Jump to content
kcekce

Препоръки за "умни" анимета

Recommended Posts

Ежегодно аниме-браншът произвежда толкова помии, че направо вече нямам нерви да ровя в търсене на нещо стойностно. Търся аниме, което да не е за възрастова аудитория -13, да е достатъчно сериозно и да дава малко играчка за ума в логическа или морално-философска насока. Не възразявам да е пълната депресия :)

Ето кратко списъче анимета, които ми допадат, хем за пример, хем за информация, хем за да не ги препоръчвате да ги гледам втори път ;)

SE Lain

Paranoia Agent

Texhnolyze

Gantz

Death Note

Elfen Lied

Monster

Ergo Proxy

...засега за тези се сещам.

Ще се радвам и на насоки към мили, поучителни и красиви приказки в стил Миязаки и Сатоши Кон ("Чихиро", "Мононоке", "Кръстниците на Токио" и т.н.). Но НЯМА да се радвам на възторжени описания колко е яко нещо над 300 епизода, в което група герои всеки епизод се скита, бори се със злото и винаги побеждава... Надявам се разбирате какво имам предвид.

И много ви моля - нека не обръщаме темата на безкраен дебат какво означава определението "умно" и какво не. Вече се начетох на такива неинформативни излияния по руските форуми... А влизах във въпросните теми да си търся АНИМЕ, а не нечии философски разсъждения.

Аз добавям Higurashi No Naku Koro Ni, като пояснявам, че в това аниме по-скоро ми хареса идеята за ''риплейването''(рестартирането) на света. Не че е кой знае колко ''умна'', но бе поднесена по доста зловещ и уникален начин. Друго аниме? Neon Genesis Evangelion. Не знам дали се го гледала, но то е разбиващо и наблягам не толкова на еповете, колкото на последвалите ги филми, които са уточняващи. Сещам се и за Shiki също. Добавям и Byousoku 5 Santimeter и Kotonoha no Niwa (и двете на Шинкай) по... сантиментални причини, може би.

Следващият след мен може да допълни списъка. :)

Mirai Nikki ftw!!!

Steins;Gate

Mahou Shoujo Madoka Magika (тва не знам Черил как го е пропуснала душицата?!? :D)

Scraped Princess

Shinsekai Yori

The SoulTaker

Code Geass

Deadman Wonderland

Gilgamesh

Mushishi

Ако говорим за като цяло изпипани и интелигентно направени анимета в областта на изкуството бих добавил Glass Mask и Nodame Cantabile. Холик не го включих понеже доколкото си спомням си го гледала, има и други ама ме мързи се сещам... :D

Рейзър, наистина го бях забравила, което е учудващо, тъй като доколкото помня аз бях тази, която откри темата за това аниме. :) Списъкът ти е по-пълен от моя, за което ще се изям от яд. В кръга на шегата де.

Макар коментарът ми сега да е спам, може би трябва да допълня Samurai Champloo и Cowboy Bebop, като гласувам за последните по чисто субективна гледна точка. Едното е шонен, ориентиран към сейнен-публиката, а другото е мека. Basilisk и Perfect Blue също ми са фаворити, но не знам до колко биха се класифицирали към графата ''умни'' анимета.

Мерси, някои съм ги гледала (Samurai Champloo, Gungrave, Perfect Blue, Jigoku Shojo, SoulTaker, Jin Roh, Akira, Hack//sign, Mirai Nikki), другите ще ги пробвам в скоро време;)

Пък Mirai Nikki ми изтърва интереса в един момент - то епизод след епизод някаква дандания, Юки пищи от ужас, а мадамата го спасява и му се лигави... Иначе самата история не беше лоша, ама цялото й къде твърде комично, къде твърде драматично представяне ми развали вкуса в устата. А я окепазиха и в лайв екшъна:)

Може да пробваш Junii Kokki (Kokkuki), ако харесваш фентъзи. Ако ти се навлиза в по-емоционалния шоджо жанр мога да извадя едно-две заглавия.

Ами аз лично бих пропуснала шоджото, но ако смяташ нещо за много стойностно, може да предложиш някакви заглавия за други заинтересовани;) За фентъзи/фантастика съм с две ръце "за":)

Аз, лично, бих препоръчала Natsume Yuujinchou (макар че видях, че Алфонс също го е препоръчал, в спойлера ;p), House of Five Leaves, Ghost Hound, Himitsu ~ The Revelation ~, Hourou Musuko, Mouryou no Hako, Tokyo Magnitude 8.0, The Eccentric Family и The Tatami Galaxy. Мисля, че във всяко едно от тях, може да намериш по нещо от нещата, които търсиш..

Със сигурност имаше и още анимета, но в момента се сещам само за тези (които да не са споменати вече).. ако, случайно, ти харесат, мога да си погледна в свитъците, хахах.. 

Вероятно вече предложеното е повече от достатъчно.

- Ghost in the Shell - филми, сериали - има колкото искаш философия, дилеми, скрити послания. И преди съм казвал, че може да засрами редица игрални филми по дълбочина на идеите си и изпълнение, ако последните са някакво мерило изобщо.

- Patlabor филмите, и специално Patlabor 2

- Angel's Egg (Tenshi no Tamago)

- Grave of the Fireflies (Hotaru no Haka)

- Black Lagoon

- Planetes

- Macross Zero

- Защо не и Loveless

Браво Alfons, за линкове които даваш към My Anime List, най-меродавният сайт свързан с анимета и манга според мен.

Mushishi. Сетих се за него преди малко. :)

Rimedor, дал си доста неща, които не писах в първото мнение с идеята, че се подразбират :28558:  Ghost in the shell и Tenshi no tamago например :) И колкото и да е странно, Loveless също съм го гледала, макар да ми е извън категорията на най-обичаните жанрове. Но - мерси, има 1-2 неща, които ми звучат непознато ;)

И да, изборът вече е достатъчно богат, за да ме затрудни с избора :) Май се спрях засега на Eve no Jikan, че и руснаците го бяха похвалили на доста места.

Еdit: Офф, аз съм го гледала бе :slap: