Jump to content

Какво поведение очакваме от любимия герой (мъж) във сериала или филма:


maira

Recommended Posts

Да си призная след като поизгледах някой друг сериал от мъжкия (а и от женския) персонаж очаквам вече единствено да е верен на себе си, колкото и плоско да звучи. Толкова са ми омръзнали техните променливи чувства, че вече всеки персонаж, който от началото до края ЗНАЕ какво и кого иска, ми се струва почти перфектен. Като визия всичко е субективно. Отделно че тяхната култура е толкова различна от нашата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Erutan, доста време ми се иска включването ти в темата да не виси във въздуха, но в крайна сметка няма за какво да се закача  :) .

При Стотака, колкото и да мога да се впусна в спор за някой от дразнещите го качества, че и дори примери мога да дам, когато са позитивни ми беше лесно да разбера, че става дума за принципи и една плеяда качества  , който не одобрява в хората , причините, поради, който ги смята за неприемливи и някак остава възможността единствено за приемане. Място за полемика и чуденки липсва  :) .

Докато твоя пост ме остави с толкова много въпроси, а уж разбрах какво се има предвид : липсата на многоъгълници. Само това ли - едва ли ?

Така де, един герой може да е много последователен в избора и чувствата си, но да му липсват десетки важни качества - та постоянството компенсира ли липсите ?

Имам предвид, че така и не проумявам какви са качествата на идеалните герои , на приемливите и на онези от черната листа .

Вярно не си длъжен да отговаряш, но това е един от начините да се поддържа тази тема жива , което си е моя лична кауза от самото й създаване, че не ми се иска да умира.

Между другото прочетох я отново от начало - трудоемка задача, много време глътна и ми стана едно такова носталгично.....

Питам се не само къде по дяволите затрихме диалога, а кога и как успяхме да го направим  :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, здравей! Винаги съм отворен за дискусия или отговор ако трябва да разясня или обясня някое мое мнение. :)  Една част си уцелил вярно. Действително ненавиждам "романтика" замаскирана под формата на техните любовни триъгълници. В животинския свят полигамията е абсолютно нормално явление. Но поне според мен като хора, разполагащи с интелект, ние - човеците - трябва да сме наясно с чувствата си. Много често обаче днешно време привързаността бива бъркана с любов. По този случай мога да дам пример от живота си. Преди години имаше една девойка, която по някаква причина си беше втълпила, че "изпитвам" нещо към нея. И до ден днешен не мога да ти кажа каква е причината за това. Поглеждайки назад и оценявайки поведението си не мога да си обясня с какво точно съм предизвикал такава реакция, но беше факт.  :wacko:  Едниственото, което и тогава, и днес, бих могал да измъдря като анализ е това, че въпросната девойка беше привикнала до голяма степен на модрения стил "мъж" - с широта на мислене преминаваща през храната/пиенето/цигарите и достигаща до теми като футбол, коли, работни клюки и жени. В повечето случаи без никакви маниери и ниска летва на самоконтрол. Та имайки предвид горното аз вероятно несъзнателно (!) съм отворил да речем врата за нея или пък съм изкоментирал нещо по интересен начин - по принцип се държа добре с всички около мен или поне се опитвам. Идеята ми е, че понякога нормалното поведение бива объркано със знаци за привързаност и интерес към другия. В такива случаи е редно човек не да "пръска перушина" навсякъде, както обикновено се случва в кор. сериали (а и не само), а да е наясно с чувствата си и да действа адекватно. Смея да кажа и до ден днешен съм горд с начина, по който подходих в ситуацията от по-горе и след известен период на време въпросната жена разбра, че не сме на една и съща страница с нея, както си е мислила, и сама ме остави на мира.

За верността към себе си... Уважавам персонажи, които следват даден път и дадени ценности в живота си - било то добри, или лоши. Важното е да са последователни в действията си и след 10 епизода, когато ги видя в дадена сцена да имам на представа какво мога да очаквам от тях като поведение. В кор. продукции обаче често се случва даден герой да действа по абсолютно абсурден начин. Не знам това сценаристите не го ли отчитат или просто при тях подобна променливост не изглежда странна. Мен лично ме кара да намразя и персонажа, и сериала. Та да... Поради тази причина характерите на героите в моята листа с топ сериали са предимно последователни и праволинейни в чувствата и действията си. От друга страна обаче както и ти си споменал - "постоянството компенсира ли липсите ?"... Не съм сигурен какви точно липси имаш предвид. Ако са от визуална гледна точка - определено ДА. Ако обаче са от нравствена/умствена - по-скоро НЕ. Питаш също какви са качествата на различните герои според мен - на "идеалните герои , на приемливите и на онези от черната листа". За мен лично тези на идеалните са преди всичко - вярност към себе си и партньора + някакво нормално ниво на интелект. "Средната" класа бих казал че са тези, които са верни на партньора си, но не познават себе си - чудят се цял сериал какво изпитват към другия човек. "Най-мразените" от мен са тези, които не са верни нито на себе си, нито на партньора. Те през цялото време не знаят какво искат и от кого го искат. Именно те са градивния елемент на корейските любовни геометрии. Сменят посоката на чувствата си по няколко пъти и аз трябва да приема накрая, че са открили "истинската" любов. Пфф... Без мен.

 

Надявам се що годе съм разяснил какво имам предвид в поста си от по-горе. Драскай ако имаш още въпроси. ;)

П.С. Пиша поста на леко замаяна глава, така че си запазвам правото на леки корекции утре-другиден. Отделно ти ме накара да се замисля сериозно над темата и мисля, че не съм успял на 100% да обобщя нещата по най-добрия начин. Просто в момента съм както казах леко изморен и не мога да проследя дали думите ми са добре подбрани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един главен герой, в който не ми харесаха някои неща, но отношението му към главната героиня беше перфектно през целия сериал. Китайските сериали рядко се споменават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реално всичко си е добре обяснено и аргументирано, но аз продължавам да се чудя :icon_sunny: . Вярно, като човек дълбоко скаран с романтиката и корейското са ми дълбоко чужди многоъгълниците , който се развихрят на малкият екран ( от демона съм чувала за тях ). Оставям с впечатлението, обаче, че зад последователността в чувствата застават поне десетина други качества или по-точно, че когато човек е верен на себе си, на избора и на избраника си, то той е примерно :

а) откровен, б) смел в) искрен .............не е задължително а,б,в - то да са точно тези качества, а просто, че зад обобщаващото вярност към себе си и партньора стоят множество човешки и нравствени качества. Това имах предвид с липсите ( качествата на човека ). Кое е приемливо и кое не, кое за теб е символ на адекватно мъжко поведение, кое в героя мъж го прави симпатичен, на кое съчувстваш..........При мен въпроси да искаш.

Казвала съм го и друг път, че според мен в конкретните жанрове става дума за стереотипи, но се улавям, че точно типизирането в романтичните филми е това, което ме уморява, а в крайна сметка и отблъсква от тях. Може би идеалният романтичен герой си има и точният модел на поведение и съответно зарежда зрителя с определени очаквания, не знам :). Аз обаче, рядко разделям жанра от героя или по-скоро не натоварвам героя с очаквано поведение спрямо жанра. Не ми харесват калъпите и да си призная, обичам герой, който ме карат да мисля за тях. Да ме предизвикват, да са трудни за улавяне, да са противоречиви . Без пример ще ми е трудно да обясня какво точно имам предвид и си запазвам правото за друг път.

Отделно, че тук изсипахме доста злост по отношение на женските образи в Азия, а очевидно мъжете харесват тия дълбоко дразнещи елементи със спорни достойнства според мен. Не става дума как изглеждат, а как се държат и какви хора са. Та и това от доста време се опитвам да проумея - как не ви дразни че липсват определени типове жени или, че главните обикновено са лишени от редица чисто човешки качества  :28558: .

Замислих се за Дарси дали би ми омръзнало да го гледам в различни романтични сюжети, ако параметрите на характера му не са променени, но например го направят най-обикновен продавач, лакей, боксьор, борсов агент, адвокат....... мисля, че не, но за всяка от новите ситуации в който ще въртят обра за му, трябва да се добавят и нови качества, че да ми стой пълноценно и пълнокръвно и в крайна сметка да ми е интересен и да му симпатизирам.

Спирам преди тотално да се оплета :)

Стотак с китайски сериали трудно мога да се включа, че и с каквито и да е било, но за филми мога да ударя едно рамо, че дори и романтични такива  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставям с впечатлението, обаче, че зад последователността в чувствата застават поне десетина други качества или по-точно, че когато човек е верен на себе си, на избора и на избраника си, то той е примерно :

а) откровен, б) смел в) искрен .............не е задължително а,б,в - то да са точно тези качества, а просто, че зад обобщаващото вярност към себе си и партньора стоят множество човешки и нравствени качества. Това имах предвид с липсите ( качествата на човека ).

 

Точно тази точка не можах да обхвана на 100% и си го забелязала. Опитах се да "мина метър" с "Ако обаче са от нравствена/умствена - по-скоро НЕ." Така е--- Зад качеството да си верен на себе си (и на друг човек) стоят други черти, които ти добре си посочила. Въпреки че "смел" определено не ми се вижда от графата "задължителни". Смелостта е в повечето случаи вид импулсивност, а тя от своя страна се свързва с нетърпение, необмисляне и прибързаност - черти, които определено не ми пасват.

 

Кое е приемливо и кое не, кое за теб е символ на адекватно мъжко поведение, кое в героя мъж го прави симпатичен, на кое съчувстваш..........При мен въпроси да искаш.

 

Симпатични за мен лично са мъжки персонажи, които:

1. познават себе си (тоест какви са, какво искат от срещуположния човек и какви са чувствата им и дали те са реални)

2. "не"-глупаци (не става дума да са гении, но средно ниво или нагоре)

3. уравновесени и познаващи светът, какъвто е (с доброто и лошото в него)

4. способни на прошка, но не и наивници

5. "небързащи" в любовта - за мен тя е чувство, което само времето доказва като стойност и качество

6. не-отчаяни за любов - има случаи когато персонажи се опитват да "натрапят" своите чувства на друг или пък още по-лошо - опитват се да "откраднат" обекта на своите чувства (тук визирам да речем несподелена любов - за мен е ОК да си тайно влюбен в някого, но е абсолютно недопустимо да го ухажваш, ако знаеш, че той има връзка с друг човек)

7. реалистични в очакванията си (някои връзки не могат да съществуват дори само на базата на соц. разлика или обстоятелствата в дадения момент)

 

В обши линии май са това. Може би още някои, но като цяло списъчето ми се вижда добро... Тъй като си вметнала Дж. Остин ще дам пример от тази сфера. За мен да речем героят на Найтли в "Ема" е по-симпатичен от Дарси в "Гордост и предразсъдъци". Въпреки че е по-грозноват и по-директен, чувствата му са плод на много време прекарано заедно с другия човек, а не на импулс. Тук може би трябва да се вметне, че е леко "пасивен" в признаването на чувствата си, но все пак. В момента, в който ги осъзна като такива, не се бави много-много. При Дарси ситуацията е леко по-различна. Първо държа да отбележа, че трябва да вземем под предвид какъв автор е Остин и в какво време и за какъв кръг читатели е писала романите си. А именно време, в което жените все още са се борели за равноправно място в обществото и еманципираност. Станала е толкова популярен автор, понеже историите й обикновено са в стила на "Пепеляшка", където принцът открива и избира момиче от по-долна обществена класа. Това се е припокривало с надеждите на голяма част от читателската й аудитория. Мммм... Та исках да коментирам Дарси. Неговите хубави качества си ги посочила, но от моята - мъжка - гледна точка, неговите чувства са твърде импулсивни и необмислени. Да не говорим че първо на първо той е късметлия, че противникът му се оказва слаб (визирам Уикъм) и на второ място той почти "купува" симпатиите на избраницата си с твърде добрият жест спрямо сестра й (намирането й и сватбата). Та така...

 

 

Казвала съм го и друг път, че според мен в конкретните жанрове става дума за стереотипи, но се улавям, че точно типизирането в романтичните филми е това, което ме уморява, а в крайна сметка и отблъсква от тях. Може би идеалният романтичен герой си има и точният модел на поведение и съответно зарежда зрителя с определени очаквания, не знам :). Аз обаче, рядко разделям жанра от героя или по-скоро не натоварвам героя с очаквано поведение спрямо жанра. Не ми харесват калъпите и да си призная, обичам герой, който ме карат да мисля за тях. Да ме предизвикват, да са трудни за улавяне, да са противоречиви . Без пример ще ми е трудно да обясня какво точно имам предвид и си запазвам правото за друг път.

Отделно, че тук изсипахме доста злост по отношение на женските образи в Азия, а очевидно мъжете харесват тия дълбоко дразнещи елементи със спорни достойнства според мен. Не става дума как изглеждат, а как се държат и какви хора са. Та и това от доста време се опитвам да проумея - как не ви дразни че липсват определени типове жени или, че главните обикновено са лишени от редица чисто човешки качества  :28558: .

Замислих се за Дарси дали би ми омръзнало да го гледам в различни романтични сюжети, ако параметрите на характера му не са променени, но например го направят най-обикновен продавач, лакей, боксьор, борсов агент, адвокат....... мисля, че не, но за всяка от новите ситуации в който ще въртят обра за му, трябва да се добавят и нови качества, че да ми стой пълноценно и пълнокръвно и в крайна сметка да ми е интересен и да му симпатизирам.

 

За типизирането... Няма как. Това си опира до теб и до очакванията ти. За едно мога да се съглася. В кор. сериали рядко има силни женски образи. Но това знаем на какво се дължи... Аз лично съм изгледал толкова романтика под формата на филми, че вече почти няма персонаж, който би ме изненадал по някакъв начин. По-скоро харесвам приятните моменти, които биват поднасяни в добрите сериали/филми. Помня един потребитал ги бе описал като "мътилка" в темата за "Наследниците на слънцето". Аз за тях гледам. :) Малките моменти, които събуждат емоцията и дават тласък на чувството. Историята обикновено ми е като фон в повечето случаи. Поради тази причина не си падам по исторически и политически теми.

 

/Добавка: След като помислих малко дори осъзнах, че любимият на женската аудитория Дарси, за мен почти няма позитивни качества , които да не са свързани с факта, че е от високо потекло. Реално погледнато като черта, която мога да отбележа с положителен знак, единствено способността му/желанието да се промени ми правят впечатление. Всичко останало в характера му е по-скоро плод на издигнатото му соц. положение - от ненавистта му към "простолюдието" (говори само по себе си, че не познава света, такъв какъвто е - т.е. липсва му скромност и смиреност), през изискванията му към "идеалната жена" до надменността, с която се слави. Представи си Дарси в ролята на бедняк или селянин... Въобще може ли да съществува той като такъв? Би ли бил със същите маниери, език и добродетели? За мен - не. :) (Характерът/чертите на човек са пряко свързани с околната среда, в която е израснал. Това между другото важи за почти всички живи организми - растения, животни и прочие.) Спирам с него... Вчера мислих до късно и се сетих за персонаж, който е страхотен пример за подражание - а именно героят на Том Ханкс в "Корабокрушенецът". Да имаш в съзнанието си образа на даден човек за толкова години, той да ти дава сила, а накрая да се завърнеш и да видиш, че същия човек е продължил по различен път и нямате бъдеще заедно. Просто мога да напиша есе за този герой... Олицетворение на почти всички точки от листата ми по-горе. (Финалната сцена от филма пък е просто невероятна - https://streamable.com/a6q9. Преглеждал съм я сигурно десетки пъти и винаги ме кара да се усмихна и аз.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрите намерения да не суфлирам, отидоха по дяволите  :896767: . Все пак, само за последната част ще словоблудствам , без да навлизам в анализ на книгата. Но за Дарси, просто не мога  :ph34r: .

Не, не и не, стотици пъти не на Маркс ! Битието не определя съзнанието.

Да, Дарси е арогантен, надменен, на моменти студен и често преднамерено груб. Но той е човек имащ адекватна оценка за себе си и околната среда. Да не забравяме какви са повечето герои от книгата : глупави, повърхностни , надути, сервилни лицемери. Няма как да не ги гледа от високо или с презрение, впрочем Елизабет е дори по-жестока с нейното непрестанно осмиване  :P .

- Дарси човек умен, проницателен и задълбочен някак не се вписва в това море от глупост и суета. Той предпочита да мълчи и да се отдалечи и от всички заслужаващи презрение и присмех се дистанцира. Добро качество, даже две - осъжда , това, което не бива да се толерира и не го крие и капка лицемерие няма в него. Простолюдието естествено се засяга, осъзнава собствената си малоценност, но  заради качествата, който би трябвало най-малкото да ги смущава. Обясняват си го просто - той е богат, ние не съвсем, ах какъв сноб . Да де, но той е студен, хладен и не особено разговорлив с двете повърхностни и злобни сестри на Бингли. а там се опитва, да се криви, нали все пак иска да жени сестра си за приятеля си. И пак не му се отдава да си изкриви душата.

- Съпротивлява се и то как, но чувствата му към Елизабет надделяват. Има очи да я види точно такава каквато е и да не се уплаши. Умна, добродушна, искрена, пряма.........не не няма да правя требют на Лизи  :D . Към нея, Бингли и всеки със здрав разум в книгата, той нито е студен, нито надменен - може би скован, някак си празните , дори когато са приятни приказки не му се удават. Не е пример за словоохотлив човек, но е за тези, които съдят според достойнството, а не социалното положение. Доказателство първо : любовта и уважението му към Елизабет, второ : към всички онези, който работят за него в имението, трето : лелята и чичото на Лизи, четвърто : сестрите на Бингли и други богати хора, който го имат за надменен.

- Човек с добре развито чувство за справедливост, ясно мерило кое е редно и кое не.

- Добродушен, мил, благороден и определено умее да преглътне нанесените му обиди  . Лоялен, грижовен и откровен.

Дарси е онази стабилна личност, която винаги и за всичко можеш да разчиташ. Не лек в никакъв случай лек характер, но последователен, сложен и труден за разбиране от първо виждане, той е невероятно, невъзможно благороден.

Високомерен, но да му се невиди има за какво да е надменен. С покритие, а този недостатък в такъв случай е простим.

Бедният Дарси пак ще с тези качества, интелекта не е плод на финансови възможности, но бедният Дарси ще може би арогантен и циничен. Бедният Дарси ще е отдаден на професията си, че чак до самозабрава и може след време да преуспее. Той не е мухльо - има гръбнак, ум, последователност, не умее да се вписва и това, някак ще го спъва, но не за дълго. Просто професионалистите, тия дето са едно, две нива над другите им се прощава "трудният", мъчен характер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей! Искрено ме разсмя, да знаеш! :D  Трябва да призная, че го очаквах. Няма как да жегнеш "Mr. Darcy" и да не получиш половин есе защита от нежния пол! :lol:  Може би е нормално, че го виждаме в различна светлина... Аз като характер бих се определил като аналитичен тип... Или поне винаги се стремя да мога да видя дадена ситуация и моято преценка за нея дистанцирайки се от собствените си предразсъдъци. Не винаги се получава естествено и понякога това което получаваш като отговор не те прави по-щастлив, но както гласеше един цитат от Lie to Me: "Truth or happiness. Never both." За въпросния джентълмен. Хубавите му черти не ги отричам или оспорвам - интелигентен е, харесва ми, че си подбира думите и не говори много (и аз съм така принципно и го намирам за прекрасна черта), има обноски и класа, богат е, красив... И все пак за мен смирението пред самия себе си (а и другите) е също важно качество. То ти дава възможност да приемаш хората с по-нисък интелект, възможности или класа като равни и да не ги гледаш с пренебрежение. Това именно аз не харесвам в неговия образ... Ще цитирам още един голям автор, а именно Ф. Скот Фицджералд и началото на "Великият Гетсби" -

 

„Почувстваш ли желание да критикуваш някого — ми рече той, — просто си спомни, че не всички хора на този свят са имали преимуществата, които си имал ти.“

 

Точно това нещо Дарси не го прави. Един човек, който има претенции да бъде с най-висока нравственост и морални устои, не би си позволил да бъде арогантен и високомерен. Дори да има покритие и причина... Тук точно е разликата между него и Найтли от "Ема". Докато първият избира мълчанието, намусените погледи и критиката, вторият се спира на разбиране, съчувствие и усмивка. Найтли, въпреки че е богат и интелигентен, осъзнава че не всички са имали неговата изходна позиция в живота. Не се обижда на простите им приказки, не ги гледа от високо....

Казваш също:

 

Не е пример за словоохотлив човек, но е за тези, които съдят според достойнството, а не социалното положение.


Но достойнството е качество, което принадлежи основно на "имащите". (Какъв избор има майката на момичетата? Да бъде "достойна" и да ги държи вкъщи без перспективи или да преглътне собствената си чест и ди ги "натрапи" на богаташчетата? Сигурен съм, че не съжалява за избора си. Един родител би трябвало да дава всичко за по-доброто бъдеще на децата си.) Така че, да... В моите очи Дарси не е този "принц", който всички от нежния пол се опитвате да го изкарате. -_-  Самата идея на романа е по-скоро в сферата на фантастиката, както съм споменал в предишния си пост... Защо Дарси се влюбва точно в Елизабет? Не е най-красивата, която е виждал. Не е вероятно и най-умната... Но може би е една от малкото (да не кажем първата или единствената), които открито му се противопоставят и опонират, въпреки по-ниското си соц. съсловие. (Това в истинския свят особено пък през 19 в. би било недопустимо. Предполагам, че и с бой са ги наказвали при такива "своеволия".) Именно тази смелост и дързост са чертите, които Остин придава на героинята си и с тях именно е запленявала читателките си по онова (а и днешно) време.
Край на анализа. B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дарси е ръб, класически , неподправен, стопроцентов ръб :D . Това именно е основното му качество и не парите го правят, а в никакъв случай не е принца на бял кон. Има ли трески за дялане - разбира се , но именно тази сложна плетеница от враждебна надменност с убийствено великодушие прави от ръбовете толкова  любими герой.

Не мога, а и няма как да се съглася , че достойнството и гордостта са качества само за онези с парите. Материалистичната философия ми е дълбоко чужда, а и мисля, че практиката й е доказано провалена............. Както и да е ( подобен род лирични отклонения не са за форума, та се спирам)  :blush: .

Дарси, беден, богат - няма значение, това е ръба, който винаги ще избирам. Но сигурно е трудно, на мъжете около него - сравнението/ съревнованието , то и да си жена до Елизабет не е никак лесно, даже може да бъде и неприятно ( според зависи от личните качества ), но тия двамата нито са удобен противник, нито приятен пример с който да те сравняват или на който да подражаваш и да това високомерие на Дарси, дразни неистово, особено когато е основателно .

До него задължително трябва да са ярки личности с ярки характери и много гръбнак. Пък и не е заразителен герои и няма как да бъде. Ръб е човека  :wub: .

Айде ,няма да се оливам, че почти утрепах възможността за намеса на някой друг - пък и доста съм се повтаряла : Дарси и Елизабет са двата типа герой, който са ми на сърце и засичането им е причината да обичам толкова книгата  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за хубавата дискусия. :bow: Действително ме накара да се замисля за много неща. А и вероятно в бъдеще ще препрочитам постовете, за да откроя по-точно идеята и смисъла зад думите. Хубавото в случая е, че чрез размяната на мнения се добива представа за гледната точка на другия и може собствената такава да се постави под въпрос и критика.

Само ще вметна няколко думи за материализма, за да не оставя погрешно впечатление. Аз също съм тотален не-материалист. (Дори ако трябва да сме искрени при мен почти граничи с болестно състояние.) Не мога обаче да си затворя очите за факта, че парите са ръководна сила и с тях могат да се купят много неща - включително и живот за съжаление... Имаше едно много интересно проучване на тази тема. Идеята беше, че в момента, в който имаш достатъчно за да живееш добре и да не изпитваш комплекс за малоценност в обществената си група, всеки следващ лев (Евро или пр.) ти носи все по-малко "изгода". Грубо казано за един беден човек 1000 лева са имане и голямо щастие, докато за един милиардер те са почти нищо и не биха могли да му донесат каквато и да е радост. Та така... В много случаи (вкл. и от личния ми живот) може да се каже, че "повече"-то носи по-малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Залюбил е млади Камен

Цена хубавица,

И за Цена се милее

Негова душица.

Но не че тя има наниз,

Скъпи огърлици,

Свила ръбени сукмани,

Три върви жълтици.

Не че Цена е прочута

И кметова щерка,

И че бащино й имане

Няма брой, ни мярка;

Но че тя е паметлива

И добра в сърцето,

И защото има очи

Сини кат небето;...

 

Не издържах и се намесих :):  според мен, не бива да разглеждате Дарси и Елизабет извън контекста на тяхната епоха и нейните ценности. Няма какво да ги мерим по нашата си мярка. То и семейството на Емил от Льоняберия има ратаи и слугиня, но на кой ще му се обърне езика да ги нарече чорбаджии... Според мен по времето на Остин, едната само смелост да се подиграеш на нещо непочтено, виждайки го именно като такова, вече е била признак на чиста душа... И не е случайно в едно само обсъждане на Гордост и предразсъдъци, колко пъти употребихте думите: класи, простолюдие, бедняк и богаташ... дето в нормалния живот у нас в БГ почти не се ползват. Там и тогава, са били много разслоени нещата, с твърде много предразсъдъци и норми, а мерилото за душевна близост е било съответстващо.

 

-----

Но пък при обсъждането на азиатски продукции, явно е неизбежно - да се стигне до класи, сегрегация и пр. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Майра плясна в десетката, както често може. За времето, за нравите.

 

 Битието не определя съзнанието, да,  но донякъде, Кев.

Може да се роди един честен, горд, неотстъпващ на принципите, лоялен мъж, Ерутан,

бил той говедар в Перу, берач на чай в Китай, или отглеждащ ориз в Япония. В нашето съвремие.

После става студент, щото междувременно е учил. Бааам! Друг свят, колеги. Промяна.

Той пак си остава с качествата, изброени по-горе, но вече спрямо новата среда, без да губи от тях... поне не осезаемо.

 После фирма, или бизнес в селото си... жена , деца.

 Да, битието не определя съзнанието, но го променя. И още как.

 Дарси няма да го набърквам, това е друга бира. Мъжете от онова време биха били аутсайдери в тази простотия.

Или диктатори. Нищо по средата.



Всъщност малко хора са успели да не променят съзнанието си,

въпреки клатушканията в битието.  Особено уважавам хората с добро битие,

сринати до нулата, които просто изригват отново, със същите качества.

Някак си е по-нормално да възприемаме обратното и е хепиенд. От нищото - нагоре. Много подхожда на драми.

Само не разбрах, ако ти си проста кифла,

с какво бракът с неумен и богат мъж те прави повече от проста кифла. Хубавите снимки?

 

Няма връзка с гореказаното, Кев,  но във филма, когато Елизабет/Кийра разглеждаше

замъка Пембълтън / или каквото там беше/, толкова се възхити от богатството му, имах чувството, че тогава се влюби.

Нагорча ми малко, но аз винаги съм харесвала повече версията с Колин. Много по-добра като филм.

Иначе книгата си е най-доброто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(Мен не ми горчеше. Кийра се справи отлично с американския модел Елизабет според мен, а идеята на тази версия беше да е максимално изчистена от излишните британизми, доколкото е възможно. И си показа момичето промяна в чувствата още преди Пембърли. За мен оглеждането там си беше от типа "това е мястото, където живее Той! картините, които Той харесва! градината, в която Той се разхожда!" Иначе за погледа в замъка - и мен да ме заведеш пред скулптура на Корадини, и аз ще гледам така. :D )

 

Много е голяма ролята на вроденото, но и на битието хич не е малка. Да цитирам психаря от "Помня те": "Ако имаме 10 души в една и съща ситуация, дали всичките 10 ще постъпят по един и същ начин?". Ама пък на същия принцип дали 10 еднакви като заложби души с различно битие няма пак да направят различен избор?

На мен ми дай умен, откровен, тактичен, целеустремен и последователен момък с добро чувство за хумор и наличие на гръбнак, пък дали ще ми го барнеш като раджа, император или селския ковач, ми е все тая. Основата ще е същата, вече формата на изразяване търпи промени. (Знам, твърде много искам...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Тактичният момък за теб, ръба за мен и ти гарантирам вечно приятелство и разбирателство  :panda-145: .

Знаех си аз, че не бива да включвам на Дарси вълна - трудно и невъзможно е с контрата, пък и пропилях възможността друг да се включи около темите на който ми се иска да пофилософствам или да зададе въпросите, който бих искала да задам на форумните люде  :896767: . Не бива да ми се подава човек, че ..........Но съм твърде уморена в момента, пък и съм на една прекалено сериозна вълна, та преспокойно мога да утрепам веселото .

 

И , да - пак няколко думи за Дарси  :asian: . Първо тия двамата могат да се пренесат спокойно в 19, 20, 21 век - с друг контекст , но с параметрите на характерите си в новия контекст , което ги прави и по-интересни, а сблъсъка и конфликта им по -жив, далеч на по-сериозни теми. С две думи, вярвам , че такива животни са останали по майката земя :) . Второ, не парите правят от Дарси, толкова притегателен образ, дет се вика са си допълнителен бонус и дайте заради него да го върне момичето. Няма какво да си кривим душите в края на 18 почти до началото на 20 век единствената алтернатива за Елизабет и която и да е било жена е брака. Освен всичко освен любов и разбиране, реално Дарси не би могъл да предложи друго на Елизабет - няма как там и тогава да е морална упора, подкрепа за да бъде тя успял прокурор, филмова звезда, дизайнер .Елизабет може да бъде само съпруга, съпруга без добавка.

Там и тогава Елизабет има какво да даде на Дарси ( обич, уважение, семеен уют - ясно) , но тя е стимула, възможността , причината да разчупи себе си, да го научи да се смее и да търпи присмех, което в крайна сметка ще го развие като личност. 

Изписвам ги тия глупости главно, защото могат да ми послужат за прелюдия към всичко онова , което се върти в главата ми вече няколко дни и най-вече с беглата надежда, че няма пак да завъртам разговора , около Дарси  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да е:

 

1) красив

2) умен

3) забавен

4) чаровен

5) със секси външност и усмивка

6) да се прави на "ощипан, надменен и лош в началото" :28558:

7) и по възможност да е обаятелен и

като моите любимци, които ще посоча по-надолу

 

Ето ми ги и любимите азиатковци:

Тайланд

 

 

iphone360_3525647.jpg

7ce5dcce13af5978d1bb8c0025531ba5.png

 

 

 

 

Тайван

 

 

4935d555774e585b7562e0067a8b86e9.jpg

AXluJ2i.jpg

 

 

 

Корея

 

 

the-k2-star-ji-chang-wook.jpg

Lee-Min-Ho-Most-handsome-in-2015.png

 

 

Има и още, но тези са ми фаворитите. :28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се сдържа... Не съм свикнал да пиша толкова много постове за толкова кратко време, но това е като за последно. Преглеждах списъка си с филми в IMDb тези дни и се сетих за едно от заглавията, които ми направиха силно впечатление последните 3-4 години. Става дума за http://www.imdb.com/title/tt2935476/ и персонажът на Гейбриъл Оук. Това смея да твърдя е един от най-съвършените мъжки образи, които съм срещал в книга, филм или сериал. Едниственият му "недостатък" е това, че не е богаташ, но нали пък вие това казвате, че не ви интересува. (+ ако беше и богат, щеше да е просто твърде "нереален", за да съществува) Да си призная и до ден днешен не съм успял да намеря лоша черта в този герой. Това е тип мъж, който би искал да бъде с теб на война, да ти помага на строеж или пък просто да си пиете винце под някоя лоза. Като точки покрива всичко от горния ми списък и то как! Трябва да се гледа филма естествено за да се разбере на 100% за какво иде реч... Умен, кракив, благороден, прощаващ, верен, силен, работлив, честен... Просто каквото и позитивно мъжко качество да се сетя - той го притежава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все си напомням, че иде реч за книги и филми, сериали.

 

Първият ми неосъзнато любим мъжки персонаж е Карлсон./ който живее на покрива/

Малко след това настъпи каубойско-индианската сага.  Герои, честни и красиви.

Настъпи огромен прелом, някъде на 12-13. Братовчед ми от Алжир

започна да праща френските списания "Пиф". Е, това са ми първите комикси в живота.

Влюбих се в Доктор Жустис и неговия 10-и дан по джудо. Просто ги размазваше, разпиляваше,

 а най-вече помагаше на всички.  И Раан, дивакът  с копието.

 Невероятно честни мъже.

Колко много ми се иска да ви покажа какво рисувах някога.

Правех плакати с темперни бои. На любимите ми герои.

 

И когато пораснеш много внимаваш да не прехвърляш детските си идеали върху реални хора,

защото честни доблестни красавци с чувство за хумор, добри и възвишени, просто няма, не и през цялото време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Erutan, не мога да се съглася с теб. Единственият недостатък на Гейбриъл е, че му липсва малко дързост или поне мъничко усет за ирония  :) , но тогава би бил нереален, обаче +1 за избора ти на герой . Подозирах го отдавна , но вече се убедих - Харди мрази хората и с чиста съвест се отказвам от него.

Бях решила да не си задам въпросите и най-вероятно няма да го направя. И все пак  :rolleyes:

Ако човек има строго определени критерии какъв трябва да бъде,да кажем романтичният герой, то тогава не отписвали голяма част от сюжетите в жанра ? Така не се ли търси нещо строго определено е не се ли губи сетивност, способност за разбиране на други хора и ситуация ? В крайна сметка, така не се ли влиза в капана на все по-изтърканият сюжет ?

Може би на мен ми трябва провокация, може би съм твърде любопитна, но ми харесват истории в който се чудя за мотивите на хората, любопитни са ми онези различни от мен. Рядко одобрение и симпатии печелят твърде морални и стерилни личности - най-малкото не им вярвам, струват ми се кухи, страхливи - не знам как да го обясня . Харесвам упоритите и последователни хора, онези, който могат да прекрачват общо приети норми, но са верни и лоялни до самият край. Нямам против да се загубят в някакъв момент, стига да намерят сили за да се открият наново  :) . След толкова много филми и далеч по-малко книги имам само трима любими герои. Това не означава, че другаде не са ми допадали персонажите, не съм изпитвала симпатия или не бих ги дала за пример, просто отношението ми към тях е по-специфично. Ако трябва да сме честни Док Холидей е и много злепоставящ образ за любим герой, но какво да се прави, фактите не бива да се отричат :28558: .

За пореден път си блъсках главата за липсата на пълнокръвен женски образ в Япония , явно така е и в Корея ( косвено от думите ви с такова впечатление съм останала ). Трудно ми е да се примиря с това което се толерира и се опитват да прокарат за добро. Не разбирам , защо на мъжете не им пречи и не ги дразни. Почти се бях нахъсала, когато си наложих да бъда поне малко обективна. Истината е, че повечето романтични филми се гледат от жени, истината е , че в Япония и Корея масово жените са домакини и естествената зрителка аудитория на голяма част от сериалите е женска. Тук във форума , пак сме предимно жени. И какво излиза - че реално драгата зрителка не й пука, че господин идеален отива в лапите на безгръбначна мухла ? Добре може и да не е съвсем така - все пак малко ми е романтиката зад гърба, а и не е тайна, че това далеч не е любимият ми жанр. Но определено се чувствам врътната, когато главните герои не са равностойни . Не ми харесват жените японската филмова индустрия , няма емпатия , няма разбиране и жал не мога да изпитам към повечето героини .

Orange беше последният искрено харесал ми филм , но и там главното девойче ми бе почти антипатично. Ако аз можех да избирам една от двете й приятелки щеше  да е във фокуса на историята. Но и двете са твърде живи, енергични и различни от типичният образ на кротката японка.

Не би бил такъв проблем, ако само в Япония ми липсва разнообразие, но напоследък всичко ми се струва опростено, без втори план , без контекст, уеднаквено и кухо   :dunno:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хващам се за последните ти изречения и се замислих, нищо, че темата не е  за женските образи.

 

 Да, освен в анимета и манги, няма героини, почти няма такива, дето да тропнат с крак да извадят меч, да са видими, някак.

Говоря за японски, най-вече.

Иначе за корейски сериали имам една любимка от History of the Salaryman, няма такъв пожар,всички ги сложи на място,

невероятна мацка, псува като перничанин с македонско потекло. Ярка и цветна. Той и сериала си струва, разчупен и различен.

 Ярък образ за мен, завинаги ще си остане Марико-сан от "Шогун", но Клавел има

чудесни и силни женски образи във всичките си книги. Само дето са на Клавел. Не са точно азиатски.

"Анего"  донякъде имаше присъствие. Вече даже не помня точното съдържание, но помня дамата.

Сериалът, който превеждам сега, майката на Санада Масаюки е великолепна.

/Исторически, касае клана Санада,  и присъстват и тримата цитирани в подписа ми./

Полицайката в "Горчива кръв", също се бореше силно за мястото си. Много  добра- Ама е третостепенен герой.

Кев, ще ме накараш да погледна всичко преведено, наистина се замислих.

 

Ако модераторите преценят, все пак темата е за поведение на мъже, трийте.:-)))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пореден път си блъсках главата за липсата на пълнокръвен женски образ в Япония , явно така е и в Корея ( косвено от думите ви с такова впечатление съм останала ). Трудно ми е да се примиря с това което се толерира и се опитват да прокарат за добро. Не разбирам , защо на мъжете не им пречи и не ги дразни. Почти се бях нахъсала, когато си наложих да бъда поне малко обективна. Истината е, че повечето романтични филми се гледат от жени, истината е , че в Япония и Корея масово жените са домакини и естествената зрителка аудитория на голяма част от сериалите е женска. Тук във форума , пак сме предимно жени. И какво излиза - че реално драгата зрителка не й пука, че господин идеален отива в лапите на безгръбначна мухла ? Добре може и да не е съвсем така - все пак малко ми е романтиката зад гърба, а и не е тайна, че това далеч не е любимият ми жанр. Но определено се чувствам врътната, когато главните герои не са равностойни . Не ми харесват жените японската филмова индустрия , няма емпатия , няма разбиране и жал не мога да изпитам към повечето героини .

Orange беше последният искрено харесал ми филм , но и там главното девойче ми бе почти антипатично. Ако аз можех да избирам една от двете й приятелки щеше  да е във фокуса на историята. Но и двете са твърде живи, енергични и различни от типичният образ на кротката японка.

Не би бил такъв проблем, ако само в Япония ми липсва разнообразие, но напоследък всичко ми се струва опростено, без втори план , без контекст, уеднаквено и кухо   :dunno:

Ти сама си си отговорила. Сериалите се гледат предимно от жени и сценаристите са предимно жени. Те просто не се пишат за женския образ, почти винаги сценария се върти около главния герой и ролите не са равнопоставени. Дразни ме това, как да не ме дразни. Повечето ми любими сериали и филми са със силен женски образ. На зрителката не и пука, защото тя гледа сериала/филма заради главния мъжки образ и я интересуват само неговите чувства. Затова почти винаги се пренебрегва откровено отвратителното отношение на главния герой към главната героиня в половината сериал и нереалното и влюбване след това. Не гледам японско, изгледаните от мен филми и сериали са единици, но има един, който ми хареса и още го помня като най-добрия японски филм, ще го промотирам в темата :D:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...