Jump to content

Българска народна музика и съпоставка с народната музика в азиатските държави


Recommended Posts

Ами на мен пък именно чуденката кое е народно, и кое е фолклор ми е най - интересна от всичко. Не ми се слуша Володя. Особено след като любими уж бг песни се оказват любими навсякъде, и под името гръцки, турски сръбски румънски.... Балкански т.е.
Иначе някои от примерите ги харесвам, а някои не. И предполагам, че влизат в графата етно-експерименти. Или етно-комерс..етно поп :) не знам. Всяка песен си е уникална...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой май попита за традиционна азиатска музика? Ето нещо традиционно корейско

 

 

Малко осъвременено

 

И да видим кой е гледал внимателно "Пролет, лято, есен, зима и отново пролет"

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично на мен, с малки изключения, най-много ми харесват т.нар. македонски песни. При хората друга тема, там нямам кой знае какви предпочитания, въпреки че най-въздействащо ми е Дунавското хоро /моля, без обяснения, че не е народно точно/.

 

Стотак, преди години имах цялата дискография с народна музика на Райна /и не само/. Има страхотни песни. С чалгата не я бива много, но с тази музика е страхотна. И има страхотни песни!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо ме подсети, Кид, като спомена Дунавското.

Понеже съм от по-стара школа, социалистическа гимназия, без това да има нищо общо

 с това, че даскалът ни по физическо имаше интересни идеи за часовете.

Часовете започваха с една негова касета, т. нар. загрявка, и добро озвучаване на салона.

Първо се започваше с хората, Дунавско, Еленкиното, Право, и  още едно... оф, че памет... И задължително ръченица,

после се минаваше към валс и танго, и завършваше с рокендрол. Понякога ни показваше лично и сиртаки.

 И най-куците се научиха за три години. Страшно съм му благодарна.  В доста ситуации, като сватби, абитуриентски изпълнения, коктейли

и погребения, ми е влизало в работа това умение. Танцувах танго на сватбата си. Първи танц  с татко.

 Дунавското хоро  го свързвам разбира се, още от дете, с Нова година. 1. Реч на президента / задължително без звук през последните 20 години/

2. За многая лета / задължително със звук/

3. Дунавско хоро, което задължително играя до последно. / И обикновено съм полуумряла накрая/

 

Знаеш ли къде ме върна...:-)))

 

п.с. Може и онази касетка да е била  задължителна за всички и "спусната от Горе",

но ние вярвахме, че сме единствените  миропомазани и наказани. /

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доживях да си пийвам среднощната бира под звуците на корейски фолклор благодарение на усилията на Спийди (мерси за линковете) и цялостно тази тема, която бавно, но сигурно започва да прилича на трибут към Райна.

Предният ден между другото докато се ровех набързо за да изляза от сянката на невежеството, която тегнеше над мен застрашително поради липсата на какъвто и да е целенасочен допир с азиатска народна музика попаднах точно на Ариранг (вторият линк от 3-те по горе). Не съм много сигурен дали същата точно песен или някаква друга с подобно име бях срещнал в една к-драма дето едни миньори протестираха срещу алчният си шеф и лошите условия в мината..може би планината, където беше действието е точно същата, където е въпросният планински проход, но може и да бъркам, всъщност както и да е.

Исках да видя нещо за минйо - японската традиционна музика, но освен някои действително хубави инструментали не намерих кой знае какво освен

...но то ми се струва малко помодернизирано. Иначе по отношение на инструменталните изпълнения там намирам японският набор по успешен като звучене поне от
дето чух. Лютнята и бамбуковата флейта определено ми действат по добре от нашите кавали и гайди, от които особено вторият дето изтискваш въздуха от кожицата на някакво злощастно яренце и ми опъва нервите. Всъщност сега като се замисля след като наскоро изгледах американската боза "Денят на независимостта" и предвид каква песен сме пратили в космоса може би извънземните освен от образа на Дельо биха се подплашили и от звуците на въпросните гайди..но пък ако музиката наистина е фактор то България и без Валя и разни хайдуци е в пълна безопасност тъй като има много по лоши неща за евентуалните пришълци от гайдите в музикалният канал и като цяло лейбъл от който Райна извисява глас. :mellow:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Някой май попита за традиционна азиатска музика? Ето нещо традиционно корейско

 

 

Малко осъвременено

 

И да видим кой е гледал внимателно "Пролет, лято, есен, зима и отново пролет"

 

Как им се казваше народния стил музика, че забравих. Интересно е. В Six Flying Dragons (2015-2016) нямаше ли подобна песен, в която се пееше за насилието на властите върху бедните хора. Когато ги биеха нали я пееха, или не беше същия стил.

Иначе ето една много хубава българска песен:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както Дарт Вейдър си има ринг-тон, така и на изток си имат...

 

Трябваше ми известно време да свикна с коледните звънчета, клатнати веднъж, като сигнал на духове, магии и шамани, но не...

сега славянските напеви са и паролата на вещицата...

https://youtu.be/rjwpXhW6c_g

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...