Jump to content

Как избирате какво да гледате?


Recommended Posts

Ясно е, че няма време да се изгледа всичко. Как решавате кой филм/сериал да гледате и кой да си оставите за "по-късно евентуално". Кое ви грабва най-много - заглавието, картинки, актьори, режисьор, нечие резюме, ровите ли да проучите мненията на други хора или направо скачате в дълбокото?

 

Вероятно всеки ще каже, че му влияят много фактори, но все пак кои са те?

 

Аз лично се влияя първо и основно от настроението си, т.е от това дали ми се гледа комедия, нещо сериозно или екшън. Разхождам се из някой каталог и подбирам основно по картинката и две-три изречения резюме за какво все пак става въпрос. Ако се задълбая в проучвания най-много да се откажа да гледам. Това обикновено го правя след това, за да видя дали и другите са имали същите впечатления като мен.

 

Мнението на някой познат може да ми полияе, но се случва рядко. Трябва да е много оригинално проднесено, та да ме впечатли. Или толкова досано-настоятелно, че накрая да го изгледам, та да ме остави на мира.

 

Актьорите и актрисите много не ги помня, така че това не ми е голям фактор при избора. Режисьорите хич. От тях само Ким Ки Дук съм запомнила и то основно от коментарите във форума, не че много съм му гледала филмите. Това и за англоезичните и прочее филми важи. Само че за тях списъкът с режисьори е много по-дълъг - цели 5-6 имена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жанрът и рейтингът на филма/сериала.

 

Заглавието няма никакво значение, от него може да се разбере само горе-долу за какво става въпрос. Режисъора и актъорите не ги гледам понеже съм гледал хубави филми, в които участват дадени актъори и впоследствие много зле такива, при режисъорите същата работа. Картинките са без никакво значение, незнам как може от отделни картинки да се предцени дали е хубав даден филм, освен разбира се ако не видиш че филма е черно-бял . Резюметата не ги гледам поради факта, че хората имат различни предпочитания, а този който е писал резюмето е харесал филма 100% (иначе няма да го пише обикновено) и нормално да излага пристрастно мнение и факти. А доколкото коментарите ... не ги чета, защото има много прости българи, които пишат само щото няма какво да правят . Както казах по-горе за мен е важен жанрът, от корейските/китайски/западни филми гледам романсите, романс/драма, исторически, някои военни, комедии ... и това е. От западните гледам екшъните, фентъзи (някои), приключенски (също зависи), фантастика (и тука зависи) и понякога трилър, но изключително рядко. Общо взето мразя ужасите ( с изключение на някои много добри филми от типа на Resident Evil), мистерии (има някои хубави), доста от трилърите и някои драми (има такива, които като ги гледаш се чудиш защо си гледал този филм). Рейтингът също е важен (не този в замунда и т.н. естествено ), но при новите филми/сериали, които са на по-малко от година, не го гледам. Бюджетът особено при западните продукции е от голямо значение също .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво да ви кажа,фен съм на историческите,научно популярните,научно фантастичните и на приказната фантастика...

ако има нещо такова дали филм или сериал направо скачам в дълбокото,и тва ми харесва в източното кино че много умело преплитат гореописаните жанрове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво да ви кажа,фен съм на историческите,научно популярните,научно фантастичните и на приказната фантастика...

ако има нещо такова дали филм или сериал направо скачам в дълбокото,и тва ми харесва в източното кино че много умело преплитат гореописаните жанрове

Абсолютно припокриване на предпочитанията ми с тези!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по скрийн шотовете си избирам предимно

и кат изгледам нещо и ми хареса някой актьор му гледам всички филми и сериали ..

и от там ми харесва още някой и гледам и неговите и така ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1) На мен рейтингите не ми влияат. Гледал съм сериали с ниски рейтинги, които са много добри, както и такива с високи, които са пълни бози. Високия рейтинг, често е резултат от по-добър маркетинг, участието на популярни звезди и нямат нищо общо с качеството на сериала. Понякога помагат, но при мен не са от решаващо значение.

 

2) Атрьорите и актрисите определно имат значение. Няма как, щом си изгледал приличен брой филми/сериали, не може да нямаш любимци. Разбира се, с удоволствие бих гледал и актьори които не познавам. Това означава, че визията/чара/присъствието имат значение. Определено трябва да ми харесат. Понякога има филми които не бих гледал, но в последствие да стана фен на някой от актьорите и да ги загледам...

 

3) Режисьорите също са много важни за мен.

 

4) Жанра няма никакво значение! Нещата които ми грабват внимание, обикновено са жанровонезависими. Визията, чувстава, музиката, оригиналноста, уникалноста...

 

5) Готини са и класациите, но само при условие че всички си ги направят. Примерно, ако забележа, че някой има подобен на моя вкус и видя в класацията му някой филм който не съм гледал, определено това може да ме накара да го гледам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих си систематизирала процеса на подбор така:

1)какво ми се гледа ( филм или минисериал, корейски или...,жанр);

2)започвам да преглеждам резюметата, като си давам сметка, че само бегло описват първа серия ;

3)прочитам имената на актьорите и ако някое ми говори нещо, по- скоро е плюс;

4)ако все още се колебая между няколко неща, преглеждам коментарите на съфорумците (изградила съм си приблизителна представа с кого имам сходни вкусове), но това най-често ми служи като причина с кое от тях да започна;

5)и абсолютно различният подход, когато някой актьор много ме е впечатлил и целенасочено търся да го гледам и в друг филм или сериал.

Ще добавя само, че за американско кино, може да ме привлече филм и заради режисьор, докато в азиатското кино все още прохождам и ми е трудно да запомня имената.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво да ви кажа,фен съм на историческите,научно популярните,научно фантастичните и на приказната фантастика...

ако има нещо такова дали филм или сериал направо скачам в дълбокото,и тва ми харесва в източното кино че много умело преплитат гореописаните жанрове

Не мога да не се присъединя към този коментар защото той отразява доста добре и моите предпочитания.А по отношение на азиатското/корейското/ кино-сефтето ми беше с "4 бога".В итерес на истината го дръпнах от "Замунда " донякъде заради плаката изгледах първите 2 серии сама после останалата част от семейството се присъедини към мен и резултата беше налице-върли фенове на Корея.Обаче не спрях до тук-аз обичам да споделям нещата които са ми харесали с колкото се може повече хора-и като ги метнах- майки; бащи; братя; приятелки; клиентки;приятели на приятели....почна се едно записване на дискове абе не е за разправяне....Е някой от тях ме имат за леко мръднала но това няма значение.И както казва подрастващата девойка :"Корейците са пичове"затова ги харесваме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично чета резюметата и повечето коментари или като ми хареса как играе някой актьор/актриса гледам да им изгледам всичко, което са правили

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично гледам историята, т.е. това, за което се разказва във филма и ако то ме грабне, продължавам напред. Иначе за жанрове изобщо не се ограничавам, обичам филми и книги с вампирска тематика, с извънземни, исторически, романтични, комедии, драми, смесици между тях - хаосът е пълен. Неща като актьори, актриси, режисьори, бюджет не ми влияят. Е, случвало се е някой и друг позитивен коментар да ме убеди, но на отрицателните гледам да не обръщам внимание, защото винаги може да се намери не един недостатък, а съвършени неща няма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малееее,като чета коментарите по-горе започвам много сериозно да се притеснявам за себе си .Аз поглеждам постера,после зачитам сюжета и без да се усетя май съм изгледала всичко преведено... Това което не ми е допаднало влиза в коша още посредата,но пък за сметка на това ,ако ми хареса го гледам на един дъх(представете си какво става със сериалите,сън не ме хваща докато не го изгледам целия)...Дали да се замисля сериозно за себе си или просто Азиатското кино ми действа по-така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично гледам първо картинките,а след това гледам кои актьори играят.Ако са ми симпатични го свалям.

 

И аз така

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ммм.... първо гледам картинката,ако ми допадне гледам описанието,след това ако ми хареса го слагам в списъка за гледане или евентуално го пускам да се тегли и почва зарибявката !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малееее,като чета коментарите по-горе започвам много сериозно да се притеснявам за себе си .Аз поглеждам постера,после зачитам сюжета и без да се усетя май съм изгледала всичко преведено... Това което не ми е допаднало влиза в коша още посредата,но пък за сметка на това ,ако ми хареса го гледам на един дъх(представете си какво става със сериалите,сън не ме хваща докато не го изгледам целия)...Дали да се замисля сериозно за себе си или просто Азиатското кино ми действа по-така...

Ооооо, хич не се притеснявай, и аз съм така

Но като навляза по-дълбоко в съответния жанр/стил, започна да познавам актьорите/сите и т.н. (както сега в южнокорейското и японско кино), почвам и да подбирам, но тогава от много каприз със сигурация пропускам... Така, че не му мисли... ... докато не дойде периода на насищането!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радост, и аз съм така. Основното е сюжета. Често търся и по жанр, когато съм много уморена от драми или пък точно обратно ми се иска да си се наплача. Случвало се е и даден актьор/актриса да ме грабне и да започна да търся по филмографиите им нещо интересно. Коментарите в темите определено ми помагат. Вече ги чета избирателно - по-често на определени хора, по-рядко на други. Зная с кои от съфорумците имаме тотално различно усещане за нещата и просто подминавам техните коментари преди да изгледам съответния филм или сериал. Не винаги пиша коментар, понякога просто нямам какво да кажа.

Чета, че имате списък с чакащи ... аз нямам, а трябва да си направя, че се забравя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се замисляла как избирам филмите, които гледам. Както в музикалния си избор, така и по отношение на филмите съм "всеядна". Аз просто търся, разглеждам и любопитствам или гледам обложката и това извиква желание у мен да гледам някой филм ...

 

Противник съм на рейтингите. За мен те са просто начин да получиш готов отговор, да се застраховаш от разочарованието от избора си и сляпо доверие в мнението на шепа непознати. Това кара и интуицията да залинее, а всеки има нужда от предчувствие и удоволствието да открие "своята Америка".

 

Филмите, музиката или книгите - те също ни "викат" от лавиците, от витрините или от екрана. Просто се спрете и се заслушайте! Не се отказвайте от първия неуспех!

Търпението и тренирането на точния "удар" е един от уроците не само в културата на Изтока :arrow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...