Jump to content

Цитати на велики личности


Recommended Posts

Може би трябваше да кръстя темата "Велики цитати на всякакви личности". Търсих и не намерих подобна, извинете ме, ако се повтарям.

 

Идеята е да споделите нещата, които някой някога е казал и ви е вдъхновил, заредил и въобще осмислил някаква част от живота ви. Може и да са лично ваши, стига да изразяват нещо, което би повлияло на другите.

 

 

Ако позволите ще започна с един цитат на Алекси Лайхо - финландец, китарист, луда глава. На 21 години е обявен за един от най- добрите китаристи на всички времена. Неговите думи са: "If you wanna go to the top there's no easier way than taking pains." или: "Ако искаш да достигнеш върха няма друг начин, освен да понесеш болката."

 

Друго любимо за мен изказване идва от Blackie Lawless - W.A.S.P.: "Ако спреш сега, ще бъдеш като всички останали. Нищо."

 

И смятам да завърша с цитат на майка ми, която казва: "Хората са два вида, като пчелата и като мухата. Първите се трудят, създават нещо положително в живота си. Вторите кацат по л@%#ата."

 

 

Ще помоля, ако не представлява затруднение, да превеждате на български чуждоезичните цитати след като ги публикувате. Все пак това си е родният ни език. Колкото и благозвучни да са всички останали, имаме една култура и един език.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, темата ми харесва и поздравления че си се сетил. Да призая обаче ните един от горните цитати не ми хареса. :) Нямам никакво намерение да обиждам избора ти или нещо подобно... Просто ще направя коментар за всеки от тях, за да покажа какво точно не ми допада.

"Ако искаш да достигнеш върха няма друг начин, освен да понесеш болката."

Не знам. Принципно съм съгласен, че в голямата част от живота целите се постигат с труд и/или болка. Но самото твърдение, че НЯМА друг начин за мен е повърхностно и невярно. Ще дам примери. Да речем спорт... Има хора, които се раждат с много по-добри показатели от другите и така достигат върха с много по-малко усилия или почти никакви. Можеш да се бориш колкото си искаш да бъдеш шампион на скок височина, но ако не си роден висок трудно ще ти се сбъдне мечтата. Просто в живота хората започваме от много различни стартови позиции. Едни се раждат на дъното, други на върха. Да твърдя, че няма друг начин, освен да се понася болката по мое виждане е по-скоро невярно/ непълно.

"Ако спреш сега, ще бъдеш като всички останали. Нищо."

Принципно не харесвам твърде отвяти цитати, където не е ясно за какво точно става дума. Отделно че самото изказване лъха на комплекс за малоценност и желание да се изпъкне. И да спреш, и да не спреш накрая като му се тегли чертата нищо няма значение. И славата, и успехът, и парите, и любовта... Всичко е просто миг във вечността. Отделно че самото изказване е доста надменно. Ако не си "известен" си "нищо". Комичното в случая е, че известен се става като много от "нищото" те възхваляват. Както и да е... Посредствен цитат по мои виждания.

"Хората са два вида, като пчелата и като мухата. Първите се трудят, създават нещо положително в живота си. Вторите кацат по л@%#ата."

Отново твърде рязък и краен цитат като изказване. Или създаваш, или разрушаваш. Няма да коментирам самия стил, разбира се че е по "нашенски". И все пак за мен в живота човек и създава, И разрушава. Няма такъв, който цял живот да прави само едното. Няма безгрешници и светци. Ще дам пример с един друг цитат на Елин Пелин от "Под манастирската лоза" и "Чорба от греховете на отец Никодим", където накрая отчето отговаряше, че човек е "и черно, и бяло зърно".

 

Отново искам да отбележа, критиката наистина не я отправям лично към теб, а абсолютно към самите изказвания, така че моля не се засягай по никакъв начин. Просто мое лично мнение. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Ако искаш да достигнеш върха няма друг начин, освен да понесеш болката."

Не знам. Принципно съм съгласен, че в голямата част от живота целите се постигат с труд и/или болка. Но самото твърдение, че НЯМА друг начин за мен е повърхностно и невярно. Ще дам примери. Да речем спорт... Има хора, които се раждат с много по-добри показатели от другите и така достигат върха с много по-малко усилия или почти никакви. Можеш да се бориш колкото си искаш да бъдеш шампион на скок височина, но ако не си роден висок трудно ще ти се сбъдне мечтата. Просто в живота хората започваме от много различни стартови позиции. Едни се раждат на дъното, други на върха. Да твърдя, че няма друг начин, освен да се понася болката по мое виждане е по-скоро невярно/ непълно.

 

Човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му. Виждали сме обикновени грозновати хорица от нечувани затънтени краища, които са се счупвали от бач и са постигали това, което богаташчета с даден на тепсия шанс не са. Ще дам пример с Джеймс Хънт, състезател във Формула 1 и най- големият опонент на Ники Лауда - един от най- великите състезатели на всички времена. Самият Ники Лауда с нежелание признава, че Хънт е бил отличен състезател, дори по- добър от него самия. Но той се отказва, предпочита да прекара живота си в пиене, ходене по жени и накрая свършва като коментатор на състезанията, в които сам е бил шампион. Личен избор, повече от показателен. Докато Лауда се е набутал в играта с парите си, но се е издигнал, само талант не стига.

 

Относно крайността на цитатите - такъв човек съм, живота ми скача от крайност в крайност, за мен няма златна среда, никога не съм я търсила.

"Ако искаш да достигнеш върха няма друг начин, освен да понесеш болката."

Алекси Лайхо е финландец, живота във Финландия е суров, половин година там е зима, останалата половина е лято, през което нерядко вали сняг. Финландците са студени хора и смея да твърдя, че доста приличат на нас. Бил е на 14 когато е започнал да свири, за седем години се е издигнал до ниво, което цял свят му признава - не защото е готин или популярен, защото го е заслужил. "Победата е за подготвените", друг любим цитат.

Когато го попитаха в едно интервю: "Как се чувстваш като най- добрият?", той каза: "Не чувствам да съм най- добрия. Никога не спирай на върха. Когато се възгордееш и започнеш да се мислиш  за велик, изкуството страда."

Само един истински човек, и тук визирам силата на духа, може да мисли по този начин, да каже подобно нещо и да следва тази идеология. А зад всяко успешно начинание се крие един бог знае колко труд, усилия и лични травми, разочарования, жертва на личен живот и взаимоотношения, освиркване, мразене, желание да хвърлиш всичко в някой от онези кофти дни и да си теглиш куршума. Много го правят, накрая остава най- силния и този, който е понесъл всичките мизерии, но не се е отказал.

 

И за да не превръщам темата в евала на Алекси, колкото и да ми се иска, ще добавя друг цитат, пак в тоя дух. Всички познавате Гакт, той е казал:

"Keep fighting untill you rot away. Raise up your fists. Whatever they say, never change your way." Сигурна съм, че можете да си го преведете, но все пак: "Продължавай да се бориш докато не се разпаднеш. Вдигни юмруци. Каквото и да казват никога не променяй посоката си."

 

"Имаш три варианта. Да си добър, да станеш добър или да се откажеш." Доктор Хаус

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава тема. Има доста такива цитати. Ето един:

"...си поставих въпроса, какво ми е най-скъпо освен мира? И си отговорих: свободата. Свободата на съвестта и на мнението. Свобода от мъка и страх. Без хляб и с тайна полиция няма демокрация. Без плурализъм и с претенции за монопол - също. Допълвам: да постановиш щастие, означава да задушиш свободата."

- Вили Бранд

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

- Защо веднага се отказваш от хората, щом направят грешка? Така целият си живот ще прекараш в самота.

- С глада мога да свикна, но с лошата храна не...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...