Jump to content

Border (2014)


Recommended Posts

Изгледан целия. Хваля го като цяло а и това ми е първи опит с яп. крими-сериал. В последна серия философстването на тема прилики и най-вече разлики м/у престъпник и дирещия го законово на моменти леко ме раздразниха но пък имаше няколко изречения , които ми харесаха. Даже на едно място леко ме изненада автора защото мисловно вече бях завършила изречението, като позната фраза, а продължението бе друго :)

Хваля редовния и качествен превод на английски и понеже прочетох че се превежда на роден език, сигурно у приятно когато човек превежда от добър материал, поне по-малко се мъчи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се ръгна и аз в навалицата...

 

Преди малко го догледах и определено съм очарована. Финалът беше наистина неочакван и съм съгласна, че си плаче за 2 сезон или най-малкото спешъл. 

Подборът на актьори - няма да е изненада - е разкошен. Шефът - бълбукащ вулкан от емоции, добре скрит под коравата външност. Завеяният колега - чаровен добродушко. Патоложката - странна форма на свръхчовек с изключителна интуиция. Дори "подземните типове" имаха огромни дози чар.

И Огури..... Да не съм чула, че бракът и децата не се отразяват добре на мъжете! Откак се ожени, съвсем е станал неотразим. Не знам дали ви направи впечатление колко внимание обръщаха на мимиките му - и с право! Невероятно изразителен поглед, през повечето време го гледах като хипнотизирана. Вярно, операторската работа също е помогнала много, но не си представям друг, който да може да окаже същото въздействие само с едно леко подсмихване или почти незабележимо присвиване на очите. 

Колкото до сюжета, случаите за мен бяха просто фон, на който наблюдавахме жестоката война за (поне) една душа. Няма по-добър избор и на заглавие - границата между добро и зло често наистина е тънка. 

 

 

Детективът смяташе, че само защото се бори за добра кауза, това го прави добър. Искаше да намали или избегне болката - своята и чуждата - но пропусна да отбележи старата максима за пътя към ада и добрите намерения - две злини не правят едно добро. Малко по малко видяхме как пътят, започнал с уж невинно подхвърляне на улики, завърши катастрофално.

 

Всъщност през цялото време ми се въртеше една песен от "Джак Изкормвача", чийто текст е перфектното описание на това, което видях на екрана. Позволих си да направя превод, за да разберете какво имам предвид:

 

"Не мога да мисля за нищо.

Живея впримчен в кошмари.

Разтърси ме, събуди ме!

Ужасно е тежко даже да дишам.

От болката, стегнала гърлото,

от тази примка искам да избягам.

Заради мен пострада ти,

заради мен прекарваш ден след ден в сълзи и мрак.

Вече няма връщане назад!

Нима трябва да предам всичко, в което съм вярвал досега!

Съвест вече нямам, захвърлям милостта.

Забраних си да плача - няма да съжаля!

Само за малко да стисна очи, съвсем за мъничко и край - щом така ще те спася.

Пък нека светът "Сатана" ме нарича - не мога да спра!

Да ме разкъсат, съсипят, в огъня адски да изгоря - не мога да спра!"

 

 

И точно както във финала на мюзикъла Даниел пееше - "Аз съм Джак", така и нашият борец за справедливост допусна да мине границата към "другата страна". 

 

 

 

В заключение - страхотен сериал от психологическа гледна точка, с много добър сценарий и разкошна актьорска игра. Определено се препоръчва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен ме изненада финалът, не очаквах точно на това да се наблегне... И съм малко разочарована дори, защото

 

 

честно, не виждам нищо лошо в това, че го бутна оня психопат от покрива! Предпочитах след това да го видя да си замита умело следите, а не да ридае. На всички им е ясно, че системата на правосъдието не работи безупречно, дори и в "безупречна" Япония. Да знаеш, че някой е убиец, да знаеш, че ще убие пак и да не направиш нищо, просто защото не можеш да докажеш легално вината му, си е живо престъпление. Докато се разправяха на покрива стисках палци да го хвърли отгоре, но не очаквах да се смачка толкова от чувство за вина. Въпросът не беше дори дали оня си го заслужава - просто беше необходимо да бъде премахнат, за да не пострадат невинни хора. Нашичкият изобщо не трябваше да му се връзва на приказките за доброто и злото и как бил преминал границата. Според мен не е. Ако е подхвърлял улики, е било за хора, за които със сигурност знае, че са виновни. Не е топил някой невинен. Одобрявам с две ръце убийството на онзи детеубиец - не като наказание или правосъдие, ами като наложителна мярка.

 

 

Рева и аз за втори сезон:)

 

Извинявам се за забавянето с превода, но имам да понаваксам малко работа след бръмченето:) Тези дни ще го подкарам и пети епизод;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Субсите за 5 еп. В субс-съб ще се появят малко по-късно ;)

 

Субси за 6 еп, които може би имат нужда от малко оправяне на таймкод, но днес няма да стане... Утре ще ги чекна и ще ги пусна и в суб.сабс. Претенциите - моля, насочете ги към 5-годишния ми племенник :28558:

EDIT: Вече редактирани и качени, скоро трябва да цъфнат ;) Таймкодът дори и в нередактираната версия на субсите е достатъчно ок ;)

Откривам нови страни на този сериал, докато го превеждам :) Нещата, които би трябавло да се осъзнаят на второ гледане... Следва жесток СПОЙЛ!


Самото заглавие на сериала добива смисъл чак след последния епизод :) Обожавам такива японски очевадно-невидими решения, като Layer 00 на Lain например. Затварянето на историята в примката на контекста, който през цялото време ти е бил пред очите, но изобщо не си го усетил... Велики илюзионисти са японските умове, наистина умеят да те заглавичкат в какви ли не задачки, докато си развиват "подмолно" философската идея :)

Най-сетне осмислих напълно защо това нещо се казва Border. Заглавието е СЛОЖЕНО, за да те насочи и едновременно с това да те подлъже да си мислиш за границата меду живота и смъртта, особено в комплект със сюжета за виждане на призраци :) Сложено е, за да гледаш непредубедено-разсеян цялата работа.... и да се усетиш накрая, че и ти не можеш да теглиш ясната граница между общоприетото добро и общоприетото лошо. Че трябва сам да поемаш отговорност за себе си и за околните, вслушвйки се само в съвестта си...

На второ гледане/превеждане ми бръкна в очите, че Ишикава си откри душицата за пръв път и си намери първите наистина искрено уважаващи го приятели сред мътните и уж престъпни индивиди, с които си имаше работа покрай доказването на случаите. Постепенно се открехваха един към друг, трупаха база за взаимно доверие. Стриктното ченге си разми границите за това кои са "добрите" и кои са "лошите" и се задоволи с това да прави, каквото е полезно за човечеството... Но все така пазеше дистанция. Имаше си "страх от уплах" да фамилиарничи с типове извън закона.

 

Шефчето-информатор беше просто перфектен образ, който първо каза "Занимавам се с него, именно защото не е обичайното ченге", а после си се грижеше по възможност за своята си мрежа от клошари... Ако имаш някакви "граници" за възприемане на хора - сюжетът тук те подхлъзва да ги разбереш всичките! Всеки има желания, всеки има мотиви, всеки има нещо най-ценно, на което държи. Не си само ти.

Сериалът показа грубо и очевадно какво се иска, за да получат жертвите правосъдие и колко струват тези действия на хората, които си позволяват да запазят съвестта си чиста или просто да си вършат работата.

Ишикава все така го смятам за чист-неопетнен, ако ще да е метнал оня садомазохистичен убиец от покрива (за което му аплодирам!). Въпросът е каква отговорност си готов да поемеш за всеобщото добро, а не дали спазваш закона и дали попълваш нужните бланки. Тази "граница" успешно и неусетно я прекрачиха в сериала и втълпиха лесносмилаемо на зрителите, че трябва да имат собствена съвест и да си поемат отговорността за действията си сами.

Толкова много хубави послания имаше в този сериал, че направо ми се пълни душицата :) Всеки един случай беше премерен с лъжичка да ти влезе правилно и съвсем логично под кожата...

Само финалът ме озадачи - явно е било необходимо на публиката да й се даде някакъв достатъчно тъп "прескок" от случващото се към "другата страна"... Честно, ако аз бях убила човек, който безпричинно убива деца и смята да убива и занапред, недосегаем за закона - нямаше ГРАМ да се чувствам кофти. Да си мре - кой ли ще тъжи изобщо за него и като цяло по-добре той, отколкото следващите му пет-десет жертви. Ишикава обаче продължи да се крепи на тъпата имагинерна граница занонно/незаконно и невинен/убиец и се сдуха. Разочарова ме. Като си тръгнал да правиш нещо, дръж се до самия край. Ако ще е гарга - да е рошава, както се вика :)


Приключвам със словоблудството, и без това прекалих...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След толкова чакане, и аз най-сетне го започнах. Само 1 епизод гледах и съм повече от доволна. Вие сте казали всичко за сериите, но прибавям и моето възхищение от играта на Шун. Аоки и Кеничи Едно са чудесно допълнение към екипа. Образът на Аоки е безсрамно откровен. Дали няма да претърпи някаква промяна до финала?! Хару също е получила подходяща героиня. Сериозна е и отговорна.

Допада ми погледа върху живота и смъртта на главния герой. Той каза, че в граничния момент жизненият път не му е минал пред очите, както обикновено става. Може би този подход върху темата е по-правлен и прави картината доста по-реалистична.

Усещам, че до финала ще има още гости. В първата серия цели двама - Ю Коянаги и Мицу Мурата.

П.П. MAN WITH A MISSION можеше да включат Шун в клипа на evils fall.

Отлична работа на kcekce по субтитрите! Гледам с тях.

c7c7502acb9e1b3f.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И постерите вече са готови, благодарение на dimbland:

4b2629bdb33f0207.png

7bf22ca2ab75f737.png

Още 2 епизода изгледах. Силно върви. Показват всякакви гледни точки по случаите.

Брей! За втори път в разстояние на няколко дни виждам подобно нещо в дорама!

 

Извършителят се самоуби пред очите на полицията, без да му мигне окото.

Какво му костваше на Шун да разговаря с нарцистичния убиец, само той си знае. Детето наистина беше негово попие, но само визуално. И аз смятам, че няма как животът му да се развие точно по същия начин. Или поне се надявам.

 

 

Еха! Шибуя Кенто - бомбаджията от еп.4 направи дорамата още по-вълнуваща! Шун и Аоки постепенно започват да се разбират. Двамата са си лика прилика. Хахаха! 

Хаха! Призракът от еп. 5 обра точките! Мъртвец с амнезия е нещо ново. Един епизод не се появиха хакерите и вече ми залипсваха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погълнах нови два епизода, но признавам, че и аз като Ямашита гледам на светло. 

Много полезно включване на Кеничи Такито още в предходния сегмент. Хубаво е, че го оставят като образ в лентата. Потвърждавам си мнението, че екипът на Ханзава Наоки, дори разделен, е вършил чудеса тази пролет.

Гостуване за Кенске Оуада и Юге Томохиса в еп. 6. Г-н бивш райдър съвсем се беше занемарил. Добре, че е Гаим, да живне малко. Иначе изглеждаше много убедителен, въпреки странните доводи на героя му. Светът е пълен със самоубийци!

Еп. 7 ми стана любим за момента. На пръв поглед всичко беше ясно, а случаят обеща да потъне в небитието, преди да е започнат. Още едно доказателство, че японците могат да създадат завладяваща история и от най-невзрачната ситуация. Всичко зависи, от какъв ракурс ще я погледнем и как тя ще бъде представена на екрана.

Масато Яно с отлична изява. Ех, как ми се искаше да го оставят по-дълго на екрана. Трябват му повече участия на това момче. Освен това, в действията на образа му имаше нещо странно. Сякаш нарочно блъсна персонажа на Шунпей Кавагойши.

Мосю Чистач беше силната фигура в епизода. Страхотен избор са направили с него, въпреки че се замислих за момент, как би изглеждал на мястото му актьор, отговарящ ръстово на височината на Шун?! Един Ецуши Тойокава, например...  Както и да е. Актьорите ги няма в следващата серия като имена, значи едва ли ще ни дадат продължение на историята.

Ех, разочаровах се от информаторите, които ми обираха точките в началото. Арата Фурута и компания този път решиха да се правят на маймуните от Нико, за да си пазят гърба.

П.П. Според мен, героите на Хару и Шун имат връзка на духовно равнище. Затова толкова добре се разбират и интуитивно усещат нещата. Шун и Аоки пък са свързани на физическо ниво - имат едни и същи физически потребности, понеже водят подобен начин на живот.

 

Една от най-яките сцена беше битката между Шун и Чистача, който с тези дрехи повече напомняше на Диригент

f4fd302d3cdca9f0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kcekce, а аз свалям шапка на теб - за субтитрите и за този коментар по-горе (и Милица е улучила право в целта - Шун беше умопомрачителен!). Права си, много си права, но

 

колкото и изненадващи обрати да измислят японците, все пак, ако се беше зарадвал на постъпката си, щеше наистина да стане като него.  Реакцията му беше напълно човешка. Ако направим нещо нередно, макар и справедливо, то ще ни тежи на съвестта до гроб. Това отличава хората от всички останали същества.

Героят на Нао Омори наистина беше въплъщение на идеалното зло.

Кой знае, колко време са обмисляли точно тази последа сцена, как да изглежда?! Много е възможно финалният епизод да е бил добавен впоследствие, след като са видяли добър рейтинг и положителни отзиви. Най-вероятно, всичко е трябвало да завърши с еп. 8. Добре, че все пак се е намерил умен човек, който качествено да довърши нещата и да ни накара да осъзнаем истинския смисъл на думата "граница".

И нещо, за което понякога обвиняват японските сценаристи, но именно в него се крие истинския реализъм на историите. Някои случаи на практика останаха неизяснени. Нима не е така и в живота?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Субсите за 7 еп. До утре трябва да излязат и в субс.саб ;)

 

Мерси за добрия отзив за субсите ;) Макар че е рано още за това - все пак остават още 2 епа за превеждане.

 

 

За убийството на убиеца - не съм разчитала да се "радва" на извършеното от него, но не очаквах и да се вкисне толкова. Просто дотогава образът му беше един такъв твърд, непоклатим, решителен и принципен. Очаквах какъвто и грях да си вземе на душата, да го приеме с гордо вдигната глава, както правеше и досега. Все пак мина през лъжесвидетелстване, сплашване на свидетели, подхвърляне на улики и какво ли не, но през цялото време продължаваше да се поставя в различна категория от "престъпниците", чувстваше, че просто прави необходимото, за да възтържествува справедливостта. Та разчитах да приеме и убийството по подобен начин. Да, човешко е да се шашне, но не по-малко човешко е да смяташ, че онзи детеубиец няма правото да живее.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очевидно на покрива нещата са изглеждали съвсем различно.

 

Отне човешки живот, въпреки че злодеят си го е заслужаваше. Иначе, когато го бутна, беше много решителен. Може би точно от това се изплаши или шокира. Видя, колко е тънка границата и как лесно може да се прекоси. С едно минимално движение, за секунди, цялата картина се променя пред очите ни. Никой не знае, как ще реагира в подобна ситуация. Дори и най-твърдата психика може да се срине тогава, а на него му се насъбраха много неща на главата. Цялото това напрежение трябваше да избие в един момент. 

От друга страна, няма как да покажат на зрителите хладнокръвно приемане на ситуацията. Това би означавало, че ги насърчават сами да реагират по подобен начин, а като гледам, в какъв час са излъчвали дорамата, подобен подход е бил съвсем неприемлив.

Не е случайно, че използваха точно тези детски играчки в епизода, които олицетворяваха супергероите, защитници на справедливостта.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекрасен сериал! 

 Започнах го заради резюмето. Харесвам криминални истории със свръхестествен привкус като в  "Мъртвата зона" . В типичен за японците стил те взеха идеята, надградиха я и след сериала оставаш с усещането, че през цялото време си е била тяхна. Невероятна работа на целият екип!

Другото, което ме спечели, е че продукцията като изпълнение е по-близо до филмите на големия екран отколкото до сериалите им.  Това е плюс, при това огромен. Именно изпълнението в стил аниме винаги е пречило да успея да привлека и други към японските сериали. Малко или много си трябва време и определена нагласа за да ги гледаш. Тук, това ми е спестено и живот и здраве когато са готови изцяло българските субтитри (огромно благодаря на преводача за което :bow: ) ще им го пусна и този път няма да има криви физиономии и въпроси от типа "Как го гледаш това?"

Относно историята:

от самото начало стана ясно, че не става въпрос само за границата между живота и смърта, а за тази между правилно и грешно. Въпросът беше къде минава тя за Ишикава, и преди и след инцидента. Дали новопридобитата " сила" ще промени представата му за това кое е добро и кое не. През цялото време го следвахме по пътя му в търсенето на отговора.  Шефа му още в началото го предупреждаваше  да не тръгва по този път, защото ще стане един от тези, които се опитва да спре. В седма серия двамата хакери го спряха, вземайки решението вместо него-просто отказвайки да изпълнят искането му. В последната обаче всичко накрая зависеше само от него и самият той се шокира от това в което се превърна. Май израза беше, че пътят към ада бил постлан с добри намерения. За мен беше правилно, че се ужаси от себе си. С това показа, че все още има надежда за него пък била и микроскопична, но това си е мое мнение. Наистина плаче поне за спешъл ако ли не за втори сезон

 

Сега ще се спра на Огури Шун. Това, което ми хрумна още при първа серия е- пораснал е. В прекия и преносния смисъл. Възмъжал е красиво(не при всички бивши млади зведзди се получава) и е натрупал доста опит като актьор и това си личи от изпълнението му тук. Калейдоскопа от емоции беше много голям за разлика от ролите, с които проби където залагаше на определен брой лицеви изражения определящи образите му съответно като добри, лоши, леко чалнати. Вече наистина очаквам с нетърпение следващите му проекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен малко сякаш ми се размина леко финалът с общото послание на предхождащите го серии... Пак спойлвам:

 

 

 

Наистина се разглеждаше границата между добро и зло, и то от много различни страни, но според мен натрупаният "багаж" от случаи и морални конфликти всъщност показа, че точно определена граница НЯМА и че всеки си я намира сам за себе си. Точно затова видяхме престъпници като примерен защитник на спокойствието в квартала, или пък наранен от действията на нехаещите за живота си самоубийци лекар. Показаха ни и "законопослушен" психотерапевт, който си такова младите емоционално нестабилни пациентки. Видяхме кримки, готови да поемат по-голям риск за залавянето на убиец от полицаите, при това искрено и бащински загрижени за нашето момче. ВСИЧКИТЕ му дадоха кажи-речи същия съвет като шефа му в полицията, само дето бяха готови да го последват малко по-надалече. Дъртият информатор беше навит да навре министерското синче в миша дупка, но съвсем прагматично отказа да дава информация на Ишикава, след като престъпникът офейка трайно в чужбина. Просто не искаше момчето да се забърква в безплодни проблеми.

 

Видяхме достатъчно положителни герои-кримки, видяхме и другата страна - "добрите" ченгета, склонни да потулят случая на някое връзкарче в зародиш. Не мога да тегля ясната черта за това кои от тях са били по-разумни и кои по-"добри". И посланието определено не беше, че всеки, който нарушава закона, е "лош":) Показаха ни и много мил човечец, който излъгал жена си, че е в командировка, за да ходи по к*рви :) Според мен никой не го сметна за "лош". Единственият образ в сериала, останал неопетнен от престъпна небрежност, нарушения на закона и връзкарски интрижки беше лекарката. Явно затова Ишикава я хареса толкова.

 

Моето тълкуване на последния епизод е по-скоро това, че Ишикава така и не си позволи да погледне НАД имагинерната граница между доброто и злото. Той до самия край не прие искрено предложеното приятелство и уважение от страна на информатора, не оцени съветите на "ушенцето" Сузуки като приятелски, не можа да пребори гордостта си и да се впише в една категория "човек" заедно с хакерите, въпреки че явно му бяха симпатични и въпреки че те бяха първите, на които сподели най-голямата си болка. Постави се в отделна категория и от колегите си като "по-справедлив". Изпитваше безусловна симпатия към лекарката, но така и не си откри картите пред нея. Ограничи се със случайно изпуснати и леко наперени намеци за "свръхспособностите" си. Остана си затворен в границите на своята си кутийка.

 

След всичките житейски (и "мъртвешки") уроци не сколаса да осъзнае, че няма безгрешни хора, ами продължи да ги дели безкомпромисно на "черни" и "бели", на "извършители" и "жертви". Затова се шокира толкова от своето собствено навлизане в категорията "убиец". Допреди това се смяташе за безгрешен и праведен, макар и недостатъчно силен или хитър понякога. Шефът с право му намекна, че си играе на герой. Във всички комикси и филми супергероите убиват някакви "лоши", а нашият не беше готов за това. Къде по-удобно му беше да остави закона да наказва лошите и да не носи сам тази отговорност. Не се усети, че тази отговорност вече я е поел така или иначе и че не е толкова важно дали си си изцапал ръцете, ами дали си сторил по-скоро добро, отколкото зло с това...

 

 

 

Извинявам се за забавянето на субтитрите за последните два епизода, зарита съм с бач стабилно и единственият начин да ги направя близките дни е да зарежа съня, да захапя кафетата и 48 часа да превеждам нон-стоп по работа и за хоби :) Най-разумно и безогледно ще дочакам някой по-лежерен ден:Р

 

А за превода на името на сериала - като цяло бих си го оставила Border, щом и японците са си го нарекли с чуждица, но иначе "Граница" ми се вижда по-адекватно от "Предел" в контекста... IMHO и с респект към хората, направили постера;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно верни разсъждения.

 

Може и да имаше сродни души, но беше прекалено различен от останалите, за да очаква, че някой би повярвал на историята му. Дори да беше споделил с лекарката, пак можеше да остане неразбран, понеже новите му способности са нещо, което излиза извън физическите граници на човека. Хора като него са обречени на самота.

 

П.П. Пратих името така, както беше преведено в субтитрите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм, аз в субтитрите не съм превеждала името, дори не го и писах. Сметнах, че щом на японците им стои добре чуждица на латиница, на нашите хора също ще им е ок. Явно пак някой неканен редактор си бърника по моите преводи :28558:

 

На лекарката

 

 

много лесно можеше да й докаже, че способностите му са истина! Нямаше да е трудно да я накара да му повярва. На всеки един случай можеше да намери неопровержимо доказателство, че получава информация от нещо невидимо и безтелесно. Къде по-трудно беше да убеди всички, че безкрайните му верни догадки са плод на случайности, интуиция и логични умозаключения. Според мен той просто не искаше да се покаже по-различен от другите, само заради това криеше истината. Не посмя да излезе от кутийката, в която поне привидно се вместваше в понятието "нормален".

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следващия път ще ти пиша, преди да пращам заявка за постер. Мислех, че след като субтитрите са пуснати официално, всичко е уточнено.

Да, да, определено той си реши, как да живее. Това си беше негов избор. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отначало изобщо не ми хареса. Първият епизод едва успях да го догледам, но от втория нататък бях страшно зарибена. Огури Шун е от актьорите, които винаги грабват вниманието и правят героите, които играят, много любими. Хареса ми че главния персонаж беше изключително реален образ. Нито твърде странен, нито твърде перфектен. Просто един нормален човек, който бе открил за себе си нещо ненормално. Самият актьор сякаш можеше да изрази много повече емоция, отколкото при предишните си персонажи. Имаше много реализъм в сериала. Нямаше излишна драма за мен. Самата идея е свръхестествена, но мисля че в сюжета бяха заложени по- философски идеи. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честито на дорамата! Обрала е големите тв награди, както се очакваше. 

Съгласна съм с първите 2 отличия, но за женска роля съм твърдо за Джури Уено, поддържаща мъжка - Соске Икемацу (безапелационен! - гомен, Судачи!), песен - тази на Ю Такахаши или  evils fall. Останалото е добре. При такъв силен сезон, бих дала награди на всички участници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...