Jump to content

Лайкове и рейтинг-система във форума - за или против?


kcekce

  

59 гласа

  1. 1. Искате ли във форума да има лайкове и рейтинг-система?

    • Да, откога го чакам това.
    • Не, мразя лайкове.
    • Все ми е тая.
  2. 2. Искате ли високият рейтинг да се възнаграждава?

    • Да, повече от логично е.
    • Не, ще настане лайк-мания.
    • Все ми е тая.
  3. 3. Искате ли да има санкции за крайно нисък рейтинг?

    • Да, повече от логично е.
    • Не, много е полицейско.
    • Все ми е тая.
  4. 4. Искате ли мненията с крайно нисък рейтинг да се слагат в спойлер?

    • Да, нека не дразнят.
    • Не, това е цензура.
    • Все ми е тая.


Recommended Posts

Права си. С Майра и с още няколко човека мога да се "разпарям" надлъж и нашир в бъбрене, защото е невероятен кеф, а не заради плюсчетата. Плюсчета слагам на теб, защото определено се открояваш :) Не вади обаче позоваването ми на рейтинговата система от контекста. Все ми е тая дали ги има, но щом съм си ги "спечелила" тези плюсове, мога да опровергая твърдението, че пълня темите със спам и никой не се интересува от това, което пиша. 

И сакън, не се мори да ми правиш "скуката" по-интересна. Звучи застрашително. :i love this:

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам откъде го изрови това твърдение, че пълниш темите със спам. Нищо подобно не съм казала. Само че, като ти е толкова скучно, почва да ме хваща яд, че се намесих в темата за "Гоблин" (и не само там) в твоя защита. Можеше и до ден днешен да е много весело и интересно там ;)

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, как щеше да е по-интересно в Гоблина, ако не беше се намесила? Рязко, докато плюват познанията и подхода на Матрим, някой щеше да напише сърцераздирателно душесграбчващо творение и всички да плеснат с ръце и да се прегърнат? "Гледам Гоблин и не мога да се спра! Крепи ме надеждата да дадат Гонг Ю под душа, преди да избият всички главни. Едва вчера осъзнах, че не може да се изкъпе понеже е гоблин... Намирам това за интересна разлика с всички други азиатски сериали...." сумирах ли всички, включително себе си?
Не мисля, не и в тази приказка. Лично аз спрях да пиша в Гоблина, защото сериалът ме натъжи. Уморена съм - и не ми се тъжи...


Разбирам Матрим добре, затова и с нея си говорим добре, главно във фейса, прости ни, че не трупкаме чата тук- мисля, че форумът не е толкова закъсал за участие в момента. Тук инак сме цяла тайфа лафещи, според мен... Ама какво да го правиш, работещи хора, не винаги се уцелваме на време и настроение. Мен ако питаш, форумът има няколко нива и тайфи, всеки със своето си... И се намират - и помежду си, и с другите. Лично аз спирам да говоря с хората само ако се повтарят: тайфите и кликите им не ми пречат, радват ме.


Колкото за системата с плюсчетата, аз си я харесвам. Не харесвам загубените минусчета, но това вече съм го казвала. А много ми харесва как дава оценка на различен тип дейност. Всички харесват работата на lazeto и й цъкат плюсчета, но тя темите не ги прави затова, сигурна съм. И не може да се каже, че е самичка в тях, въпреки че и отговарят, когато му дойде времето...

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам откъде го изрови това твърдение, че пълниш темите със спам. Нищо подобно не съм казала. Само че, като ти е толкова скучно, почва да ме хваща яд, че се намесих в темата за "Гоблин" (и не само там) в твоя защита. Можеше и до ден днешен да е много весело и интересно там ;)

Не отнемай авторството на Лавандула относно спама. Точно по този повод се намеси ти за втори път, за което ти благодаря. Сега щях да съм хладен труп или оглозган скелет :896767:

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има няколко нива, Майра, и тайфи и т.н., права си. Точно затова не харесвам генерализирани твърдения, че нещо е "пълен провал", просто защото за отделен  индивид резултатите от него са до голяма степен предвидими и "скучни". Това не е атракция за веселба, а възможност за изразяване на мълчаливо съгласие/несъгласие, каквато преди липсваше. На мен минусите ми спестяват необходимостта да отговарям на троли-провокатори, което само по себе си ми стига, за да виждам смисъл в негативния вот. По-малко реакция на троли = по-малко ненужни и грозни разправии;)

  • Upvote 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато сме на темата за обективността обаче, кратък коментар за случая с Матрим в Гоблин и твоята намеса.

Струва ми се, че там нещата циклеха поради защото не стана ясно, какво се санкционира.

1. Търсенето на исторически препратки и масовите +чета върху сполучливите такива. За Матрим, атакуваха именно правото й да търси версии за сюжета и исторически препратки и да ги споделя. Затова си направи отделна тема ... Според мен, атакуваха именно +четата й.

2. Споделянето на исторически препратки в сериал тип историческо фентъзи, с всички уговорки около жанра. Това доколкото схванах е същността на възражението на Киддо, на която й се иска сериалите да си останат вълшебна приказка. Това по-мога  да го разбера, аз пък не обичам да гледам за актьорите какво ядат и пр... докато следя нещо.

3. Атакуването на Матрим като цяло. Според мен в случая, в който ти се намеси, впрочем, там имаше много + чета именно от наш'та тайфичка ... ти им каза да престанат да се заяждат с Матрим, принципно. Подозирам, че сме разчели атаката идентично.

------

И резулататът:

1. Матрим смята, че не се признава правото й да търси по структурата на сериала и е в пълен потрес. А тъйй като не може да се напада пряко по Матрим, която е под забрана, всички желаещи нападат мнението й.

2. Отделни хора смятат, че основна цел на темата е да се свърже сериал с историческа епоха и религия. Което никога не е било вярно. 

3. Ти смяташ, че тя не е оценила помощта ти. И си в пълен потрес.

 

------------------

За мен, като наблюдател, това е тотална гръцка трагедия. Всички искат да се разберат, но не могат защото говорят за близки, но различни неща. И Прекрасното загива, победено от Реалността... 

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В никакъв потрес не съм  :28558: Просто леко ми писна от безсмислени разправии.

 

В темата за "Гоблин" (и по-късно в историческата тема) системата лайк/дислайк ми даде невижданата досега възможност да отправя публична подкана да се спре заяждането и да покажа нагледно дали мълчаливата аудитория подкрепя този мой апел. В крайна сметка не на всеки му се разправя в подобни конфликти. Както се оказа, да, добре беше приет този коментар. На което Матрим се зарадва. Толкова по-озадачаващ е за мен фактът, че седмица по-късно тя влиза в тази тема да заяви, че системата се е "провалила напълно"  :28558: Звучи ми като повдигане на въпроса от гола скука, колкото лаф да става. А на мен леко ми е омръзнало да си чеша безплодно езика тук със скучаещи хора, за които темата е просто "сеирджийска" (имаше и такъв коментар назад по страниците) :)

 

Без лайк/дислайк при подобен конфликт между потребители се случва следното - по-отворените и агресивни яко нападат, по-мирните и срамежливи си траят, щото не обичат да участват в селянии, накрая някой излиза прегазена жертва, остава с впечатлението, че всички са против него и обиден напуска форума. Ставало е неведнъж. В "Гоблин" и в "Историята..." мълчаливите плюсчета свършиха направо отлична работа и далеч не се "провалиха напълно";) Матрим би трябвало да го осъзнава по-добре от всеки друг това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е супер!

На това, ако не му се вика провал на системата с оценки "+"- "_", здраве му кажи.  Една "тайфа"-думи на Майра, комуникиращи си ( това се подразбира, нали), си мятат плюсчета, за да докажат на останалите потребители, дето не са тайфа, че са по-по-най. Голям келепир сигурно тайфата да ти слага плюсчета и ти да си го знаеш. :28558: Дерзайте, като това ви е зора! Бройте, кой е в момента във форума и гадайте минус или плюс ви е дал, щом нямате друга работа и смятате, че за това сте във форума. За това съдя от предишни мнения, където го обяснявахте колко лесно било да се разбере.

Не мисля, че хората имаха нещо против историческите сведения, не мога да говоря от името на другите, защото не съм в някоя тайфа, поне аз нямах, но мисля, че в определени граници и без да се натрапва за задължително, че и чак "чукча не читатель, чукча писатель".

Като отговаряха потребителите, беше лошо, размаха се пръст и всички  явно се съобразиха и спряха да се занимават- пак лошо. :28558: За всички има място под слънцето, но явно на някой му е малко  :28558: .

 

Цитат на Майра , за да сме точни.

 

 

 

Докато сме на темата за обективността обаче, кратък коментар за случая с Матрим в Гоблин и твоята намеса.

Струва ми се, че там нещата циклеха поради защото не стана ясно, какво се санкционира.

1. Търсенето на исторически препратки и масовите +чета върху сполучливите такива. За Матрим, атакуваха именно правото й да търси версии за сюжета и исторически препратки и да ги споделя. Затова си направи отделна тема ... Според мен, атакуваха именно +четата й.

2. Споделянето на исторически препратки в сериал тип историческо фентъзи, с всички уговорки около жанра. Това доколкото схванах е същността на възражението на Киддо, на която й се иска сериалите да си останат вълшебна приказка. Това по-мога  да го разбера, аз пък не обичам да гледам за актьорите какво ядат и пр... докато следя нещо.

3. Атакуването на Матрим като цяло. Според мен в случая, в който ти се намеси, впрочем, там имаше много + чета именно от наш'та тайфичка ... ти им каза да престанат да се заяждат с Матрим, принципно. Подозирам, че сме разчели атаката идентично.

------

И резулататът:

1. Матрим смята, че не се признава правото й да търси по структурата на сериала и е в пълен потрес. А тъйй като не може да се напада пряко по Матрим, която е под забрана, всички желаещи нападат мнението й.

2. Отделни хора смятат, че основна цел на темата е да се свърже сериал с историческа епоха и религия. Което никога не е било вярно. 

3. Ти смяташ, че тя не е оценила помощта ти. И си в пълен потрес.

 

 

 

И да, стана май това, което писах на майтап на предната страница -" Все пак тук не е детска градина надявам се, защото както е тръгнало, остава и групички да си направим и масово да се вдетиняваме."

 

Остана да уточним детската градина и групата, на което му викате май ниво. :28558:  :896767:

 

Аз имам още надежди обаче, че форумът е за забавление, а не за рейтинги, тайфи с цел борби, чесане на его и амбиции.

:kissy:

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лавандула, когато хората се събират и си сформират тайфа, колкото и да е условно наименованието, то е заради сходни интереси, удоволствие от общуването и взаимно разбиране.

Ако напишеш, примерно: "Будизмът поставя голямо ударение върху непричиняването на вреда, върху избягването да се прекратява живота във всяка една негова форма. Съзнателното поставяне на край на нечий живот, включително и собствения, е противно на будисткото учение." , хората от тайфата разбират, че будистите смятат самоубийството за грях. По желание хората от тайфата могат да поставят плюсче. А когато Kiddo напише два пъти:"Матрим обясняваше, че в шинтоизъм и всякакви азиатски религии самоубийството не е грях.", хората от нейната тайфичка й слагат плюсче.

Затова казвам, че за мен тези лайкове и дизлайкове са бошлаф.

 

Всички харесваме азиатската култура, обичаме азиатските филми, но сме много разнородни и няма нищо по-естествено в хода на общуването да се разделяме и групираме по интереси. Трябва ли да воюваме помежду си като се замеряме с минуси и цъкаме плюсове на наште? Нямам нищо против системата, а от безпринципния начин на употреба.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кева, според мен именно +четата създадоха драмата в Гоблин и затова и Матрим дойде да се оплаче при плюсчетата. И понеже виждам трупането на горчилък за всички участници, затова писах тук. Понякога човек се ядосва и от дреболии като плюсчета и минусчеста и дребните камъчета - несправедливости преобръщат колата. Тук нали сме почнали поновому? Важно ми беше да изразходя конфликта, колкото и да е скучен, в зародиш.

В случая освен това съм съгласна с Kcekce- плюсчетата са си полезни, независимо, че чат-пат с тях се злоупотребява. Те са много повече невидими и заети хора, отколко тайфички и клики. Лично аз, освен това, се радвам повече на отговори, отколкото на математически знаци... и на тебе ти се радвам сега, нищо, че така прискърбно ни режеш. Може пък да ми препоръчаш и нещо японско от нема що да правиш :)

  • Upvote 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти препоръчам ски скокове, но се оказва, че от към филми, а и книги напоследък съм в брутална криза.

Истината е, че ти се опитваше да го играеш балансьор в тая нелепа и изкуствена драма, но някак участниците не позволиха ( визирам конкретен участник ), но не ми се иска да навлизам в подробности..........Четях ви тъпо и упорито, индиректни и в нищото подмятания ме вбесиха веднъж. Едно, че бяха ненужни.......Както и да е.

Да уточня, че "виновните" успяха да ме спечелят на своя страна :)



П.П. Има ли начин минусите да се запазват в мненията? Като сме започнали с драмите, поне да не пропусна своята :896767:

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кева, доколкото знам, сайтът просто няма такава функция. Параб пробва нещо да направи веднъж и ме пита дали виждам + и - едновременно, ама нямаше, виждах само нула.

 

Майра, не разбирам как плюсчетата са създали драмата в "Гоблин"  :28558:

 

 

Някои хора просто намираха историческите препратки на Матрим за досадни и я кастреха за това. Какво общо имат плюсчетата?  :28558: 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Някои от хората се дразнеха на нейните плюсчета и решиха да я кастрят за темите й. Т.е. ако нещо им досажда - разбирам го, човещинка, това ми е втората точка и пр - опитвам се да правя разлика... а някои просто се опитваха да ги изкарат неуместни, което е съвсем друга бира... *Историята и културата на мястото и периода на сериала няма как да са неуместни. Това разбрах аз, като се жертвах да изчета цялата тема... макар че Гоблина го спрях на 13 серия, казах защо. Матрим иска да си пише за нейните си теми и смята, че ако плюсовете ги няма, ще я оставят на мира. Аз смятам, че плюсовете са хубаво нещо и затова се опитвам да й помогна да понесе... а и да не ми ги махнете нещо в бързината... Ако беше срещу мен, отдавна да съм напцувала, който и където.. знаете.

 

Ксе, и на мен ми е неприятно като случайно съвпаднем и бързам да плюя през рамо, но на... чат-пат скърцам и те подкрепям, и неанонимно - уви. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че НАИСТИНА някои хора могат да си мерят егото или достоверността на база някви плюсчета :28558:  Остава и бележници да си извадим :28558:  Всеки си драска ''акъла" и продължава. А тези, които явно се чувстват огОрчени, че не са харесвани или някои ги контрят - кво ви пука бе хора и не сте ли свикнали вече, че в повечето пъти някой няма пък да ви се възхити на умния пост. Все пак не забравяйте, че доста хора четат без да пишат - те си вадят сами изводи и без да цъкат плюса :slap: . И защо е задължително винаги да убедите противника във вашата правота.... На мен лично повечето мнения с ''тиренца" са ми най - забавни. Преди доста време имах едни спор с един от Вас, който наистина ме газира и влезнахме в някви лични полемики. След известно време се запознахме и то случайно в един смрадлив китайски ресторант и ся си трескаме заедно на кей партитата и хич ни не е. Така че, не виждам смисъл от засягане или гордост, ако някой *ви* или *не ви* се кефи. И като някой захапал лимоните и ви се изрепчи, обосноваваш се ако искаш - ако пък не искаш - пускай го да пасе и продължи да си пишеш, това дет ти е на сърце.  А за мен лично тая рейтинг система е страшна простотия или се превърна в такава.  Очевидно се приема като някакво страшно мерило за компетентност.  :28558:

  • Upvote 5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майра, това, че някой е завидял на Матрим за "калинките" наистина ме върна в детската градина  :28558: И тъй като си говорих на лични по въпроса и с Кидо, и с Лавандула, мога да те уверя, че не са им плюсчетата мотивацията, както и те сами си казаха.

 

Ърбан, от никого не се приема като страшно мерило за компетентност системата ;) Нормалните хора тук като цяло не ѝ придаваме особено значение. Но пък е наистина приятно, че мълчаливците, които не желаят да влизат в открит диспут или не обичат да пишат, имат възможността да изразят съгласието или несъгласието си с дадено мнение. По този начин се намалява и обемът на разправиите, щото не се налага всеки да се разпише, за да даде своя принос в панаира  :28558: Освен това изчезва и ефектът на надделяване в спора на по-агресивния и многословен инат, защото дори и десет мнения да напише, ако едното мнение на опонента му е натежало с 20 плюса, се вижда мнозинството кого смята за прав ;)

 

Пък ако някой си умирга за плюсчета и си прави някакъв алъш-вериш с такива в приятелски кръг - халал да му е, голяма работа  :slap: Всеки си мастурбира ментално, както намери за добре. Най-важното е да не забравяме 11-ата божа заповед - не се праѝ:28558:

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато някой нервира съзнателно, това е работа на модераторите, а не на лайкове. Несериозно е да се наказва за изказване на мнения по тема, защото някои хора просто ги нервира различно от тяхното мнение. Стотици минуси е възможно да се натрупат с времето.

напълно съм съгласна с теб( и на мен ми е много глупаво да дам минус на някой мнение с което не съм съгласна ) . Аз отнесох много минуси защото мнението ми не съвпада с някой ... по скоро щеше да е хубаво да има само лайк и това е , без минуси .... все пак сме тук и да се забавляваме ,освен обменянето на инфо и опит ... :)

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудех се къде да мацна един ред с леко неодобрение на това,което се случва с любимото ми форумче. И за да не е напълно несъответстващо на темата,в която пиша,та ще изкажа и едно мнение за рейтинга. По принцип ми е все едно дали ще има плюс или минус.,но все пак мисля,че беше добро решение. Никому не вадят очите и  ако някой се обижда на това,че му ударили минус на мнението ,еми ......

 

Та да се върна към оригиналната си мисъл. Абе хора ,зачетох се в темите на някой драмички и имам чувството ,че съм попаднал в форума бг мама или някой подобен. Моля ви,не разваляйте темите така,забелязвам,че много хора спират и не смеят да пишат в тия теми,защото са превърнати в някакво подобие на лични места за някой потребители. Има си лични съобщения,чат,там се отпускайте колкото искате. Ама недейте така по 20 страници няколко потребителя да си го удряте на лафче. Така отказвате много други да напишат мнение.

 

  • Upvote 5
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък, ако знаех колко ще се забавлявам с тази система, нямаше да вдигам толкова врява. Сега направо ми е смешно като гледам как някои се мусят на разните му минуси в отделни случаи. 

Но фактът си е факт - системата взе първата си жертва ( за малко и мен да завлече) в лицето на Erutan, който беше болезнено бичуван с кървавочервени минуси в някаква филмова тема и от тогава не съм мяркала негово мнение във форума. Дано не сме го отказали и от азиатското.

mi6lence, моля те, ако не ти е проблем, помисли малко и за нас, бедните съфорумци, и разкарай тези интервали от постовете си, че направо ми се губи мисълта ти от зор да се чудя къде свършва едната дума и къде почва другата.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че една система като тази разпалва конфликти, те идват от хората, които я използват, за да я тълкуват по свой начин. 

Разчистих темата от излишните мнения и моля да се въздържате от реплики с цел провокация. Спомнете си своите първите впечатления от добрия тон във форума и искам да ви помоля да го следвате.

  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...