Jump to content

Departures (2008)


Recommended Posts

spacer.png
DEPARTURES

Име: Departures / Okuribito/ Good & Bye
Жанр: Драма
Година: 2008
Времетраене:130 мин.
Държава: Япония
Режисьор: Yojiro Takita
В ролите: Tsutomu Yamazaki, Kimiko Yo, Ryoko Hirosue, Masahiro Motoki, Takashi Sasano, Ogoe Yuuki
Official site
IMDb Рейтинг: 8.3 / 10 (3269 гласа)

Награди:
Academy Award Winner - OSCAR-Best Foreign Language Film
10 Japan Academy Prize Awards
Mercedes Benz Audience Award, Best Feature, Palm Springs International FF
Grand Prix de Ameriques, Montreal World Film Festival
Best Picture, Best Director and Best Actor (Masahiro Motoki) Golden Rooster Award
Audience Award, Hawaii International Film festival
Best Film, Hochi Film Awards
Best Film, Best Director, Nikkan Sports Film Awards
Best Film, Best Director, Best Screenplay, Best Actor (Masahiro Motoki) Kinema Junpo Awards
Best actor, Asia Film Awards

Резюме:
След разформироването на оркестъра, в който се изявява, млад челист се завръща в провинцията
заедно със съпругата си. В търсене на работа попада на обява със заглавие "отпътувания", която
възприема като позиция евентуално в туристическа агенция. Каква е обаче изненадата му, когато
попада в погребална агенция. На родния език на филма явно става дума за печатна грешка
в злощастното обявление, като този забавен момент няма как да се предаде точно,
но пък е показателно за сравнително тънкия и приятен хумор в цялата лента. Така или иначе,
нашият герой се захваща с работата, с която постепенно успява да навикне, и дори нещо повече -
да вникне в дълбочината и, да докосне преклонението и уважението към починалия, което
представлява всеки един малък детайл от сложната и деликатна типично по японски церемония
по неговото подготвяне.
Личен коментар:
Започнах филма леко предубедена, заради самата тема...но го изгледах и останах доста
впечатлена. С такава лекота и финес е поднесен и леката "насмешка" дори "потушава"
усещането за "лошата" смърт. Има какво да се види и най-вече да се научи за традиците и
онова последно сбогуване...дори за прошката. Адски въздействащата музика допълнително
"омагьосва" сетивата и допринася за различното усещане на филма.
Дали наистина тези "отпътувания" изглеждат толкова мрачно???

Сваляне:
Свали филма с английски субтитри
Български субтитри

Свали филма с български субтитри
Свали филма с :subs:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така и не разбрах защо не се вдигна достатъчно шум около филма, при условие, че взе Оскар за чуждоезичен филм тази година... поредното доказателство, че се шуми избирателно и с голяма доза непропускливост. Нямам търпение да го гледам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много хубав филм, но не мога да кажа нещо по-вдъхновяващо. Отлична игра, хубава музика, нестандартна идея, красив финал и грамотни субтитри. Ако имате свободно време и го гледате с подходящото настроение, доста ще ви допадне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като изгледах "Снежният принц", разбрах, че от същия сценарист е и филмът, представен тук. Няма какво да го увъртам, лентата е почти съвършена. С чиста съвест давам 10/10. Когато имаш толкова интелигентен сценарий, същевременно и съвсем човешки, достойно подкрепен с брилянтна актьорска игра, просто няма как оценката да е по-ниска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах го на голям екран на Киномания. Залата бе пълна, а след средата на филма нарочно се заслушах през сълзи в звуците около мен. Не само жените преглъщаха и си бършеха лицата, чуваха се много мъжки подсмърчания и продухвания на носове, въздишки и "изчиствания" на гласа. Въздействието на филма бе повече от успешно. Толкова нежно, деликатно и изящно те въвежда в един особен свят на уважение към свършилия вече живот, с усмивка те подтиква да приемеш странностите на света и ласкаво гали слуха ти с прекрасна музика. Също както самия ритуал, с много любов и внимание те кара да приемеш смъртта като неизбежен етап от пътя на всеки човек, който заслужава да му се отдаде достойното. Отделно засяга теми като призванието в живота, прошката, предубедеността към хората... Една дума ми се върти като асоциация - любвеобвилен. :)

И аз съм за 10/10.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже не зная, какво повече да напиша от това, което е казано. Ще изразя впечатлението си с две думи, прекрасен филм и много красива музика. Знам, че прилагателното "красива" за музика не е правилен израз, но за мен тя беше точно такава. Филмът е просто изключителен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина много интересен, но в същото време много странен филм (поне за мен), който в крайна сметка ми хареса :lol: сигурно нищо не разбрахте :D , но ако Ви се намира малко свободно време гледайте филма, за да разбрете за какво всъщност става на въпрос ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен не ми допадна особено. Да, добре е направен, темата е сериозна, но само това. Не намерих нищо, което да ме порази, развълнува, което да е истински различно като в Air Doll и Love Exposure например. Не предполагах, че в Япония има подобна традиция и може би показването и във филма е това, което бих запомнил най-вече от него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Останах много впечатлена от този филм. Донесе ми спокойствие, смирение..

Темата наистина е сериозна, а тук е пресъздадена по лек и ненатоварващ начин. Всяко действие, дума, жест на персонажите имаше значение за цялостното усещане от филма. Музиката и пейзажите бяха прекрасни, а провеждането на церемониите - момент за взимане на последно сбогом.

 

Направи ми впечатление как се извършва подготвянето на починалия за погребението му/кремирането му. Не знаех, че подготовката става пред погледа на всички скърбящи. Не съм се интересувала към този момент, но сега определено ще намеря информация за обичая. Във филма точно тези сцени ме възхитиха. Всичко ставаше като на магия..

 

Прекрасен филм, нареди се сред фаворитите ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да използвам само една дума Голям филм,който трябва да бъде изгледан от всички.Една обикновенна история която носи много заряд и вълнение.Обичам японското кино заради такива филми B):unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изключително докосващ филм. Човечен и изискан по японски. Забележително е как по толкова неприветлив сюжет е създаден светъл, искрящ с добротата си филм. Отлагах гледането му дълго време, защото усещах, че силно ще ме разчувства. Японците имат различен подход към живеенето и умирането. Възхищавам се с каква лекота те се отнасят към въпроса за смъртта. Лекота, която на нас не ни е присъща. За кратко филма остави у мен усещане, че смъртта е просто врата към нов живот. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както се казва, по-добре късно, отколкото никога. 

Камъчето... Филм, който заслужава да бъде видян! Не заради наградите или Оскара, а за дълбоките послания, визия и музика. 

Как може едно малко камъче да има такъв голям отзвук в душата на човек?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С право си е заслужил наградите този филм! Изцяло показва духът на японското кино! Прекрасно пресъздадена емоционална и докосваща история, чудесна актьорска игра и много красива музика. 

Препоръчвам за ценителите на филми, които не се гледат, а се "чувстват".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях го забравила този филм. И след толкова години го изгледах отново с истинско удоволствие. Сигурно само японците са способни да направят толкова красив и затрогващ филм по подобен сюжет. Много деликатен, с малко тъжна ирония на моменти и много емоционален. Въпреки постоянния досег със смъртта не оставя тягостно и подтискащо чувство, а по-скоро освобождаващо. Предполагам до голяма степен това се дължи на изключително добре подбраната и красива музика. Каквито и суперлативи да напиша, няма да успеят да го опишат - просто трябва да се гледа.

Много, много хубав филм! Силно го препоръчвам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...