Jump to content
kcekce

Omohide Poro Poro (Only Yesterday) (1991)

Recommended Posts

Omohide_poro_poro_TKCA30331.jpg

Режисьор: Исао Такахата

Продуцент: Тошио Сузуки

Сценарист: Исао Такахата

Студио Ghibli

Ролите озвучават:

* Мики Имаи

* Тоширо Янагиба

* Йоко Хонна

27-годишната Таеко си взима почивка от работата си в Токио и заминава на село при роднините на девера й, за да им помогне в брането на шафранка. Още по пътя натам започват да я обземат живи спомени за преживяванията, радостите и терзанията й от нейното детство, когато е била на 10 години. В провинцията тя се запознава с местния фермер Тошио, докато 10-годишното й "аз" все така остава с нея...

Филмът е създаден по едноименната манга на Хотару Окамото и Юко Тоне.

ЛИНК за гледане онлайн с японско аудио и английски субтитри.

ЛИНК за торент с бг-субс.

* Лично мнение - малко игрални "житейски" филми могат да се сравнят с този. Сценарият и режисурата са в перфектна хармония, подплатена (естествено!) от безупречната работа на художниците и актьорите ("гласовете"). Особено впечатление ми направиха мимиките на Тошио - жив актьор да беше, нямаше да изглежда толкова жив и истински! Посланието на филма и усещането, с което оставаш след гледането... усмивка, осмисляне, зареждане с енергия и красота.

Прекрасен филм.

• Like 2

Как съм пропуснала това наистина прекрасно аниме на Гибли!

Исао Такахата ми е по-въздействащ от Хияо Миязаки. Да е жив и здрав. Вече на 80 години.

Разчувства ме силно с универсалните си послания и етно музика.. Най-вече българската такава... Особено ми хареса  финалната песен от Джо Хисаиши с невероятен лиричен текст. Так не се бях радвала на песен откакто гледах "Маковият хълм"...

Визията не е особено подробна, пищна и цветна, но дори и с този минимализъм успява да те въвлече в света си. Съвършено измислени сцени и картини. Паузите... И на мен ми направиха силно  впечатление мимиките на хлапето. Чудно как с две -три чертички за очи  и уста успяха да предадат такава палитра от толкова много чувства. За малко да се разрева с него, когато се мръщеше за лачената чанта! :28558:  Но и не е само те, не само те... Трудно е да се опише и "декомпозира" красивото. Трудно е да се обясни кои компоненти го правят такова, но то просто е. 10/10

• Like 1

Уютно и мило филмче. И малката, и голямата Таеко ги почувствах близки,  разпознах се в някои постъпки и мисли от детския период. Много се смях на сцената с чантата. От пусти детски инат и аз колко семейни екскурзийки, гостувания съм пропуснала, и колко вечери съм си лягала гладна, ехее... :28558:

Визията ми се видя очарователна и някак си прилягаше на историята. И аз съм възхитена от изобразяването на мимиките на хлапето. 

Прекрасна история. Радвам, че бях в подходящо настроение за такъв тип филм, иначе нямаше да ме докосне толкова и да го оценя. 

• Upvote 1

Няма какво да добавя, всичко сте написали, прекрасен филм, много близо до мен, много много докосващ, чист и близо до сърцето и до това, което е в главата ми.

А финалната песен направо ми спря дъха, все едно цял живот съм я слушала, а всъщност я чувах за първи път. Не знам дали някой по-добре е възпявал любовта. Този път я чух, не само я усетих.

• Like 2