Jump to content

Какво мислите за Eastern Spirit?


Recommended Posts

Хората от екипа с които съм имала честта да комуникирам са отзивчиви и приятелски настроени. Вярвам, че и всички останали са така. :)

Освен това тук има много неща свързани с азиатското кино, бита и културата им. Има и много зони за забавление, където можеш да

разпуснеш и да намериш нови приятели.

Така, че от мен 100 точки за екипа и форума. :essubs:  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екипът е страхотен! Много съм благодарна, че Ви има и сте събрали толкова много различни култури заедно. Бих казала, че има за всеки по нещо и тук всеки любител на определен жанр и култура може да намери всичко. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали тук е правилното място да го напиша, но от доста време забелязвам как тематично променяте логото и много ми харесват всичките, които сте слагали до момента. И днеска това със снега много добре се получило.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че това беше първият източник, от който разбрах, че и на тази земя, майка България  :D има група от хора споделяща същите интереси като моите. Много съм доволна от форума, модераторите както си личи са отговорни и се грижат сайта да изглежда добре и да е достъпен. Благодаря Ви, че сте създали място където можем да изказваме мнението си и да питаме въпроси, които ни вълнуват. :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Група хорица си дават труда да осведомят незнаещите що се случва на изток - похвално. Учевидно в България всичко се случва с доброволчески труд. Радвам се да видя, че това е нашият начин да покажем, че ни интересува случващото се там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Място уютно и приятно, понякога връхлита сприхав вятър - идва и заминава:D Да влизам Тук се превърна за мен в необходимост. "Мека" дрога?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мястото, което не пропускам от година(/две+ :rolleyes:) насам да посетя всеки ден..., с изключение на едни две седмици, в които съм на италианска вълна :D

 

**много ме радват навременните промени във вида на форума, ей НА, сега сакурата отгоре ми топли душата и ми става по-пролетно, като добавим и днешните ВЕЧЕ 17 градуса във Варна усещането е съвсем пролетно:wub:

 

Off Topic

мъжа ми вика, че ще ми се срастнат ушите от гледане на корейски сериали.., на мен много ми прави впечатление, че болшинството от актьорите са с такива ушиЧКИ :D

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сайт, без който не мога. Правя кавото правя и хоп в него. Вече доста години. Благодаря на модераторите и им пожелавам много успехи  в тяхната дейност. Благодаря за удоволствието от този сайт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От около година си чета наоколо неща. На мен специално целия този js  ми бърка в мозъка, но това са лични травми от детството, така да се каже. И е много по-малко отколкото на друго място. 

 

Лично аз не вярвам, как е възможно в ерата на Spybook и Instagram да има чак толкова жизнен форум и то у нас.

 

А най-голямото ми учудване дойде преди малко. Някой ми писа добросърдечно неща на ЛС. И в един момент изръси аз съм тук от петнадесет години. Веднага хвърлям поглед, човека е с някакви си две хиляди мнения, дето наш'те хора ги правим за под година. Викам си, тук са сериозна работа, не си губят времето.

 

Но нещо ме тревожеше, защо ми каза петнадесет? Някакво, никакво и ми малее много. И докато ме тревожи, разглеждам форума и виждам две теми, в които се твърди, че то целия форум е на толкова. 

 

Почвам и аз като децата на пръсти да смятам, почти буквално. Но, както и да смятам по-далеч от две и осма година не успявам да стигна.  И тук започват едни главоблъсканици, страшни. Сигурен съм, че съм гледал неща на български преди тази дата. А за да стигнат до мен, е трябвало вече да има мощно движение. И после, как е възможно най-голямата субкултура да е стартирала минимум десетина години след останалите?! В MDL и други места пише, че вълната „Хелю“ или каквото там датира от две и втора, като има наченки и преди това. Просто е трябвало Интернет да стане масов.

 

Но пък се радвам, може прекалено късно да е станало организирано движение, но за сметка на това е стройно и здраво. Чакаме пълнолетието.

 

 

п.п. Сега като си помисля, две хиляди мнения във форум създаден като информационен портал нафрашкан с огромно количество данни, е адски много. И това без да се броят преводите. Луда работа и къртовски труд. В реалния свят не познавам хора способни петнадесет години да извършват такива обеми работа и то безвъзмезно. На мен да ми плащат, не бих могъл. Хората тук са извънземни.

Редактирано от kdramamen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах кофти ден, мрачен, когато изведнъж ми мина през акъла "Добре, че е Спирита." и се почувствах по-добре. Толкова години вече, а продължавам да си го мисля. Хубаво е. 

 

Здравей @kdramamen

Забавлявам се тези дни да чета постовете ти, драго ми става от ентусиазма с който споделяш мисли и впечатления. 

Продължавай все така! 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  

34 minutes ago, kandala said:

Здравей @kdramamen

 

Здравей kandala,

 

Това всъщност е минус. Дървената философия е досадна и днес вече „успях“ да раздразня съфорумник, при това за мой ужас и преводач. Точно преводачите са последните, които бих будалкал нарочно. Все пак се възползвам от труда им, безсрамно е.

 

Сега съм в дилема. Забелязвам, че тук всички са с аватари. Не знам, какъв точно да си сложа. Първо не съм виждал кореец, с който да си приличам. Единствения грозен и дебел чичка на средна възраст, който съм виждал в главна роля, е темерута от „Kiss Sixth Sense“. Но пък той не е плешив. Освен това е нисък. И въобще плешивите корейци са рядкост.

 

Да си сложа някоя мацка, много извратено. Голяма главоблъсканица. Май ще си сложа бутилка соджо. Ама никога не съм го опитвал и не знам ще харесам ли това питие. Но пък поне навява алкохолизъм, най-близкото в културата им до моя милост.

 

 

Редактирано от kdramamen
сбъркано име на сериал
  • Харесвам 1
  • Мерси 1
  • Хаха 4
  • Upvote 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, kdramamen написа:

Сега съм в дилема. Забелязвам, че тук всички са с аватари. Не знам, какъв точно да си сложа. Първо не съм виждал кореец, с който да си приличам. Единствения грозен и дебел чичка на средна възраст, който съм виждал в главна роля, е темерута от „Kiss Sixth Sense“. Но пък той не е плешив. Освен това е нисък. И въобще плешивите корейци са рядкост.

 

 

Не са корейци, но са плешиви. Сори, не можах да се сдържа от малко Мъканчестърски хумор :P

spacer.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Кантона насам бях почитател на този отбор. Дори изртърпях отношението на Съра към нашето момче. „Трай бабо за хубост“, той е по-умен от нас и знае. В крайна сметка го разсипа като футболист. Дори това преживях с махване на ръка. Но в момента, когато Специалния стана треньор и се отказах с Държавен вестник от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, kdramamen написа:

От Кантона насам бях почитател на този отбор. Дори изртърпях отношението на Съра към нашето момче. „Трай бабо за хубост“, той е по-умен от нас и знае. В крайна сметка го разсипа като футболист. Дори това преживях с махване на ръка. Но в момента, когато Специалния стана треньор и се отказах с Държавен вестник от тях.

 

Аз още трая, явно съм мазохистка :P Но се забавлявам с всички шеги по техен адрес, щото през последните 10+ години си ги заслужиха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 8 часа, kdramamen написа:

 

 

Почвам и аз като децата на пръсти да смятам, почти буквално. Но, както и да смятам по-далеч от две и осма година не успявам да стигна.  И тук започват едни главоблъсканици, страшни. Сигурен съм, че съм гледал неща на български преди тази дата. А за да стигнат до мен, е трябвало вече да има мощно движение. И после, как е възможно най-голямата субкултура да е стартирала минимум десетина години след останалите?! В MDL и други места пише, че вълната „Хелю“ или каквото там датира от две и втора, като има наченки и преди това. Просто е трябвало Интернет да стане масов.

 

Но пък се радвам, може прекалено късно да е станало организирано движение, но за сметка на това е стройно и здраво. Чакаме пълнолетието.

Здравей @kdramamen и добре дошъл от преди година! :)

 

Да кажа някои неща за основаването, след като видях чуденката ти. По онова време единственото място, където можеше да се обсъжда азиатската култура беше Анимес. Но там залитаха по японската култура най-вече. А феновете, които се обединиха да основат този форум, бяха запленени от два конкретни сериала - "Четирите бога на Краля" и Хонг Гил Донг, които един ентусиант беше качил в популярен торент сайт.  И докато си ги обсъждахме в коментарите там, решихме да го пренесем на друго наше си място. Със сигурност "Халлю" вълната разтърси нашите земи за първи път точно тогава. Възможно е да имало и други фенове от преди това, но достъпът до корейско съдържание беше много ограничен и нямаше ентусианти като endone, който ни открехна тази завеса.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

37 minutes ago, parab said:

Да кажа някои неща за основаването, след като видях чуденката ти.

 

Много благодаря!

 

Хон Гил Дон бе едно от тези неща, които гледах. Нямаше как, след като не помня колко пъти съм ходил на кино да гледам оригинала на северните им братя. И после още колко съм го гледал на видеокасета.

 

Откровено, никак не бях впечатлен, точно обратното. Вероятно съм очаквал друго.

 

За Четирите бога разбрах неотдавна в bg mamma. Да, случва се да чета там. Няма как, като са от малкото ресурси, дет' се пише за KDRAMA. После прегледах въпросните богове във Википедия и MDL. Някак не ми вдъхнаха доверие. Но явно тази нощ това ще правя. Ще ги гледам, а половинката ще мрънка.

Редактирано от kdramamen
правописки разни
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 27.09.2023 г. at 13:16, kdramamen написа:

Лично аз не вярвам, как е възможно в ерата на Spybook и Instagram да има чак толкова жизнен форум и то у нас.

 

А най-голямото ми учудване дойде преди малко. Някой ми писа добросърдечно неща на ЛС. И в един момент изръси аз съм тук от петнадесет години. Веднага хвърлям поглед, човека е с някакви си две хиляди мнения, дето наш'те хора ги правим за под година. Викам си, тук са сериозна работа, не си губят времето.

 

Но нещо ме тревожеше, защо ми каза петнадесет? Някакво, никакво и ми малее много. И докато ме тревожи, разглеждам форума и виждам две теми, в които се твърди, че то целия форум е на толкова. 

 

Привет и от още едни потребител от 15 години, @kdramamen!

 

На последната форумна среща преди около месец изказах същото наблюдение - че е цяло чудо, че в ерата на социалните мрежи, форум като нашия успя да просъществува и дори показва признаци на живот. Далеч не като през първите му 5-6 години, разбира се, но и това е разбираемо. Конкретно в тази платформа няма да намериш постове по-стари от 2010 г., но това е защото през 2008 г. и 2009 г. ползвахме 2 безплатни платформи (едната още същестува като архив: https://easternspirit.forumandco.com/), но трябваше да изоставим и двете след като умопомрачителния и за нас трафик тогава се оказа непосилен за тях. Местили сме ръчно хиляди теми и коментари, за да можем да съхраним най-ценното, но много култови моменти останаха завинаги там. По онова време се превеждаха само комерсиални китайски филми и японски анимета. В торентите нямаше нищо друго, което може да се класифицира като "азиатско". Никой не беше чувал за "халлю". Този форум и петициите на доста потребители са причината да виждаме все повече азиатски сериали в българския ефир. По онова време гледахме само по сателита/кабеларките и то бяха 3 канала на кръст, само в 1 имаше преводи на английски. Всичко се теглеше от чужди тракери, превеждаше се и се катереше по българските. Наскоро видяхме и първия аниме филм излъчван на кино у нас премиерно, и във в. Сега с право казаха, че интересът към този жанр до голяма степен се дължи на "пиратите от Истърн Спирит". https://www.segabg.com/category-movie-release/suzume-e-ryaduk-anime-gost-na-bulgarskiya-ekran

 

 

Това, което започна като хоби, стана начин на живот за много хора. Предполагам заради това форумът е още жив. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

За тези два дни нещата се обърнаха. Сега искам да напиша толкова много неща в другата тема, че едва отдържам втори ден. Затова по-добре изобщо да не пускам. И то лошото в момента не е толкова, че ще е много и никой няма да го чете. В битието си на интернетски трол¹ съм свикнал с това да не ме четат и разбират. Лошото е, че всяко едно от тези много неща е сериозно извънтемие там. 

 

¹/

Spoiler

Което няма нищо общо с това, което фейсбукчани си мислят, че е.

 

Но понеже тук съм по темата, мога да пиша. За да се вместя в темата, ще изхвърля останалото и ще пиша само за наблюденията ми над форума. Но понеже сърби, ще вмъкна едно коментарче за детските фимчета.

 

Spoiler

Anime у нас навлиза с прохождането си. Още през осемдесетте БТ и последвалата я по-късно БНТ започнаха да пускат такива. През осемдесетте ние развивахме упорито връзки с Япония. Много хора, наистина много бяха непрекъснато командировани там. И книга написа един от тях, макар, че е средно посредствена, заслужава си поне като историческа справка. Тези хора също носеха manga и anime. 

 

Това продължи и през следващото десетилетие, макар връзките вече да се късаха. След още едно десетилетие у нас се разпространи преводаческата култура, от която и вие сте част. Още сред първите неща имаше много anime.

 

В следващите ден-два след регистрацията ми тук, продължи да ме вълнува въпроса за неувяхващата (да, да смалили сте се) популярност на форума.

 

Имам допълнителни мисли по въпроса, но те са леко спекулативни и съвсем отвеяни. Малко хора биха ги припознали като нещо казано от човек, който не е освидетестван. Само не казвайте на доктора, че съм под прикритие. Тях ги пропускам. Отивам на материалния подход.

 

Ⅰ. Тематиката. Трябва да е нещо, което среща симпатия сред много хора. Ние сме западни хора и почваме да се пресищаме от западната, популярна култура. Ю. Корея е най-близкото до нормална държава в континента Азия, започващ тука-те до нас. Другата е Израел, но те живеят под обсада. Освен това израелците не са точно азитци по културен корен.

 

Не е много изненадващо, че точно от почти считана за нормална държава като Ю.Корея тръгва нещо много мязащо на западно, но притежаващо някакъв източен уклон на заден фон, което е адски привлекателно.

 

Spoiler

Друга подобна на Ю.Корея е Япония. Но Япония е първо много отдавна на сцената и не ни изненадва особено. Второ те са тежко обременени от това, че буквално са преживели ада на Земята, който се изсипа над главите им. Тази психична травма им личи от всякъде. Следователно техните неща не са за всеки, но пък и на запад има достатъчен брой хора в ментален крах причинен от местните им тегоби, за да японската, масова култура да остава много силна.

 

Модата тръгна от корейците и вече зарази всички в далечния изток, като всеки внесе особеностите си. При българските майки например доста се говори за тайландците, но аз просто не смея да се докосна. И така не ми стига време.

 

Spoiler

Сега спорен е въпроса Индия част ли е от това. Териториално те са в Далечния изток. Той от там започва. До Иран е близкия. Но на практика те са отделен континент, а като култура винаги са били отделни. Затова по-скоро не са част.

 

Има накъде да се дълбае в това направление, затова още дълго ще привлича западни погледи.

 


Ⅱ. Ентусиастите. Това по-скоро трябва да е първа точка. Нещо може да е търсено, но ако няма кой да го достави, ще си остане с търсенето. Трябва да има хора, които са готови да отделят от времето си, за да правят нещо достъпно.

 

Spoiler

Платформи като Vbox7 много помагат в случая. Тя си е българска и засега Нова не са решили да ви гонят. Направят ли го, ще умре. На външна платформа има вероятност корейските компании да ви трият. Те и тук са го правили. Даже скоро имаше пак случай с калмарите, та ги доглеждах на някакви странни места, filmi2k и подобни. Поради това Нова под сурдинка не пуска резултати в търсачката си за заявки не идващи от България. Хитър номер. Но съдържанието си е достъпно.

 

Понеже сме западна култура, това в някакъв момент трябва да се превърне в бизнес модел (помниш, че си говорехме за smart contract например) или ще умре. Наистина е учудващо да държи 15 години на мускули.

 

Spoiler

Май все пак източния дух по някакъв начин се просмуква в представителите му. Почти съм убеден, че сте избирали заглавието на форума на принципа, кое звучи добре и не сте го мислили, но май все пак си става. Другите големи съдържат сънища/мечти в името си. Не е толкова случайно, колкото изглежда. Подсъзнанието е работило.

 

 

Ⅲ. Технологията. Това е много подценявана от мен тема, но съм в грешка. Какво ми беше първото оплакване? Че има ненужни количества js, които ми пречат да тегля (там е очевидно защо, за да може да ми закачите бискитка и да ме преброите, сто и седем са го решили по този начин), коментирам и дори влизам.

 

Но защо този js присъства?

 

Spoiler

Често съм администрирал и модерирал форуми. Все още е останал един такъв. На него последно две и шеста му сменяхме системата и от тогава не е пипан. Системата е/беше много добра за времето си, премяната ни е хубава, но не е пипано или обновявано от тогава. 
 

Там се подвизаваме хора със свръх сили. В случая това значи, че просто знаем, какво правим или поне защо. 

 

Така преди няколко години, идва един и ми казва: А ве, т'ва е ужасно на телефон. Викам: Много си е добре, увеличи си размера шрифта. И го отсвирих. И без това нямам права да сменям теми, пък и е досадно да седна да пиша такава.

 

Че и в спор влязох. Рекох му: Ей сега се излюпи и най-популярна стана Discourse. Гледай, какво дърво е и как за нищо не става. А той: Брей, че това е супер добро.

 

Минаха още няколко години и отидох да работя на място на седемдесет километра от дома ми. Започнах да ползвам телефон. Едва тогава разбрах, какво ми е говорил. Тази сутрин влязох специално тук от телефон да видя как е и беше чудесно. По-добре е отколкото нa пълноценен навигатор.

 

Така, че аз отдавна подценявам тези играчки в джоба, които за нищо не стават. Един будилник не са направили да те събуди наистина. Като телефон са пълна трагедия. А са и огромни, обемни и тежат. Това, че iphone ги правят тънки, нищо не помага. Нали ги гледам моите момчета? Те са с последни модели и пак си е същата четвъртита тухла.

 

Но през цялото време не обръщам внимание на два важни факта. Първия е, че на света съществуват нормални хора. Втория е, колко са добри мобилните оператори в убеждаването и налагането.

 

И като имаш тази маса от хора, трябва да ги обслужиш. Иначе си мъртав. Това съдя и по друг форум, който посещавам. Неговата тематика засяга дори по-голям брой хора, отколкото тукашната. Но той е застинал в две и четвърта, когато е правен. И смъртта го е покосила. Сега е зомби. Бонд ме подведе, че се знаем от там, оказа се мъж и явно не е Боно от U2.

 

От многото на същата тематика, които съществуваха, има останал друг форум, който е на изкуствено дишане, защото там шарят кинти, източват се портмонетата на потребителите му (с легални услуги). Но дори той е мижав, сравнен с това, което представлява групата в едната, социална мрежа.

 

В случая, понеже тези хора са хитри, та и тя е тяхна. Сиреч с форума не са успели съвсем да влязат в новото време, но като цяло са в него и продължават да държат потребителите.

 

Какви са едни от първите неща, които забелязах наоколо вече регистриран?

 

В специализирана тема, потребителка се жалваше, че и дава грешка за „незащитена“ връзка. Вече формирах в главата си, какво да ѝ напиша. Накрая изстрелва, че то това от телефон става. Веднага си смених препоръката с друга.

 

И в този момент се усещам, че съм в амок. Нещата, които щях да ѝ напиша, като цяло са верни. Може би щяха да решат и проблема ѝ. Но тя щеше ли да ги разбере и изпълни? Много под въпрос. Сиреч аз не съм адекватен към ситуацията.

 

После, поглеждам активността или както е наречено в сто и седмицата. Там хвърчат сърчица и палчета. Това не е видимо, ако не си влязал. 

 

Пускате и анкети.

 

Има още и други неща, които все още не сте направили.

 

Това всичкото на какво прилича?

 

Да! Приличате на социална мрежа и се държите като такава. Минали сте (благодарение на форумната система) в новото време. Правите неща очаквани от обикновени хора и те са влюбени във вас. Аз също съм, но по-скоро от преклонение.

Редактирано от k-drama-monk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко е извънтемие, но аз досега непрестанно казвах, че сте на е107. Обаче туко що в дънцето забелязах, че пише Invision Community. Странно, по мое време това беше скъпа, платена система. По-странното е, защо ползват иконата на e107 u бъркат народа. Как да е.

Редактирано от k-drama-monk
правописка
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...