Jump to content

Recommended Posts

bbc431342a9d424c.jpg

Роден: 8 септември 1963 г.

IMDB

Популярни ТВ-проекти: Downtown no Gaki no Tsukai

Актьор: Big Man Japan, Saya Zamurai, Symbol, R100, Ashita ga aru sa

Режисьор: Big Man Japan, Saya Zamurai, Symbol, R100

Сценарист: Big Man Japan, Saya Zamurai, Symbol

Мацумото е най-известен като половинка от дуото "Downtown", в което си партнира с Масатоши Хамада. Кариерата му в телевизията и киното стартира с хумористични предавания, в които двамата с Хамада демонстрират неуморна и буйна фантазия и приковават вниманието на публиката с невиждани дотогава представления :) Шоутата Gaki no Tsukai продължават да радват японската и (в Ютюб) западната публика от 1989 г. насам. Запазена марка на дуото е "Batsu Game" - игра, в която се обръща много повече внимание на наказанието за грешка, отколкото на наградата (наказанията са най-различни, от пляскане през гениталиите с предвидена за целта машина, през удар по главата, до лигаво целуване от бабичка). Друга запазена марка е шоуто "Не се смей!", в което двамата комици (плюс други участници) се сдържат да не се разсмеят под заплахата от физическо наказание (пак "батсу").

Хитоши и Масатоши се запознават още като ученици, оттам започва тяхното увлечение по комедията и съответно развитието им в тази насока. За разлика от Хамада обаче, Мацумото има доста сериозни (или е по-добре да го кажа доста авангардни?) кино-проекти, всичките до един граничещи с абсурда, шокиращи средностатистичния зрител и тотално извън рамките на шаблоните. Хитоши участва в проектите си и като актьор - в "Big Man Japan" и "Symbol" е в главната роля, а в "R100" има епизодична роля като полицай. Смея да кажа, че се справя чудесно с ролите си, а при това е и сценарист на филмите, в които играе.

Силата на Мацумото като сценарист и режисьор е в рушенето на шаблона, намирането на неочаквани алегории. Дори и на най-безинтересния му  за вас филм ще се изненадате - няма негов филм, в който да знаете какво ще се случи :) За мен този гротескаджия е най-непредсказуемия творец в японското кино. При това във всичките му филми при желание ще можете да откриете нещо между редовете, но няма да е натритото и натрапено в очите - натрапеното ще е само е*авката с мейнстрийма. "Символ" лично за мен е наистина гениален филм, който каквото иска да възрази :) "Big Man Japan" се гледа по-тегаво, но е може би най-реалистичното и едновременно с това тъпо фентъзи-мокюментари (вярвам, че точно това е била целта), което съм виждала :) За "R100" ще трябва да си замълча, за да не съсипя изненадите за зрителя :)

По мое скромно мнение този комик/актьор/сценарист/режисьор заслужава с пъти повече внимание от всеки айдъл. Защото наистина раздвижва сивите клетки, а умее и да разсмива. Вече над 20 години. Очаквам с нетърпение следващия му филм ;) Може да не ми хареса, но със сигурност ще ме изненадва в продължение на час и половина.

Edited by Blue_Moon