Jump to content

Recommended Posts

:xaxa:

Е, как да не се гордее човек  :28558: . Оказва се, че през 945 г. принцовете на Корьо са подарявали на любими дами розово масло от България  :D .

 

С този сценарий, няма се очудя  и лактобацилус булгарикус да са пренесли до там, че и кисело мляко да хапнат  :896767:, та да ни е пълно щастието. :28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, хайде сега - българско родово масло :28558:  За българското розово масло гледайте в новия роден филм "Роза дамасцена", а иначе продуктът е известен още в Древна Персия, а на Балканите маслодайната роза е пренесена от Александър Македонски.  Всъщност, това няма никакво значение - исках само да кажа: Гледайте "Роза дамасцена". 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Розите може и да ги е имало по това време по нашите земи, но дестилацията на розово масло е започнала доста по-късничко  :896767: .

Но това едва ли има значение, защото повечето корейци едва ли знаят къде точно е България, а камо ли пък нещичко за нейната история.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Розите може и да ги е имало по това време по нашите земи, но дестилацията на розово масло е започнала доста по-късничко  :896767: .

Къде съм твърдяла подобно нещо?

В България производството на розово масло започва в началото на 18 в. Гледам в момента серията, но не мога да разбера какво общо има България?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Matrim, не съм споменавала че ти го твърдиш  :) .

 

Ако не ме е излъгал слухът ми, 13-я принц донесе на Хе Су една кутия с разни шишенца и каза, че в едното има розово масло от България. 

Не знам корейски и може и да не съм разбрала правилно, но шишенце с розова течност, която ухае приятно и името на България ме доведоха до това заключение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един руски форум прочетох същото. Пълен идиотизъм. Между другото, през 10 в. Велики Болгар във Волжко-Камска България е бил световен търговски център, където са се срещали търговци от Византия, Скандинавието, Индия и Китай... но корейските сценаристи едва ли са чували за него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях го позарязала ама последните коментари ме заинтригуваха. Корейските сценаристи съвсем през просото го подкараха-в единия лунен сериал си подаряват нашенско розово масло, а в другия си разказват Малката русалка :lol2:  Сериозно ли минава това пред хора дето учат денонощно, в смисъл не знаят факти за България(дори вероятно не са наясно къде е)-нормално и ние не сме кой знае колко сведущи по въпросите за Корея ама Андерсен? Само да намеря повечко време и ще "гледам" въпросния епизод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще премижа за тази глупост с розовото масло... дали пък са имали наистина предвид България... да не и както казва matrim да е грешка в превода и да става въпрос за Волжко-Камска България?!

Как да е, но еп.14 е бонбон за окото :). Много ми допаднаха сцените между главните. Прекрасни близки кадри. Веднъж да си кажа, че кръглите опулени на вид очи на АйЮ свършиха работата както трябва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех корейките пак се оказаха най-недостъпните ,поне според к-сценариститете :28558:,със сигурност може да се преброи за най-дългото ухажване,увенчало се все пак с успех :kissx:

Хубава си беше романтиката  и за 4я и за 13я ,но трона си е трон,та ще видим докъде ще я докарат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смях се на момента с розовото масло, но пък то си  е реклама за България, колкото и тъпо да изглежда. Можеха спокойно да объркат страните. Поне в това отношение сценаристите явно са се информирали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започвам да залагам за финала....

 

Кой принц ще срещне ХеСу в настоящето?

Странно, но се усещам, че ще ми е гот ако я видя с Wang Jung (14тия принц).

Не съм гледала цялата китайска сага и не знам финала.

И с 4тия в бъдещето ще е сладко, но няма да е по корейски ;).

 

Този млад 14ти принц ми се струва скрита лимонка. Сякаш и той си я обича, и то много. Не знам дали, когато властта и тронът превземат сърцето на So, спасителят на нашата героиня няма да се окаже малкото братче Jung :).

 

Вашите мисли в тази посока? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започвам да залагам за финала....

 

Кой принц ще срещне ХеСу в настоящето?

Аз залагам на 4-тия принц, може би защото съм пристрастна, а и защото той изпълнява главната роля.

Следователно не мисля, че сценаристите ще изберат някой от другите принцове. Ако го сторят, специално

аз ще остана много разочарована.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някой потвърдил ли е че ще има корейско продължение? със същите артисти?

 

**ааааааа, или ще го загатнат още в този сериал..., и аз не съм гледала китайската версия :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lee Jun Ki знае къде е България 

http://www.easternspirit.org/forum/index.php?showtopic=883&page=26 а тук е поздравителното съобщение до българските фенове https://hallyuwavebg.wordpress.com/k-actors/lee-jun-ki/ най-отдолу на страницата е

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Историческият Со е бил партия с 3-я принц. Така беше и в Shine or Go Crazy. Значи тук ще ни го обяснят като изнудване срещу живота на Хе Су. С какво ли ще го изнудят, за да го оженят за Йонхуа? Не остана много време до края. Колкото до това с кого ще се срещне Хе Су в бъдещето, би трябвало да е 4-ят, естествено, но на него нали му предстои тепърва да царува 25 години? Като се срещнат ще бъдат на пенсионна възраст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде сега.. Това може да е малко в реда на художествената измислица /изпреварването на времето за добиването на масло от листенцата на роза/, но може и да не е. Аз лично съм доволна, че вкараха България и българската роза в сериала. Всъщност наша музика или мотиви от бг народна музика вече се чуваха на 2 места, така че нишката просто си продължи. И не ги мислете корейците за толкова глупави, че не са се заинтересували относно българската маслодайната роза. Тя е известна там. Южна Корея е някъде на 4-то място по внос на нашето розово масло след САЩ, Франция и Япония. Аз като ходих имаше доста продукти на "Българска роза", И всички почти, които ме питаха от къде съм знаеха къде се намира България, коя е столицата ни, двама от известните ни футболисти и веднага се сещаха за българското кисело мляко. В Европа това не ми се е случвало. Все трябва да обяснявам.

За пръв път розово масло е добито чрез дестилация от ипанец през 961 г., а розата като растение е била любима на гръцката, тракийската и римската цивилизация. Всъщност за розово масло се говори още в древногръцката митология, а и Омир го споменава. 

Джун Ги многократно вече е получавал подаръци от нашите фенове и със сигурност знае къде се намира България. Лично аз му подарих ликьор от българска роза на фен-срещата, на която бях. Трябваше и сладко да му купя.

Залагам на 4-ти принц да се появяви в бъдещето!! И много беше хубав 14 епизод.Най-вече целувката!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Farfallina е  много права: нека се говори за България! Има една "сламка", която прави споменаването на розовото масло съвсем обосновано. В серията се каза за благовония от Персия и розово масло от България. Една от северните области на Персийската империя е Бактрия (Балхар), която от някои историци се смята за една от древните протобългарски държави. По времето на Корьо Бактрийската държава я няма, но производството на розово масло като традиционна култура сигурно е съществувало. Именно оттук Александър Македонски донася маслодайната роза по нашите земи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почнаха залозите значи.... :) А аз залагам, че в настоящето след като се събуди, ТЯ ще срещне прототип на четвъртия принц, нещо повече тя ще срещне неговото различно аз. Няма нужда да е на пенсионна възраст. Подозирам, че и съзнанието му ще е подменено и необременено.... И тъй като в миналото той я преследваше и ухажваше, а тя не се поддаваше лесно, залагам че като се върне в настоящето тя ще го гони и ще го иска, а той ще се дърпа недоверчиво.... :) Почти залагам на финал в стила на Араунг и магистатът. Там нали душите им се преродиха на финала и той я разпозна, а тя него - не. Тук залагам обратното - че тя ще го познае. :) И си мисля, че в болницата по коридорите може да срещне съвременни версии на всички останали принцове също. :) :) Млъквам вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи 8-мият и 9-тият са 

 

тровили сегашния император 2 години с живак чрез бившата прислужница на Хе Су и настояща придворна. Тоя осмак наистина голяма гад излезе.

 

Тъпата Хе Су с нейните измислени видения беше нарочила 4-тия принц, а то баш убиецът се оказа възлюбеният й 8-ми дето толкова го пазеше - щеше да убие 3-тия и 4-тия

 

уби престолонаследника-император, а както виждаме ще е инициатор и за убийството на 10-тия. Изтреби половината царство.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...