вметнати думи и приказки, не си струва, не страдай за миналото и не го пренасяй в бъдещето. Нали сме тук и сега.

 Нали тази философия харесваме? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Анди няма как да ти пояснят за стимулирането на писателската активност на потребителите понеже просто няма такава директно свързана със система за (дис)лайкове. Те със себе си не са наясно, че с това.. :D Всъщност досега никъде не прочетох едно смислено мнение за реална полза от цялата тази история. Това, че темите и мненията се четат се вижда и от броя посетили темата. Аз най добре знам какво е да водиш монолози в аниме раздела ама лайкове не ми трябват, трябват ми коментари. Ползата иначе е както вече отбелязах...още първият ден и почнаха да се мерят броя лайкове и да се размахват застрашително минуси, което е как да кажа..хмм..малко инфантилно. :)

 

Малко ми е странно, че точно Сиера говори за остър тон понеже нейният специално не е като да те гали с перце. По принцип й уважавам изказа тъй като и аз не обичам да цепя басма, но тук не съм съгласен и дори ме учудва, че и тя се влияе от щракането на плюсове и минуси. Не виждам нищо неуместно в изказа на потебителката и тя си е в правото да негодува с/у това пофейсбукчване на форума също както някои хора свалят звезди на решението да се въведе тази така "необходима" функция.

 

И аз ще апелирам Анди да размисли за напускане на това място. Дори и с абсурдни перспективи като това да си гледат и броят по цял ден лайковете определени хора, това място си остава най доброто за хората обичащи източната култура, а смехория като тази е доста тъжна причина да преустановиш активност. Колкото до модераторската активност, тук доста неща биват толерирани, но повярвай ми може да е далеч по голяма анархия..


ПП Това за Рагнос, Дидо и Рие беше изненадващо и не му беше точно тук мястото, но понеже съм от хората, които наистина уважаваха въпросната потребителка може ли да попитам дали още тази тема е налице, понеже ми е чудно що за простотия е отказала от участие в този форум? Рие беше една от най приятните личности с които съм водил диалог тук и Шоши като ми каза, че вече не е активна преди време наистина изпитах разочарование понеже те двете, ukio и още 1-2-ма наистина допринасяха много за любимата ми секция с японски драми, а и не само.

Рагнос може да не му се е занимавало да размахва с пръст или да не е обърнал внимание. Мисля си че и ако не беше напуснал и зависеше от него тази прословута и особено "нужна" новост в този форум нямаше да бъде имплементирана.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези титли са си глупост, какво е това "Черна аджума" и "Златен дракон". Титлата представлява възнаграждение или санкция, ако потребителя го почувства така. Как някой ще ми слага титла "Черна аджума", когато го намирам за обидно? Мислех, че в "Искате ли да има санкции за крайно нисък рейтинг?" мнозинството гласували са казали "Не". "5. Няма санкции за негативен рейтинг, нито награди за положителен такъв.", каква е тази манипулация?

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В малкият ни форум за беда
се промъкна статус "черна аджума"
Какво направихте бе хора,
че се търкулна ябълката на раздора?
Да си черната свекърва не е лесно
всеки назидателно те сочи, всеко ъгълче е тесно!
Ох свещенни небеса,
дано минуса да отърва...
Така преди да пиша пост се моля
да не ме застигне най голямата неволя.
И не побира ми ума...пуста, черна аджума!!

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде и Стотака в турския сериал  :28558:

 

Първо - при настоящия дневен лимит за минуси (3) и за плюсове (7) е на практика нереално някой да докрета до въпросната "черна аджума", а тоест до минус сто :) Ако я е добутал до там - със сигурност ще е поради умишлено дразнене и ще е отнесъл далеч по-тежки обиди в пряк писмен вид, още преди да си е спечелил "титлата".

 

Второ - никакво чувство за хумор ли не ви остана? Аз като ги чета тези наименования, се усмихвам - не ми е минало през ума дори да ги възприемам като обиди или наказания :) Защо искате да убиете в зародиш всяка една маааалко по-цветна идейка? Просто защото на някого може да му се стори излизаща извън голата куртоазия? Наистина ли искате общуването във форума да протича като между невротици, хипохондрици и параноици? Ако се съобразяваме с всяко нещо, което на някого може да се стори обидно, осъзнавате ли в колко тесни граници ще се затворим и колко сиво и безинтересно ще стане всичко? Не осъзнавате ли, че именно заради това изкуствено затваряне в "комфортната зона" тук вече се стига до идиотщини като един потребител да пусне тема с оплакване за друг, а другият да се обиди и да си тръгне? Това НЕ Е поведение на зрели хора, имащи реален живот - това е някаква истерична зацикленост в този форум.

 

Никаква ябълка на раздора няма, изкуствено я създавате. Неведнъж се спомена "тука само 20 човека са го гласували"... А кого да слушаме, тримата, които се пенявят в тази тема ли? Дето единият влиза във форума през няколко месеца, другият обявява, че му е "все едно", ама не спира да пише фермани по два чаршафа персон и половина (цитирайки като спам във важната тема мнения от дискусионната тема, чел-недочел с едното око), а третият като цяло е съгласен, ама някаква си думичка не му изнася?

 

Аре успокойте се и си гледайте живота, забавлявайте се, да му се не знае, форумът е за това, а не за да се обиждате, да се дърлите, да търсите под вола теле и да си създавате непримирими разногласия и непреглътнати сръдни. Честно, ако в реалния живот сте толкова докачливи, близките ви трябва на пръсти да ходят покрай вас. Ужас!

 

Ще ви разкажа една поучителна история :)

 

 

 

Имало едно време една бъдеща модерка, дето била председател на алпийски клуб. И не щеш ли, веднъж се започнало обсъждане на дизайна на клубните тениски. Председателката молила ли молила, завалийката, клубните членове да гласуват и да изберат една щампа за всички - но не. Което и да се изберяло, се намирал някой, който казвал "Не! Аз искам другата, тая няма да я нося". Тогава и втори и трети писвал "А, мен пък другият вариант ми е любим!". И се дърлели като бесни. Щото те не били един-два, а седем варианта. Накрая непримиримите скандалджии заявили "Нека всеки си разпечата, каквото си иска!". Какъв щял да бъде смисълът на клубните тениски тогава, сигурно се питате? Никакъв, но това не притеснявало тези побеснели индивидуалисти. Председателката се направила на ахава, на леко луда и дементна, а може би дори на слабоумна! И 2 седмици записвала личните предпочитания на всеки - цвят на тениската, модел, щампа отпред и щампа отзад. После преброила за кой вариант има най-много кандидати и разпечатала всичките тениски такива. Защото всеки отделен шаблон за печат струвал 50 лв., а не 2.80 лв., колкото били готови да платят големите индивидуалисти за печат.

 

Поуката е следната - ако искате да бъдете част от нещо, не смятайте личните си предпочитания за най-важното нещо на света. Без компромиси всеки е сам по себе си, а както може би знаете, сам по себе си човек може да се занимава основно с онанизъм.

 

P.S.: Тениските си ги носиха всички и никой не умря от това, че не носи своя идеал.

 

 

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...